Jump to content



w/c +cpu problem or what???


vagos2221416003330

Recommended Posts

Λοιπόν..μόλις έφτιαξα την υδρόψυξη..την τέσταρα να δώ για διαρροές τπτ..όλα καλά..ίσως δεν έκοψα πολύ σωλήνα και είναι 4 μέτρα που πρέπει να κάνει το υγρό για 1 κύκλο..Σύνθεση: Ζalman reserator+eheim 600lt/h + 3πλό ψυγείο που πάνω του είναι 4 fan coolermaster 1200rpm+2fan coolermaster 2200rpm.. + swiftec apogee gt cpu block. σωλήνα 1/4 (είχα racor για 3/8 αλλά νόμιζα πως αυτό ήταν 1/4 και έτσι αγόρασα λάθος σωλήνα..τέσπα..

Το θέμα είναι ότι έχω :

49

40

50

44

Βαθμούς σε IDLE..

Νομίζω πως κάτι δεν πάει καλά....

Επιπλέον όταν το νερό φεύγει από το reserator που έχει μέσα την αντλία..φεύγει δυνατα και ο σωλήνας τρέμει..ενώ όταν γυρνάει..και γενικά στη διαδρομή μετά το block δεν τρέμει..είναι σαν να μην περνάει νερό..

Τι κάνω??Μπορώ να πάω το cpu για rma απλά γιατί έχει 10 βαθμούς διαφορά στον πυρίνα??Και με την true black 1 μήνα τώρα έτσι ήταν αλλά νόμιζα πως φταίει η πάστα που ήταν πολύ..Όμως τώρα πρόσεχα και έβαλα Normal..Τα temps μου φαίνονται πολύ high..με την TB είχα 30-40βαθμούς οταν την έβαλα στο pc πριν 3 μήνες...τι έγινε ξαφνηκά??

Παίζει να κλάταρε ο cpu?? ή κάτι κάνω λάθος??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Εχω την εντυπωση πως απλα η αντλια σου δεν ειναι αρκετα δυνατη για το συγκεκριμενο κυκλωμα με 3πλο ψυγειο και 4 μετρα σωληνα.

Για να μην υποθετουμε ομως, και κανεις νεες τσαμπα αγορες, αρχικα βεβαιωσου πως στο κυκλωμα δεν εχει μεινει αερας.

Link to comment
Share on other sites

με ανοιχτό καπάκι είμαι εδώ και 14ώρες αλλά τίποτα...που και που βλέπω καμια φυσαλίδα...αλλά...

Τώρα για την αντλία που είναι 600άρα έβαλα 1/4 σωλήνα για να σηκώσει το σύστημα...Δεν έχω κανένα γνωστό που να έχει νερό στο Pc άρα δεν έχω από που να δοκιμάσω άλλη αντλία..Δηλαδή ο cpu άσχετα με τις θερμοκρασίες..είναι μια χαρά παόλο που έχει 10βαθμούς διαφορά ο ένας core από τον άλλο??

Από αντλίες άμα αγόραζα αυτή?? : http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=3634

Βασικά θέλω μία για 1/4 σωλήνα..να μην αλλάζω πάλι σωλήνες...Και να είναι αθόρυβη!!!Να μην ακούγετε τίποτα...Αν μπαίνει και στο zalman σαν βυθιζόμενη ακόμα καλύτερα..Αλλά νομίζω πως και ο Pokemon έχει 600άρα αντλία σε 3πλό ψυγείο και είναι μια χαρά μου είχε πει...

Link to comment
Share on other sites

όταν λές φυσαγατε??Εγώ τι να κάνω τώρα??Έχω αρχίσει να φρικάρω..Έκλεισα για λίγο την αντλία ενώ είχα το pc ανοιχτό και σε 5 λεπτά τα temps πήγαν 54,58,52,56 και με το που την άνοιξα αμέσως τα προιγούμενα 48-38-49-42...

Χθες έσφιξα και το καπάκι από το zalman πολύ και τώρα δεν ανοίγει με τπτ...

Είδα μία αντλία Hydoρ κάτι... 1200lt/h με 30€ περίπου αλλά δεν ξέρω...

Πείτε καμιά ιδέα γιατί έχω πελαγώσει...

Link to comment
Share on other sites

......θα κλείσω την αντλία...θα βγάλω την μία σωλήνα από τον τανκ και θα φυσάω??Έτσι δεν βάζω αέρα στο σύστημα???Κάνει δουλειά τουλάχιστον γιατί είναι ολόκληρω θέμα να βγάλω τη σωλήνα...

Link to comment
Share on other sites

Βαλε την αντλια στο ρευμα και τοποθετεισαι το τανκ σου σε σημειο υψηλοτερο απο μπλοκ και ψυγειο και αρχισε να ταρακουνας το μλοκ και το ψυγειο για να φυγει αν εχει μεινει βεβαια ο εγλωβισμενος αερας απο το συστημα.(συνηθως μενει παντα ελαχιστος στις κυψελες του ψυγειου)

Τωρα στο θεμα temps τα ειχαμε ξαναπει στο παρελθον με την 600αρα eheim στα 3/8 βυθισμενη μεσα στο zalman+1 τριπλο ψυγειο και με 4 μετρα σωληνα μην περιμενεις να δεις και τις καλυτερες temps...οχι τπτ αλλο αλλα με τοσες φανες (6), εχεις πολυ περισσοτερο φασαρια και χειροτερες temps απο οποιαδηποτε γομαροψυκτρα...

WizarD added 12 Minutes and 14 Seconds later...

