Jump to content



Εξωτερικος...... και σκληρος!!!! ;)


geo7dlx

Recommended Posts

Φιλοι μου εδω και παλι, στο πολυαγαπημενο φορουμ.

Αυτην την φορα ψαχνομαι για να αγορασω την καλυτερη θηκη-μετατροπεα απο εσωτερικο σε εξωτερικο σκληρο δισκο.

Μαλλον θα παρω τον 1.5 Terra Seagate Barracuda που τοσο το e-shop οσο και το Πλαισιο εχουν με 129 ευρω. Οποτε θα ηθελα να μου πειτε την καλυτερη προταση για αυτην την περιπτωση. Το πλαισιο δεν ειδα να εχει καπου στο site του εξωτερικες θηκες εκτος και αν δεν εψαξα καλα. Το e-shop απο την αλλη........ μεγαλη ποικιλια πραγματικα.

Δεν γνωριζω το Multirama και το Cosmodata τι ''παιζουν''.

Πιστευω οτι θα πρεπει να εχει, ως θηκη, πολυ καλη ψυξη και θα ηθελα να εχει τουλαχιστον USB 2.0 διασυνδεση. Πειτε μου παρακαλω πολυ τις καλυτερες προτασεις. Ευχαριστω.

Υ.Γ.: Εν αναγκη και εφοσον το ανεμιστηρακι της βασης ειναι αφαιρουμενο παιρνω και τοποθετω ενα πολυ καλυτερο.:045:

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως μια πολυ καλη λυση και απο αποψη συνδεσμολογιας και απο αποψη ψυξης ειναι αυτη

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650709

+ οτι ειναι thermaltake οποτε εχει καποιο επιπεδο ποιοτητας

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχω δει σε 1.5 terra εξωτερικό κανονικό είναι seagate και μου έχουν χαλάσει 4. E όχι ρε μάγκες και πέμπτη φορα. Η μονη ''διαφορετική' περίπτωση είναι αυτός του πλαισίου ο turbo-x ο οποιος όμως ένα πουλάκι από μέσα μου είχε πει κάποτε ότι είναι και αυτός seagate εσωτερικός σε βάση εξωτερικού. Κοιτάξτε, seagate εσωτερικοί μου έχουν δουλέψει άψογα και το σκέφτομαι αλλα ότι και να είναι δεν θα είναι western digital, maxtor, freecom κλπ. Δεν ξέρω τι να κάνω τώρα.

Όσο για την βάση τις thermaltake πήγα λέμε στο site της thermaltake και έλεγε 1 terra. ΟΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΟΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΜΕΧΡΙ ΠΟΣΗ ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ. ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΡΕ ΑΝΙΔΕΟΙ ΑΝ Η ΒΑΣΗ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ?

Θέλω να είμαι σίγουρος ότι θα λειτουργεί σαν βάση με 1.5 terra. Και είναι και πολύ καλή από ότι βλέπω. Πέρα του e-shop πουθενά αλλου δεν έχω δει βάσεις εξωτερικού. Τουλάχιστον όχι στα μεγάλα καταστήματα που εμπιστεύομαι. Τα μικρά κλείνουν πιο εύκολα και αν γίνει κάτι μετά η εγγύηση....... περίπατος. Βλέπε "μικρολανδ".

Link to comment
Share on other sites

Μα κ στους ετοιμους εξωτερικους ο ιδιος δισκος δεν ειναι?Δηλαδη παιρνουν εναν εσωτερικο κ τον κανουν εξωτερικο.Δε νομιζω να φτιαχνουν αλλους που να προοριζονται για εξωτερικοι κ αλλους για εσωτερικοι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο που λες. Σε καθε περιπτωση, τι προτινετε?

Η βαση ειναι πολυ καλη αλλα θα δουλευει με 1.5 τερα?

Με συμφερει να παρω κανονικο εξωτερικο?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801644

Link to comment
Share on other sites

Μα κ στους ετοιμους εξωτερικους ο ιδιος δισκος δεν ειναι?Δηλαδη παιρνουν εναν εσωτερικο κ τον κανουν εξωτερικο.Δε νομιζω να φτιαχνουν αλλους που να προοριζονται για εξωτερικοι κ αλλους για εσωτερικοι.

μια χαρα τα λες..δε ξερω γιατι δεν γινεσαι πιστευτος

Link to comment
Share on other sites

Η βάση τις raidsonic που προτείνετε θεωρώ πως είναι μεγαλούτσικη για μεταφορά με άνεση. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό με τους εξωτερικούς ότι έχουν μέσα απλούς εσωτερικούς. Σε κάθε περίπτωση είμαι σε δίλημμα πλέον. Αυτή εκεί η βάση της thermaltake μου άρεσε πολύ και σε μέγεθος και σε εμφάνιση και από πλευράς ψύξης. Μάλλον θα πάρω ένα τηλεφωνάκι στο κατάστημα να ρωτήσω αναφορικά με το αν θα υποστηρίζει το μέγεθος που θέλω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.