Jump to content



wd 500GB AAKS. περιεργος θόρυβος


Recommended Posts

Ακούστε λιγάκι τον ήχο που επισυνάπτω.

Είναι απο τον εν λόγω δίσκο.

Κάνει αυτά τα κλίκ η κεφαλή όταν στρεσάρρεται ο δίσκος. Το ηχητικό δείγμα ειναι επεξεργασμένο. η συσχνότητα των κλικ δεν είναι πραγματική. Το κάνει σε τυχαίους χρόνους. Όχι στο boot αλλά στο άνοιγμα κάποιων βαριών εφαρμογών ή copy paste πολλών μεγάλων αρχείων ταυτόχρονα. (διαφορετικές αντιγραφές παράλληλα).

Στη αρχή υπέθεσα οτι παει για τα σκουπίδια (ο δίσκος είναι κανα 2 μηνών).

Τον ίδιο όμως θόρυβο παρατήρησα σε ένα pc γνωστου μου (ακριβως το ίδιο μοντέλο) αγορασμένο πριν κανα 14μηνο.

Επίσης κάπου διάβασα (νομίζω εδώ μέσα) οτι κάνει θόρυβο λόγω του πλαστικού που υπάρχει στο τέρμα της διαδρομής της κεφαλής (στο Parcking της).

Έχει πέσει κάτι παρόμοιο στην αντίληψη σας? να ανησυχώ?

Ευχαριστώ!!!

Υ.Γ.: Έχω τρεξει του κόσμου τα διαγνωστικά (wd tools, HDD regenerator και οτι έχει να κάνει με scan ή SMART και δεν βρίσκουν κάτι)

wdd aaks.mp3

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι απολυτα βεβαιος, θα ελεγα πως μαλλον δεν πρεπει να ανυσηχεις.

Περασαν μερικοι τετοιοι απο τα χερια μου και οντως εκαναν μερικες φορες περιεργους θορυβους χωρις να σκασουν τελικα ποτε.

Οπως και να εχει, καλο ειναι ομως παντα να κρατας backup τα δεδομενα σου και καπου αλλου, ειδικα αν νιωθεις αβεβαιοτητα για τον σκηρο σου δισκο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντση!!!

Κάτι σε stress tool να πηγαίνει την κεφαλή απο ακρη σε αρκη έχουμε?

Όχι απλά να σκανάρει την επιφάνεια και να κανει random read write.

Μιλάω για full stress!!! Να τον τεντώσω θέλω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το πες το "Να τον τεντωσω θελω" θα μας παρεξηγησουν...:p

Παμε σοβαρα:

Δες τι μπορεις να κανεις με τα εξης:

HDTUNE PRO

HD TACH RW

ATTO DISK BENCHMARK

και τελος το Disk Benchmark που θα βρεις μεσα στο Everest. (Linear Read, Random Read κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.