Jump to content



ΑΤΙ κάρτα γραφικών & nvidia για physx?


Recommended Posts

Είναι εφικτό κάτι τέτοιο? Μιας και μια Ageia που έχω μας... άφησε και επειδή δεν βρίσκεις κ εύκολα, αναρωτιέμαι αν μπορώ να πάρω μια nvidia κάρτα με υποστήριξη physx και να την χρησιμοποιήσω για αυτό το σκοπό, την ώρα που στο σύστημα μου έχω την 4870x2?

Όποιος μπορεί να βοηθήσει, ευπρόσδεκτος.

Link to comment
Share on other sites

.με ενδιαφέρει και μένα αυτό και γώ το ίδιο με τον phant0m θέλω να κάνω και έλεγα να βάλω μία 8600GTS μιας που κάνουν 50€ στο e-shop για physx..αλλά δεν ξέρω τι θα γίνει με τους drivers ect...έλεγα μίπως δεν έβαζα nvidia drivers αλλά μόνο τους physx που πολλές φορές τους κάνει setup το ίδιο το Game...

Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο μάλιστα...

Αλλά καλύτερα ίδιας εταιρείας vga

Εννοείς καλύτερα σε Vista?

Αυτό με την εταιρία πάλι, τι ρόλο μπορεί να παίζει?

Phant0m added 1 Minutes and 35 Seconds later...

.με ενδιαφέρει και μένα αυτό και γώ το ίδιο με τον phant0m θέλω να κάνω και έλεγα να βάλω μία 8600GTS μιας που κάνουν 50€ στο e-shop για physx..αλλά δεν ξέρω τι θα γίνει με τους drivers ect...έλεγα μίπως δεν έβαζα nvidia drivers αλλά μόνο τους physx που πολλές φορές τους κάνει setup το ίδιο το Game...

Τους Drivers (physx) τους περνάς κανονικά, απλά η "δουλειά" μετά επιβαρύνει την cpu. Απ ότι έχω διαβάσει η χρήση κάρτα Physx απο τη μία απαλλάσσει τον επεξεργαστή από την επιπλέον δουλεια + το ότι βελτιώνει την απόδοση στον τομέα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω μία 4850 και μία 7800 GTX στην άκρη υπάρχει καμμία πατέντα για την καρτούλα να την κάνω να παίξει Physx;Γιατί μου κάνει εντύπωση να μπορεί η 8500 και η 8600 και να μην μπορεί η 7800 GTX.

Link to comment
Share on other sites

η 7800 που την είχα και γώ δεν έχει physx...αλλά η σειρά 8χχχ έχει...(νομίζω) όσο για τους driver όταν κάνεις setup το game μπαίνουν και οι drivers physx μαζί...αλλά λέει ο physx card detected...άρα χωρίς έλεγα μίπως έχουμε μικρότερα προβλήματα άμα δεν κάνουμε setup τους nvidia drivers για την κάρτα...και βάλουμε μόνο τα physx...Ώστε να μην γίνουν σαλάτα ati-nvidia driver...δεν ξέρω πως δουλεύει η πατέντα..αύριο θα πάρω μία 8600GTS και θα δοκιμάσω...

Link to comment
Share on other sites

τελικά έβαλα σήμερα πάνω την κάρτα για physx...και τίποτα...ίσως κάνω κάτι λάθος...

Ανοίγω το pc βλέπει το νέο υλικό στα vista και πάει να κάνει update..το σταματάω και βάζω μόνο physx software στο pc...δεν βλέπει όμως Physx core...λέω ας βάλω και nvidia drivers...βάζω και κάνω restart μου λέει όταν μπαίνει ότι οι driver είναι ασύμβατοι με αυτούς της κάρτας που δουλεύω και τους κλείνει για να μην crashάρουν τα vista...

Οπότε με την 8600GTS τίποτα....Ίσως όμως κάνω λάθος την διαδικασία...μπορεί να μου πεί κάποιος τι να κάνω βήμα βήμα??

Link to comment
Share on other sites

απλά βλέπω πως ότι ο dellman έχει άλλη άποψη και είπα να δοκιμάσω...στα vista γιατί δεν γίνεται??δεν υπάρχει κάποιος τρόπος?Στα 7 γίνεται τουλάχιστον??(από ότι κατάλαβα τσάμπα την αγόρασα την 8600...)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή γίνεται σε XP και όχι σε Vista? Τι να πει κανείς... για άλλη μια φορά η ms μας εκπλήσει! Κάποτε λέγανε κ για physx μέσω ATI, αλλά απ ότι φαίνεται δεν πρόκειται να το δούμε αυτό (μιας και πηρε και η nvidia το πακετάκι...). Εκεί που πραγματικά θα γελάσω είναι όταν θα δοκιμάσω την Ageia που έχω σε ένα συστηματάκι με XP... και εκεί την δει κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.