Jump to content


Mail server


Dark_Emperor

Recommended Posts

παίδες καλησπέρα έχω ένα περίεργο πρόβλημα χρησιμοποιώ windows standard 2003 server και έχω επάνω φορτωμένο "kaspersky" και ένα kerio mail server.

Το θέμα είναι ότι όταν έστειλα ένα email σε ένα contact που είχα γύρισε πίσω και έλεγε μέσα στο email ότι einai blacklist το ip μου. γιατί μπορεί να έχω spam η trojan. έχει κανένας καμια ιδέα? Σε αλλους μπορω και στελνω μονον εκει δεν μπορω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση που:

1. Κάποιος να έχει κάνει απαγωγή στο IP το δικό σου και να στέλνει spam η διαφορα malware.

2. Το contact να σε έχει γραμμένο στο spam list.

3. Το email scanner του contact να έχει την δικια σου IP blacklisted λόγω του 1.

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο αποκλείεται γιατί θα το έκανε και σε αλλα emails το δεύτερο όχι πάλι γιατί πήρα τον provider τους και μου είπαν ότι δεν έχουν τίποτα lathos και το το τρίτο πάλι όχι γιατί σου είπα για το δεύτερο. το θέμα είναι πολύ περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και στο γραφείο αλλα και στο σπίτι έχω dynamic IP.

Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει σχέση η διαφορα με το static η dynamic IP, δηλαδή ποιο παρέχει πιο ασφάλεια.

Σχετικά με το IP highjacking, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που αυτό έχει γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.