Jump to content



Πολλές ερωτήσεις...υγρά,ψυγεία...κτλπ..


vagos2221416003330

Recommended Posts

Παιδιά λίγη βοήθεια...αγόρασα το πρώτο νερό και έχω μερικά θεματάκια...

Πήρα ένα έτοιμο Zalman σαν αυτό αλλά σε μπλέ : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808005

Τώρα το θέμα είναι ότι έχω μία 600άρα και μία 300άρα αντλία και λέω να τις βάλω και τις 2 πάνω..δεν θα είναι καλύτερα έτσι???

Άμα πάρω και ένα ψυγείο 2πλό-3πλό θα το σηκώσει η αντλία??

Το block για το cpu είναι λίγο.......να πάρω κανά άλλο???Έχετε να προτείνετε??

Και το ποιο sos από όλα...τι υγρά να βάλω μέσα???Είναι το 1ο μου νερό και δεν ξέρω τίποτα...οπότε άμα μπορείτε να Helpάρετε...

Link to comment
Share on other sites

Βάγγο θαρρώ πως τα εχεις μπλέξει λιγο. :)

Το ζαλμαν εχει δικια του αντλία και ψυγειο απο οτι βλέπω. Εσύ εχεις αλλες δυο και θελεις να βάλεις και τις 2 αντλιες στο ιδιο κύκλωμα; (Αυτο δεν γινεται, η 600αρα θα δινει μια πιεση στο νερο και μετα θα πρέπει να περάσει απο την 300αρα που εχει χαμηλώτερη εξ ορισμου.)

Τέλος βάλε απεσταγμένο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα ετσι οπως τα λεει και τα διχνει στις φοτο το eshop το κιτ ειναι πληρες εχει και τα υγρα (αν κρινω απο την φοτο γιατι δεν γραφει κατι) το μονο που σου μενει ειναι να το σεταρεις στο συστημα σου :)

Link to comment
Share on other sites

manoli ο φυσικός μου στο φροντ μου είπε οτι θεωρ θα είναι οκ και καλύτερα...τεσπά ακόμα ψάχνω σωλήνες...+υγρό...(με έτοιμα υγρά δεν θα έχω καλύτερες θαρμοκ??)

block για cpu που να παίρνει 1/4σωλήνα αξίζει να πάρω γιατί το block που έχει το zalman είναι λίγο....ναι....

Το θέμα είναι άμα βάλω ένα 3πλό ψυγείο θα το σηκώσει η αντλία???Γιατί το τανκ-ψυγείο της zalman είναι παθ/κο και δεν παίζει να έχει καλή απόδοση...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 3πλο ψυγειο με 600αρα αντλια. Κανενα προβλημα δεν εχει.

manolis added 0 Minutes and 50 Seconds later...

Βασικα αφου το πηρες που το πηρες το ετοιμο σετ γιατι δεν το δοκιμαζεις να δεις την αποδοσή του;

Αν μετα δεν σ αρεσει αλλαξε τα ολα... αλλα στην ουσια κρατας τι; Τους σωλήνες;

Link to comment
Share on other sites

ούτε σωλήνες έχω και ψάχνω σωλήνες 1/4 τους μικρούς...που θα βρώ???Για το υγρό τι να κάνω τελικά??οπότε κοιτάω και για ψυγείο...2πλό ή 3πλό..και ποιό??Να πάρω και block για το cpu??γενικά θα δώ διαφορά από μία TB με 2 fan??

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=927155&page=2&category=69977775&catalog=20

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=943509&catalog=20&category=69977775

λένε τίποτα???

Link to comment
Share on other sites

ψυγειο 3πλο αν εχεις και τον απαραιτητο χωρο βεβαια! για το block εχω το ιδιο και ειμαι ικανποιημενος αρκετα. σωληνες 1/4 εχει το Multirama extreme στην Στουρναρη, εγω απο κει τους πηρα...ως προς το υγρο που ειπες πριν νομιζω διαφορα στην θερμοκρασια δεν θα χεις αλλα τα υγρα υδροψηξης ειναι αντιδιαβρωτικα ωστε το χαλκινο block να μην φθειρεται.

