Jump to content



Ξαφνικά reboot σε νεο pc αγορας απο Πλαισιο!


vangelis.grs

Recommended Posts

Σημερα το παρέλαβα απο πλαίσιο!!

δυστυχως μεσα σε 1 ωρα εκανε 3 φορες reboot ξαφνικα χωρις να κανω τιποτα!

εβαλα μονο ενα mouse microsoft basic optical usb+turbo x ps2 πληκτρολογιο

και συνδεσα απλα την οθονη lg 19 !!

κανενα προγραμμα δεν εγκατέστησα -ουτε internet -ετσι οπως το φερανε το αφησα ανοικτο

και δεν εκανα τιποτα απολυτως!

ειχε εγκατεστημενο vista pr απο πλαισιο!!

μιλάμε για γκαντεμιά!!

δεν τα ελεγχουν πριν τα παραδωσουν?

τι μου προτεινεται να κανω?:confused:

Link to comment
Share on other sites

αν το κουτι δεν εχει κόπια ταινία ασφαλείας άνοιξε το και σπρώξε τις μνήμες και την κάρτα γραφικών να μπουν καλά στην θέση τους. Φυσικά σβηστός

Επίσης τσέκαρε εν ώρα λειτουργίας αν δουλεύει το φαν του επεξεργαστή.

Τέλος δοκίμασε να αλλάξεις drivers απο μητρική και γραφικά περνώντας οτι πιο νέο απο τα site των εταιριών τους. Το πιο πιθανό είναι να φταίει κάποιος driver.

Αν βαριέσαι ή δεν σου πιάνει το χέρι ή δεν έχεις χρόνο, δώσ' το πίσω να το κοιτάξουν.

Συμβαίνουν ακόμα και στα καινούρια PC αυτα!!!

Υ.Γ.: Μην σου πω πιο πιθανό είναι να συμβεί σε καινούριο μηχάνημα παρα σε παλιό-δουλεμένο!!!

Link to comment
Share on other sites

δωστο πισω να το κοιταξουν αλλα κ να το ανοιξεις δεν τους ενδιαφερει η εγγυηση ισχυει κ σαν συνολο(turbo x),αλλα κ σαν κομματια μεμονομενα,ηθελα να πω κ κατι αλλο για το πλαισιο(λιγο ακυρο βεβαια αλλα αρκετα ενδιαφερων)

στις εγγυησεις του το πλαισιο ειναι αψογο ακομα κ σε επεξεργαστες tray δινει 3 χρονια εγγυηση ενω το e-shop 1=κανενα βεβαια γιατι ποτε δεν προκειται να στο αλλαξουν,

κ ηθελα να προσθεσω επισης οτι το service τους ειναι γρηγορο αυτο μονο!!!(οχι απαραιτητα κ καλο)

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να ελέγξεις και το ρεύμα σου πριν το κουβαλάς... Μήπως δεν έχει πατήσει κάποια πρίζα καλά, μήπως υπάρχει κομμένο καλώδιο, μήπως κάποιο φις έχει "αρπάξει" μέσα και δεν κάνει καλή επαφή.

Αν όλα αυτά είναι εντάξει, δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς. Καινούριο είναι, στείλε το για έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχω νεωτερα απο τα μυστήρια του σύμπαντος!!!!

1,πηγα μηχανημα για σερβις τελικα πλαισιο!

2,τους ειπα την γνωστη ιστορία μου !!

3,οντως με πηραν σε 4 ωρες τηλεφωνο ο τεχνικός και μου ειπε οτι =

μάλλον φταίει η μνημη και οτι την αλλαξε και οτι ισως φταίει και η version του bios!!

του ειπα οτι περασα ολα τα απαιτουμενα updates =bios - drivers motherb - drivers ati - και ολα τα updates vista sp1!!

τα εχω κανει ολα μιλαμε!!!!καθώς και (memory test 211 vers.) 3 φορές και δεν μου εδειξε τιποτα στις μνημες!!

και μου λεει οτι δεν εχει internet εκει που βρίσκεται κλπ κλπ!!!

και οτι τελικα ειναι ενταξει το pc να παω να το παρω!!!

5,παω να το παρω και ελειπε το καλωδιο ρευματος στη αρχική συσκευασια της χαρτοκουτας που τους παρεδωσα σε αριστη κατασταση και μου την εδωσαν με τρυπες σκισμενη!

