Jump to content



Χρειάζεται να εκτυπώσω, αλλά δε...


Recommended Posts

Αύριο πετάω για Βαρκελώνη και έδω ήδη προπληρώσει κάτι ταξιδιωτικές κάρτες, που μου εξασφαλίζουν δωρεάν μεταφορές κλπ.

Το πακέτο είναι ότι ο εκτυπωτής μου HP 3650 αποφάσισε στο άσχετο να κάνει τα δικά του.

Ποτέ δεν είχε παρουσίασει πρόβλημα, αν και τον έχω αρκετά χρόνια.

Συγκεκριμένα δεν τραβάει χαρτί για εκτύπωση και μου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει χαρτί, ενώ έχω βάλει αρκετά φύλλα.

-Δοκίμασα και πιο λίγα και πιο πολλά τίποτα..

-Έσβησα όλα τα documents και το έβαλα από την αρχή για εκτύπωση, τίποτα..

Kάνει ότι πάει να πάρει χαρτί, ακούγονται κάτι γρανάζια να γυρίζουν και μετά βγάζει αυτό το μήνυμα...

Link to comment
Share on other sites

δόκιμασε με λίγα φύλλα και καθάρισε το σημείο που πέρνει το χαρτί.

αν δεν γίνει τίποτα μάλλον έχει χαλάσει η τροφοδοσία χαρτιού. και το πιο πιθανό είναι στην αντιπροσωπία να σου πούν να πάρεις νεο μηχάνημα γiατι δεν συμφέρει να επισκευαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα σήμερα μαζί τους και αφού δοκιμάσαμε κάποια πραγματάκια, τελικά με ενημέρωσαν ότι service δεν κάνουν σε αυτό γιατί είναι παλιό μοντέλο...

Οπότε αναγκαστικά πάω σε καινούριο, αφού δεν παίζει άλλη λύση..

Link to comment
Share on other sites

Έλα σπίτι να τυπώσεις :p

Σκεφτηκα μεχρι να παω Πλαισιο να παρω καινουριο εκτυπωτη, αλλα δεν ειχα τοσο χρονο για ξοδεμα.Πεταω στις 3:45.Ευχαριστω για την προταση παντως.

Τον εκτυπωτη τι να τον κανω?Ξερουμε κανεναν να κανει σερβις?Σκεφτομαι οτι με 60€ αγοραζω καινουριο.

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν καθάρισμα τα καρουλια απο πίσω. Με τον καιρόέχουν μαζέψει καπνα και σκονη και σπινιαρει στο χαρτι και γαυτο δεν το τραβαει....Λιγο οινοπνευμα , χαρτί κουζίνας ή στικ για τα αυτιά και εισαι έτοιμος....

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν καθάρισμα τα καρουλια απο πίσω. Με τον καιρόέχουν μαζέψει καπνα και σκονη και σπινιαρει στο χαρτι και γαυτο δεν το τραβαει....Λιγο οινοπνευμα , χαρτί κουζίνας ή στικ για τα αυτιά και εισαι έτοιμος....

Δηλαδή προτείνεις να ρίξω οινόπνευμα σε ότι ράουλο βρω?

Αυτό με το σπινιάρισμα δεν το καταλαβαίνω.Τι φταίει η σκόνη και δεν πιάνει το χαρτί, τη στιγμή που τα ράουλα τα έλεγξα και γυρίζουν κανονικά?Αν δεν γύριζαν, θα το καταλάβαινα.

Link to comment
Share on other sites

Τα λάστιχα ή rollers όπως λέγονται, μάλλον έχουν πιάσει σκόνη ή από την πολύ χρήση και πολυκαιρία έχουν γυαλίσει. Να προτείνω άλλη μιά λύση, μαζί με τις ολόσωστες του Greek. Πάρε μιά από τις παλιές γόμες, αυτή που ήταν κόκκινη και μπλε (πιό σκληρή) και με την μπλέ μεριά ξύσε αυτά τα rollers για να τα κάνεις πιό "άγρια", πιό σαγρέ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, τα λάστιχα αυτά από το εργοστάσιο είναι κολώδη ώστε να σπρώχνουν το χαρτί στον εκτυπωτη. Με τον καιρό και σκόνη , κάπνα λίπος , απορίματα μελανιου ή οτι άλλο με αποτέλεσμα να γλιτσιάζουν και αντί να κολάει στο χαρτί "σπινιάρει" με αποτέλεσμα να μην το τραβάει και να έχει προβλήματα τροφοδοσία χαρτιου.

Κανονικά σε τακτά χρονικά διαστήματα χρειάζεται να τα καθαρίζεις με οινόπνευμα ή ακόμα καλύτερα αυτο το σπρευ που έχει το Πλαισιο ή άλλο λιποδιαλυτο υγρό ώστε να αγερευουν λίγο......

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω τι γίνεται.

Τελικά δεν έκανε τίποτα το καθάρισμα.

Αφού το ξαναέβαλα στην μπρίζα, είδα ότι ο θόρυβος που κάνει σαν κάτι να γυρνάει είναι από τα μαύρα στρογγυλα που έχω με κίτρινο χρώμα.

Αυτα όμως έιναι στο πίσω μέρος του εκτυπωτή.Πώς τραβάνε αυτά το χαρτί?

Αυτά που είναι με κόκκινο έχουν ακριβώς από κάτω το χαρτί, αλλά δεν κάνουν απολύτως τίποτα.

post-19-1442175447,6293_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ύψος του χαρτιού που βάζεις, πιστεύεις ότι φτάνει στο "κίτρινο" ή είναι πιο κάτω;

Τα μαύρα ροδάκια στο κίτρινο είναι 5 πόντους πάνω από τον πάτο του εκτυπωτή και στο πίσω μέρος.Άρα τουλάχιστον στην αρχή δεν έχουν άμεση επαφή με το χαρτί.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξέρει κανείς τι είναι αυτά τα ροδάκια στο πίσω μέρος που γυρίζουν και αν θα έπρεπε να γυρίζουν και τα ροδάκια που πατάνε πάνω στο χαρτί?

Αν είναι κάτι χαλασμένο να το πετάξω και να πάω να πάρω καινούριο.

Αν όμως είναι θέμα συντήρησης, να το παλέψω λίγο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι έχουν επαφή γιατί με την εκκίνιση εκτύπωσης μετακινήται το feeder ανάλογα με το πόσα φύλλα έχεις μεσα ..... Πάντως δοκίμασε να τα καθαρίσεις όλα...

Όλα τα έχω καθαρίσει αλλά τα ροδάκια που πατάνε πάνω στο χαρτί δεν γυρνάνε καθόλου ότνα πατάω εκτύπωση.Μόνο τα πίσω γυρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αφου τελικα δεν φτιαχνεται,παω να παρω αλλο.

Μπορειτε να μου πειτε τι διαφορα υπαρχει αναμεσα στον ΗΡ 2560 και 4360?Γιατι περα απο τις λιγοτερες σελιδες που εκτυπωνει ο πιο φτηνος +οτι δεν εχει θυρα Pictbridge, δεν μπορω να εξηγησω τα 20€ που εχουν διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.