Link to comment
Share on other sites

ψυγειο 3πλο αν εχεις και τον απαραιτητο χωρο βεβαια! για το block εχω το ιδιο και ειμαι ικανποιημενος αρκετα. σωληνες 1/4 εχει το Multirama extreme στην Στουρναρη, εγω απο κει τους πηρα...ως προς το υγρο που ειπες πριν νομιζω διαφορα στην θερμοκρασια δεν θα χεις αλλα τα υγρα υδροψηξης ειναι αντιδιαβρωτικα ωστε το χαλκινο block να μην φθειρεται.

block έχεις αυτό της zalman ή αυτό που έχω στο link???Το ψυγείο θα είναι έξω από το κουτί...(λογικά από δίπλα...)Άκουσα και για καθαρό ορό απο το φαρμακείο...ισχύει???(για υγρό...)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει ένα από τα χειόρτερα λάθη που θα μπορούσες να κάνεις.

Αν κατάλαβα καλά, έσκασες χρήματα για ένα έτοιμο σύστημα υδρόψυξης (που αν διάβαζες εδώ μέσα, θα έβλεπες ότι κανείς μας δεν το προτέινει) και τώρα πάς να δώσεις και άλλα χρήματα, για να αλλάξεις κάποια από τα εξαρτήματα αυτά.

Τελικά θα έχεις δώσει πολύ παραπάνω και αμφίβολο αν το τελικό αποτέλεσμα θα είναι όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει ένα από τα χειόρτερα λάθη που θα μπορούσες να κάνεις.

Αν κατάλαβα καλά, έσκασες χρήματα για ένα έτοιμο σύστημα υδρόψυξης (που αν διάβαζες εδώ μέσα, θα έβλεπες ότι κανείς μας δεν το προτέινει) και τώρα πάς να δώσεις και άλλα χρήματα, για να αλλάξεις κάποια από τα εξαρτήματα αυτά.

Τελικά θα έχεις δώσει πολύ παραπάνω και αμφίβολο αν το τελικό αποτέλεσμα θα είναι όπως πρέπει.

Το συστηματάκι το πήρα τσάμπα από φίλο και λέω να σκάσω 100-100+€ για να το κάνω τουμπανάκι...

Και από το να πάρω απλά σωλήνες+υγρό για να δουλεύει απλά έλεγα να πάρω και ένα 3πλό ψυγείο + ''καλό'' block γιατί αυτό που μου έδωσε ο φίλος έχει κάτι γρατσουνιές από κάτω και μοιάζει πολύ χάλια να πάρω ένα άλλο...

Το θέμα είναι αν θα ρίξει μερικούς βαθμούς ακόμα την θερμοκρασία του cpu μην τα αγοράσω τσάμπα... (Με ένα 3πλό ψυγείο+ 3-6fans πόσο κάτω πάει θερμοκρασία??Το block παίζει σπουδαίο ρόλο??)

Link to comment
Share on other sites

Το συστηματάκι το πήρα τσάμπα από φίλο και λέω να σκάσω 100-100+€ για να το κάνω τουμπανάκι...

Και από το να πάρω απλά σωλήνες+υγρό για να δουλεύει απλά έλεγα να πάρω και ένα 3πλό ψυγείο + ''καλό'' block γιατί αυτό που μου έδωσε ο φίλος έχει κάτι γρατσουνιές από κάτω και μοιάζει πολύ χάλια να πάρω ένα άλλο...

Το θέμα είναι αν θα ρίξει μερικούς βαθμούς ακόμα την θερμοκρασία του cpu μην τα αγοράσω τσάμπα... (Με ένα 3πλό ψυγείο+ 3-6fans πόσο κάτω πάει θερμοκρασία??Το block παίζει σπουδαίο ρόλο??)

τότε καλά πας με λίγα χρήματα.

Το block όπως και η αντλία και το ψυγείο είναι τα 3 βασικά εξαρτήματα για μαι καλή υδρόψυξη.

Όποιο από αυτά δεν είναι σωστό, θα έχει πρόβλημα όλο το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

τότε καλά πας με λίγα χρήματα.

Το block όπως και η αντλία και το ψυγείο είναι τα 3 βασικά εξαρτήματα για μαι καλή υδρόψυξη.

Όποιο από αυτά δεν είναι σωστό, θα έχει πρόβλημα όλο το σύστημα.

δεν με βοηθάς πολύ....... μπορείς να μου πείς ποιο ψυγείο+ποιό block+ να πάρω και κάποιο υγρό??ή να πάρω ορό από το φαρμακείο???(έχω ακούσει πως κάνει δουλειά..)