τελος παντων βρισκουν και το καλωδιο μετα απο φωνες!

βλεπω την αποδειξη παραλαβης οτι εβαλαν νεες μνημες με την διαφορα οτι ηταν αλλος κωδικος και φυσικα αλλος τυπος μνημης,αλλα η ιδια εταιρεία!!!

η δικιά μου ηταν

http://www.mushkin.com/doc/products/memory_detail.asp?id=634

και μου ειχαν βάλει συμφωνα με την αποδειξη

http://www.mushkin.com/doc/products/memory_detail.asp?id=661

λεω παιδιά τι γινεται εδω γιατι δεν μου το ειπατε ??τυχαια το ειδα !!ενταξει μου λενε εχεις δικιο δεν το προσεξα τι εβαλα,παρε αυτο τωρα και επειδη δεν εχουμε αλλη οταν φερουμε ελα να την παρεις!!(υστερα απο μερικές φωνες)!

τωρα που σας γραφω εχω ανοιξει το μηχανημα και βλεπω οτι =

1,δεν εχει γινει καμμια αλλαγη στο bios (ειπε οτι το εβαλε defaults) αλλα εγω βλεπω ρυθμισεις απο το μαστορα της συναρμολογησης στην αρχη!

2,οι μνημες που εχω ειναι οι ιδιες με την αγορα του pc δηλαδη

http://www.mushkin.com/doc/products/memory_detail.asp?id=634

αρα μαλλον δεν αλλαξε τιποτα η κατι αλλο συμβαινει????

3,βρηκα μες στο dvd drive ενα dvd με διαφορα prgs test -drivers - κλπ κλπ

και τωρα τι κανουμε ?? lost in space!!

Link to comment
Share on other sites

3,βρηκα μες στο dvd drive ενα dvd με διαφορα prgs test -drivers - κλπ κλπ

LOOOOOL τσιμπισες και software!

Περα απο την πλακα, το Πλαισιο τεινει να γινει χειροτερο απο τον ανταγωνιστη του. Πηγαινε ρε φιλε και ζητα να μιλησεις στον προισταμενο κατευθειαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καταρχην αν μιλαμε για Turbo X PC και κατ'επεκταση Turbo X case, μιλαμε για οτι χειροτερο κυκλοφορει στην αγορα!!!!

Ποιος σου λεει εσενα οτι το μηχανηματακι δεν κανει συνεχεια reboot λογο κακης γειωσης....

Που καθετε το mobo? Για κοιτα.

Αν υπαρχει διαροη ρευματος...εστω και ελαχιστο τοτε να ξερεις οτι καποια στιγμη θα κλεισει και δεν θα ξαναανοιξει...και αντε απεδειξε μετα οτι δεν εισαι ελεφαντας!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά είσαι λίγο υπερβολικός.... Το ότι ειναι τουρμπο ξ δεν σημαίνει ότι ειναι το χειρότερο μιας και τα υλικά πλην του κουτιου είναι οτι θα μπορουσες να βρεις και στην αγορά , ειδικά αν ηθελες φτηνό μηχάνημα. Το μόνο που συνηθως είναι χάλια ειναι το κουτι αλλά κατα τα άλλα δεν βρισκω κάτι κακό.

Τεσπα δοκίμασε το μηχάνημα , απο προσωπική εμπειρια σου λέω ότι συνηθως το λειτουργικό τη πρώτη εβδομάδα λειτουργίας ειναι λίγο ασταθή και τα κάνει αυτα. Ζόρισε το μηχανάκι και οποιδήποτε επανεκκίνιση ή λάθος θα φανει στον event viewer οπότε το επιστρέφεις και τους το δείχνεις.

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλαρακι,η γνωμη μου εμενα ειναι οτι επρεπε να ανοιξεις ενα θεματακι εδω μεσα κ να ελεγες στα παιδια εδω για το τι μηχανημα θελεις να φτιαξεις,να σου ελεγαν τι να παρεις κ να το εφτιαχνες μονος σου.

εγω αυτο εκανα κ εφτιαξα ενα φοβερο μηχανημα που το ευχαρηστιεμαι οποτε κ αν το δουλευω.δεν παιζοντε τα παιδια εδω μεσα.

ειναι κριμα να ταλαιπωριεσαι χωρις να εχεις κανει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.