Jump to content



Worm/Virus Πρόβλημα...


XPHSTOS_

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Σήμερα σύνδεσα το flashάκι μου στο pc και το avast (free edition) μου έβγαλε μύνημα στο autorun.inf από το flash ότι περιέχει το BV:AutoRun-G [Wrm]

Πατούσα delete ή move/rename ή quarantine και αυτό πάλι μου το πετούσε...

Απενεργοποίησα το autorun από τα windows πάλι τπτ...

Φόρμαρα το usb flash σε linux και σε windows σε fat32 αλλά με το που το βάζω στο pc πάλι τα ίδια...

Κάνω Full Scan σε ασφαλή λειτουργεία με Malwarebytes και το Avast (δυστυχώς με το avast δεν μπορώ να κάνω boot-time scan γιατί έχω vista 64bit και δεν υποστιρίζει την λειτουργία αυτή) αλλά δεν βρίσκουν τπτ!

Παρόλα αυτά όταν βάζω το usb flash μου πετάει το μήνυμα ότι βρέθηκε ιός...!!

Το autorun.inf εκτελεί τα παρακάτω.

[autorun]

open=RECYCLER\S-1-6-21-2434476501-1644491937-600003330-1213\plzrunme.exe

icon=%SystemRoot%\system32\SHELL32.dll,4

action=Open folder to view files

shell\open=Open

shell\open\command=RECYCLER\S-1-6-21-2434476501-1644491937-600003330-1213\plzrunme.exe

shell\open\default=1

Μετά από ψάξιμο πάλι για το plzrunme.exe δεν βρήκα και πολλά στοιχεία!!!

Το USB Disinfector απ'όσο ξέρω δεν διαγράφει τα αρχεία απλά τα κλειδώνει... γιαυτό και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη...

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο...!?

* Σε περίπτωση δε μπορέσω να αποφύγω το format για να το βγάλω, πειράζει που έχω 2 δίσκους σε raid 1? Δλδ μετά το format που θα κάνω στον main δίσκο δε θα χάσω τα αρχεία στο raid... Σωστά...? Θα το βλέπει κανονικά...? *

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

* Σε περίπτωση δε μπορέσω να αποφύγω το format για να το βγάλω, πειράζει που έχω 2 δίσκους σε raid 1? Δλδ μετά το format που θα κάνω στον main δίσκο δε θα χάσω τα αρχεία στο raid... Σωστά...? Θα το βλέπει κανονικά...? *

Σε πιο δισκο θελεις να κανεις format?Ποιος ειναι ο main δισκος?

Ποσους δισκους εχεις και πως τους εχεις σεταρει?Που εναι το λειτουργικο και ποιους εχεις σε raid?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 δίσκους:

Ο ένας έχει το λειτουργικό

και οι άλλοι 2 είναι σε raid 1.

Εννοείται θα φορμάρω τον δίσκο με το λειτουργικό...

Το raid που έχω θα χαλάσει..? Ή με το που περάσω λειτουργικό και drivers στον άλλο θα είμαι οκ?

Ευχαριστώ για την απάντηση. :)

XPHSTOS_ added 0 Minutes and 46 Seconds later...

Το autorun.inf όσες φορές και να το σβήσω ξαναδημιουργείται...

Άρα το τραβάει από το pc μου κάπως... Εκεί έχω καταλήξει...

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε ενα σοβαρο antivirus σε trial σαν το kaspersky 2009 το nod32 4.0 κανε δουλεια σου (aka βαλτο να κανει update και μετα αστο να σκαβει τον ασβεστη) και οταν τελειωσει το trial εχει ο Θεος!

to raid 1 δεν το ακουμπαει κανεις και τιποτα

δεν χαλαει εσυ θα κανεις φορματ στου λειτουργικου

Link to comment
Share on other sites

Ο ιός τρέχει στον υπολογιστή σου, ή υπάρχει σε άλλο δίσκο. Όσες φορές και να το κάνεις format με το που το βάζεις το ξαναπερνάει... Βρες που αλλού υπάρχει. Αν είναι σε κάποιο άλλο δίσκο/cd/dvd/usb, δε θα σε γλιτώσει το format γιατί θα ξαναμπεί σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε ενα σοβαρο antivirus σε trial σαν το kaspersky 2009 το nod32 4.0 και κανε δουλεια σου (aka βαλτο να κανει update και μετα αστο να σκαβει τον ασβεστη) και οταν τελειωσει το trial εχει ο Θεος!

κανε αυτο αρχικα

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα πρόσφατα ένα πολύ σοβαρό περιστατικό με έναν ιό ο οποίος πραγματικά με βί....σε!!!

Δεν είχα επιλογή για safe mode

Δεν μπορούσα να σβήσω διεργασίες στον task manager

Lagαρε τρελά...

Όποιο antivirus και να έβρισκε τον ιό δεν μπορούσε να του κάνει τίποτα, ούτε delete, ούτε move to vault, ούτε repair

κ.α.

Τελικά αναγκάστηκα να κάνω format....

Η φάση είναι ότι ο ιός με κόλλησε την ίδια μέρα που το avg free μου έλεγε ότι τέλος τα updates στο 7.5 edition και ότι έπρεπε να βάλω το 8.0....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.