Jump to content



Καινουργιος στο water cooling..


cool_alexis

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολο το φορουμ!! Ειμαι νεος στο site και στον χωρο της υδροψυξης.. Θελω να φτιαξω ενα συστηματακι και θελω να χρησιμοποιησω τα εξης υλικα. Εχω ενα φιλτρο/αντλια απο ενυδρειο με μεγαλο κουβα γυρω στα 5 λιτρα, ενσωματομενη αντλια με 700 λιτρα ανα ωρα παροχη και αυτοματη εξαερωση.ειναι εξωτερικο φιλτρο ενυδρειου και μαλιστα ακριβο.εχει και μισης ιντσας ρακορ. Σκεφτομαι για ψυγειο ειτε απο εσωτερικη μοναδα κλιματισμου ειτε καποιο πιο μικρο απο μηχανη.. Το θεμα ειναι επειδη η ολη κατασκευη θα ειναι εξω απο το κουτι αν εχω μεγαλη μειωση αποδοσης λογο μηκους των σωληνωσεων και δευτερον επειδη το φιλτρο/αντλια περνει πολυ νερο αν αυτο ειναι καλο η κακο για την ψυξη.. σαν water block θα παρω κατι ετοιμο για επεξεργαστη AM2+ γυρω στα 50 ευρω..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα θα μεινω με το ψυγειο απο το air condition..Αδειασα το φρεον και εκανα δοκιμη με νερο.Ολα δουλευουν τελεια,το καλο ειναι οτι εχει και δυο μοτερ που βαζουν αρεα και λειτουργουν με 3 σκαλες.. στο τερμα ο αερας ειναι παρα πολυ δυνατος. πηρα και το warer block , σωληνες απο μαγαζι με ενυδρεια, ολες 1/2 ιντσας..Τωρα επειδη και η αντλια ειναι 220v αλλα και οι ανεμιστηρες του ψυγειο λεω να βαλω ενα ρελεδακι που μολις περνει ταση 12v απο το τροφοδοτικο του υπολογιστη θα δεινει ρευμα στα μοτερ και στην αντλια.. Εχω μια απορια ομως, 82 views κανενας δεν βρεθηκε να μου πει αν θα εχω πτωση αποδοσης με το πολυ νερο στο κυκλωμα η οχι? Η επειδη δεν παω σε ετοιμες λυσεις ,βλ ψυγεια για wc και ειδικες αντλιες κ.α δεν ασχολειται κανεις?

Link to comment
Share on other sites

το χω βαλει εδω και καιρο... το χα παρει απο το πλαισιο το tuning store αλλα τωρα εκλεισε :093: αγορες μονο μεσω ιντερνετ μου παν... παντως υπαρχει και αυτο που ειναι full. εμενα καλυπτει μονο τον πυρηνα...

Link to comment
Share on other sites

Για το εξωτερικό σύστημα, να ξέρεις ότι μόνο στην πράξη θα φανούν οι δυνατότητες του συστήματος.Δεν μπορεί να ξέρει κανένας πώς θα συμπεριφερθεί ένα χειροποίητο σύστημα, όταν όλα τα εξαρτήματα είναι ασυνήθιστα.

Γενικά πάντως να ξέρεις ότι εφόσον βάλεις μεγάλους σωλήνες και παίζει να κυκλοφορεί πολύ νερό, καλό είναι να βάλεις δυνατή αντλία.

Επίσης για τη 4850 και εγώ σου προτείνω block από ΕΚ με αγορά κατευθείαν απέξω, αν το βρεις πιο φτηνά από ΠΛΑΙΣΙΟ.Δεν αξίζει σε κάρτα των 130€ να δώσεις άλλα 80€ για ψύξη..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , τα πραγματα ειναι πολυ θετικα!! Με τον επεξεργαστη στα 3,12 (ελαφρυ πειραγμα απο την mobo με 2 διακοπτες) εχω στο ρελαντι 21 βαθμους και στο stability test της AMD εφτασα τους 32. Πιστευω ειναι αρκετα καλα..Απο αυριο θα εχω και φωτο να γελασετε με την κατασκευη.Το επομενο βημα ειναι ενα πιο σοβαρο oc απο το bios κατι που θα χρειαστω την βοηθεια σας. Το συστημα μου ειναι το εξης: AMD Phenom 9950 (140w) 2.6 Ghz, 4 Gb OCZ 8800 1100 Mhz που αναθεμα και αν παιξουν ποτε στα 1100( μεχρι τωρα βλεπω 980), MSI DKA-790GX, 3,5 Tera δισκους (5 Sata), 790W τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , τα πραγματα ειναι πολυ θετικα!! Με τον επεξεργαστη στα 3,12 (ελαφρυ πειραγμα απο την mobo με 2 διακοπτες) εχω στο ρελαντι 21 βαθμους και στο stability test της AMD εφτασα τους 32. Πιστευω ειναι αρκετα καλα..Απο αυριο θα εχω και φωτο να γελασετε με την κατασκευη.Το επομενο βημα ειναι ενα πιο σοβαρο oc απο το bios κατι που θα χρειαστω την βοηθεια σας. Το συστημα μου ειναι το εξης: AMD Phenom 9950 (140w) 2.6 Ghz, 4 Gb OCZ 8800 1100 Mhz που αναθεμα και αν παιξουν ποτε στα 1100( μεχρι τωρα βλεπω 980), MSI DKA-790GX, 3,5 Tera δισκους (5 Sata), 790W τροφοδοτικο.

Με νερό, το συγκεκριμένο CPU θα πρέπει να παίζει στα 3.500mhz και πάνω με θερμοκρασίες κάτω από 30 βαθμούς σε idle.

Οι μνήμες δύσκολα θα παίξουν παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.