Jump to content



Πρόβλημα με κάρτα τηλεόρασης Leadtek WinFast 3200 H


w4tt4n4b3

Recommended Posts

Έχω συνδέσει το scart της τηλεόρασης με το composite της κάρτας. Η εικόνα καλή και ο ήχος. Όταν όμως πατάω το record, χαλάει ο ήχος, αλλοιώνεται η ανθρώπινη φωνή κυρίως, ακούγεται πιο ψιλή από την κανονική...

Εδώ θα βρείτε ένα δείγμα για να καταλάβετε,

http://rapidshare.com/files/214446792/Video_0328-0833_CVBS_.mpg

Για όσους χρησιμοποιούν το WinFast PVR2...

Αν δεν έχω τσεκαρισμένο το Preview TV when hardware encoding δεν έχω ήχο ούτε όταν βλέπω απλώς χωρίς να κάνω recording

previewwrr.th.jpg

Αλλά όταν έχω επιλεγμένο το preview στις επιλογές του capture έχω μόνο Hardware encoder MPEG2 και DVD hardware encoder

captureoptions.th.jpg

Αν δεν έχω τσεκαρισμένο το Preview TV η εικόνα παραμένει αλλά ο ήχος φεύγει.

Ωστόσο οι επιλογές capture πολλαπλασιάζονται...

manycaptureprofiles.th.jpg

Εγκατέστησα Xvid codecs στο pc προκειμένου να φτιάξω ένα δικό μου προφίλ στο capture της κάρτας

uncompressedavi.th.jpg

Όταν πάω να πατήσω record όμως τότε μου βγάζει μήνυμα Cannot capture video stream. Αν επιλέξω το Uncompressed AVI όπως είναι διαμορφωμένο από το software χωρίς να επιλέξω πχ ανάλυση ή οτιδήποτε άλλο τότε κάνει την εγγραφή αλλά είναι σε ανάλυση 352x288...

Αν υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί κάποια leadtek κάρτα και μπορεί να βοηθήσει θα του ήμουν υπόχρεος...

Link to comment
Share on other sites

Καθυστερημένη η απάντησή μου γιατί εχτές έκανα φορμάτ για να περάσω από 64 XP σε 32...

Δεν είχε μπει καλά το καλώδιο το εσωτερικό που συνδέει την Soundblaster audigy 2 με την κάρτα τηλεόρασης.

Το PVR2 που έχω είναι η τελευταία έκδοση από τη σελίδα της Leadtek για την WinFast 3200 H

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ο ήχος όταν παρακολουθώ μέσω (composite) είναι οκ αλλά κατά την εγγραφή χαλάει. Σε ορισμένες περιπτώσεις όταν επιλέγω υψηλό bitrate για τον ήχο και άλλο φορματ τότε φτιάχνει κάπως.

Αυτή τη στιγμή το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι έχω εγκαταστήσει Xvid codecs και τους επιλέγω για το capture κάνει τo capture αλλά στο αρχείο που δημιουργείται δεν υπάρχει ήχος...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.