Link to comment
Share on other sites

Για υγρο, βολεψου με το νερακι που βαζει η μανα σου στο ατμοσιδερο, κοινως απιονισμενο νερο:)

Ενα μπετονακι απο το super market θα σου στοιχισει σχεδον τιποτα.

Υ.Γ. Εγω θα προτιμουσα να παιξω με μεγαλους σωληνες και 1/2 ιντσα ρακορ αλλα το εχεις μπλεξει το θεμα με το zalman να υπαρχει ηδη.

Link to comment
Share on other sites

Για υγρο, βολεψου με το νερακι που βαζει η μανα σου στο ατμοσιδερο, κοινως απιονισμενο νερο:)

Ενα μπετονακι απο το super market θα σου στοιχισει σχεδον τιποτα.

Υ.Γ. Εγω θα προτιμουσα να παιξω με μεγαλους σωληνες και 1/2 ιντσα ρακορ αλλα το εχεις μπλεξει το θεμα με το zalman να υπαρχει ηδη.

και ο ορός από το φαρμακείο τίποτα κοστίζει....

και γώ 1/2 ήθελα αλλά αφού μου δώσανε το zalman που παίρνει 1/4 τι να κάνω???Μόνο ψυγείο+block+υγρό μπορώ να βάλω για να φτιάξω κάτι καλύτερο...Απλά ζητάω προτάσεις για ψυγεία-blocks και δεν βλέπω να προτείνει κανείς τίποτα.......

Link to comment
Share on other sites

Το Swiftech Waterblock CPU Apogee GT που μου ειπες εσυ ο ιδιος ειναι μια χαρα.;)

ok.και για ψυγείο τι βάζουμε???600άρα αντλία..ελπίζω να σηκώσει ένα 3πλό.αλλά ποιό???Και προσοχή να είναι για 1/4 σωλήνα...

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισε αν θες μονο, διπλο ή τριπλο ψυγειο, και σε οποιο καταληξεις, απλα θα βαλεις τα καταλληλα ρακορ για τον σωληνα που θελεις, δηλαδη 1/4 της ιντσας.

Για αντλια σκοπευεις να βαλεις βυθιζομενη ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισε αν θες μονο, διπλο ή τριπλο ψυγειο, και σε οποιο καταληξεις, απλα θα βαλεις τα καταλληλα ρακορ για τον σωληνα που θελεις, δηλαδη 1/4 της ιντσας.

Για αντλια σκοπευεις να βαλεις βυθιζομενη ή οχι?

την αντλία την έχω και είναι μέσα στο zalman..600lt/h eheim..

για ψυγείο λέω αυτό : http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=927155&page=2&category=69977775&catalog=20

είναι 3πλό αλλά δεν ξέρω πόσο θα ζορίσει την αντλία..+ άμα κάνει για 1/4 σωλήνα...Άμα έχει κανένας άλλος 3πλό ψυγείο που να παίρνει 1/4 σωλήνα + ποιο οικονομικό από αυτό στο link το παίρνω...

Link to comment
Share on other sites

την αντλία την έχω και είναι μέσα στο zalman..600lt/h eheim..

για ψυγείο λέω αυτό : http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=927155&page=2&category=69977775&catalog=20

είναι 3πλό αλλά δεν ξέρω πόσο θα ζορίσει την αντλία..+ άμα κάνει για 1/4 σωλήνα...Άμα έχει κανένας άλλος 3πλό ψυγείο που να παίρνει 1/4 σωλήνα + ποιο οικονομικό από αυτό στο link το παίρνω...

Για το θεμα του ψυγειου, σου ξαναειπα παραπανω πως αλλαζεις ρακορ και εισαι ok.

Link to comment
Share on other sites

600άρα είναι τίποτα ακόμα και για 1 block

Θες από 1200l/h και πάνω για να έχεις σωστή ροή και με 1/2 σωλήνα.

Από τις καλύτερες αντλίες είναι η MCP655 http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=943428&catalog=20&category=69977781&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE34B5C798FF3210F6C90C2DD04266AEEE663A2CBCB80E7782473EBF0C776A1C7B2D8CFD1EEC8F9B3DEA5C43DCD292ABDA684E41E72127D72377DA44559F9BC4766AA76D626F77522B9E85675B4A232FE99792F7D3FE9E975C5CECA7405B0C7C3EFE2FE8BD774EE4AEE19BE62847CF64DA96740BAE1D8E431DC8587CA2449822BF

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.