Jump to content



Επιλογή SSD


BoNito1442169110

Recommended Posts

Μετά από χρονια "παρέας" με raid0 αποφάσισα να πάω σε κάτι πιο απλό, χωρίς φόβο "κρασηαρισματος" και με υψηλές ταχύτητες οποτε πάω κατευθείαν για ssd.Δεν έχω καθόλου ιδέα τα κριτήρια επιλογής και θα ήθελα λίγο καθοδήγηση. Θα αρχίσω με ένα 60gb και στο μέλλον η θα πάρω άλλον έναν για raid(πράγμα που προσπαθώ να αποφύγω) η θα αγοράσω μεγαλύτερο.Η αγορά θα γίνει από αγγλία και "προστοπαρον" είμαι ανάμεσα σε αυτούς:

1)http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=HD-014-OC&groupid=701&catid=14&subcat=910

2)http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=HD-017-OC&groupid=701&catid=14&subcat=910

Link to comment
Share on other sites

ωραια οποτε τους ξεχναω. Αυτος που μου εδειξες φενεται πολυ καλος και απο τιμη και απο αποδοση που κοιταξα λιγο. Αξιζει να περιμενω λιγο καιρο μηπως βγει κατι πολυ καλυτερο σε καλη τιμη;

Link to comment
Share on other sites

Αν το φυσάς (το χρήμα) πάρτον, αλλιώς θα σου έλεγα ότι δεν αξίζει να πάρεις ένα δίσκο που κοστιζει όσο ένα ολοκληρωμένο σύστημα και που ξέρεις ότι σε 6 μήνες θα κάνει τα μισά λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω στα specs τους φαίνονται ίδιοι. δεν βρήκα κάποιο review που να έχει τους 2 μαζί για σύγκριση. υπάρχουν πλεονεκτήματα στον καθένα?

πχ έχω παρατηρήσει οι intel έχουν πολύ καλο read και κακό write.. θα προτιμούσα έναν ssd με παραπλήσιο read and write

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν ίδια specs όταν συγκρίνεις τους 64ρηδες, γι αυτό σου λέω vertex.

Οι Intel έχουν το καλύτερο read και write. Τα νούμερα που βλέπεις ΔΕΝ είναι οι τυχαίες εγγραφές (αυτές έχουν σημασία).

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά που λέτε.

Το πρόβλημά μου είναι όμως ότι δεν υπάρχει στο νετ εμπειρία με κάποιους SSDs με nVidia disk controllers.

Και αυτό με φοβίζει, ειδικά με την περίπτωση του Intel.

Κανένας όμως δεν έκατσε να κάνει review με οποιονδήποτε disk controller πέρα από Intel ICH-xR.

Και είναι γνωστό από το παρελθόν, ότι η Intel πάμπολλες φορές έχει σαμποτάρει με χτυπήματα "κάτω από τη μέση", ανταγωνιστές της.

Ποιός μου εγγυάται εμένα ότι π.χ. δεν θα δει από κάτω nVidia 780a SLI, και δεν θα μπει σε "ειδικό" mode "σουρσίματος";

Γενικά είμαι μεταξύ των δύο παρακάτω λύσεων:

2 x Mtron Mobi 3500 SSD 32GB (Sata II, 3.5'') -> ΔΕΝ θα μπουν σε RAID

Intel X25-M 80GB SSD (2.5", Sata 2, MLC, SSDSA2MH080G101)

Αλλά φοβάμαι προβλήματα, και ειδικά "χτυπήματα άνανδρα" της Intel "κάτω από τη μέση".

Το μηχανάκι έχει nVidia 780a SLI και τρέχει Linux amd64.

Link to comment
Share on other sites

Intel. Όταν το καλύτερο χτύπημα κάτω από την μέση είναι το πολύ ένα γαργάλημα στην πατούσα δεν χρειάζεται να το πολυψάξεις. Η διαφορά τους σε σχέση με τους υπόλοιπους είναι τόσο μεγάλη οπότε αν δεν σε απασχολεί το επιπλέον κόστος είναι η καλύτερη αγορά για Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.