HYDOR L30 αν εννοεις αυτη χτυπα τη απροβληματιστα,εγγυηση...(ειναι με 1/2 ρακορ ομως και 220ν)

Link to comment
Share on other sites

ok άρα η αντλία είναι gtp... σωλήνα 1/4 δουλεύω... πόσα lt/h αντλία πρέπει να βάλω και τί μάρκα??α! μέσα στο zalman δεν βλέπω το υγρό να κουνιέται όπως λέει στο manual...

και αυτή που έχω 220V είναι..στην μπρίζα την κουμπώνω...

Link to comment
Share on other sites

η αντλία αυτή είναι εξωτερική..και αντε καλά αυτό....είναι καλύτερη από την Hydor L30 που είναι και αυτή 1200lt/h? και γιατί??από θόρυβο πως πάει??εδώ λέει ότι μόνο στις 1800 στροφές είναι αθόρυβη...άμα την βάλω μέσα στο κουτί δεν θα κάνει φασαρία από τις δονήσεις???Δεν θα φορτώσς το τροφοδοτικό άμα βάλω και αντλία πάνω??Δεν είναι καλύτερα αυτές που μπαίνουν στην μπρίζα???

Link to comment
Share on other sites

η αντλία αυτή είναι εξωτερική..και αντε καλά αυτό....είναι καλύτερη από την Hydor L30 που είναι και αυτή 1200lt/h? και γιατί??από θόρυβο πως πάει??εδώ λέει ότι μόνο στις 1800 στροφές είναι αθόρυβη...άμα την βάλω μέσα στο κουτί δεν θα κάνει φασαρία από τις δονήσεις???Δεν θα φορτώσς το τροφοδοτικό άμα βάλω και αντλία πάνω??Δεν είναι καλύτερα αυτές που μπαίνουν στην μπρίζα???

Λοιπον απορω γιατι εμπλεξες με το ζαλμαν ενω ολοι σου λεγαμε εφοσον θα αγορασεις ψυγειο παιξε κατευθειαν με αυτο...τανκ βρισκεις ή φτιαχνεις παμφθηνα/πανευκολα.

Τεσπα στα ειπα και στα προηγουμενα ποστ για το θεμα αντλια...

Τωρα με αντλιες 12ν δεν εχω ασχοληθει ποτε οποτε και δεν μπορω να εχω αποψη για τις δυνατοτητες τους.Παντως με eheim,hydor και juwel aquarium (220ν) που εχω φτιαξει συστηματα κανενα δεν αντιμετωπιζει προβληματα εδω και χρονια...

Ασχετο αλλα οι 11 βαθμοι διαφορα αναμεσα στον core2 και core3 ακουγεται καπως.....πρεπει οποσδηποτε να δεις αμα εχεις αυτη τη διαφορα και με αεροψυξη για να καταλαβεις αν φταιει ο cpu ή το μπλοκ δεν εχει πατησει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

και με την true black έχω το ίδιο θέμα 10-11βαθμούς διαφορά από τον ένα core στον άλλο..Μόνο όταν είναι χρονισμένος στα 3,9 και τρώει ρεύμα και full load είναι ποιο μικρή η διαφορά.. στους 6 βαθμούς περιπου...

Λέω να πάρω πάντως την L30 αφού τραβάει 1200lt/h και είναι και για νερό..και να τη βάλω μέσα στο zalman στην θέση της παλιάς..και αφού είναι και 220v θα πάρει και την τροφοδοσία της παλιάς..

Α!Ακόμα και χωρίς fans στο ψυγείο έχω τα ίδια tamps..

Οπότε πάω για L30.Ξέρει κανείς άμα έχει πουθενά Αθήνα γιατί δεν θέλω να μπλαίξω με μεταφορές ect...

Link to comment
Share on other sites

και με την true black έχω το ίδιο θέμα 10-11βαθμούς διαφορά από τον ένα core στον άλλο..Μόνο όταν είναι χρονισμένος στα 3,9 και τρώει ρεύμα και full load είναι ποιο μικρή η διαφορά.. στους 6 βαθμούς περιπου...

Λέω να πάρω πάντως την L30 αφού τραβάει 1200lt/h και είναι και για νερό..και να τη βάλω μέσα στο zalman στην θέση της παλιάς..και αφού είναι και 220v θα πάρει και την τροφοδοσία της παλιάς..

Α!Ακόμα και χωρίς fans στο ψυγείο έχω τα ίδια tamps..

Οπότε πάω για L30.Ξέρει κανείς άμα έχει πουθενά Αθήνα γιατί δεν θέλω να μπλαίξω με μεταφορές ect...

Η L30 δουλευει σαν εξωτερικη αλλα και σαν βυθιζομενη τα ρακορ της ειναι 1/2.

Απορω παντως τι σκαλωμα εχεις φαει με το ζαλμαν απλα αγνοησε το και παιξε με 1/2 σωληνα απευθειας σε μπλοκ ή ψυγειο μην την χαντακωνεις την αντλια μες στο ζαλμαν και βαζοντας της 1/4 ή 3/8 ρακορακια.

Θα την βρεις σε μαγαζια με ενυδρια κτλ και σε ολα τα Pet City (εγω απο εκει τις εχω παρει ολες) ψαξε και σιγουρα καποιο θα την εχει.:023:

Link to comment
Share on other sites

σε υπέρ ευχαριστώ.Θα πάω να ψάξω.Όσο για το σκαλωμα που έχω φάει με το zalman είναι ότι έλεγα να το δουλέψω μόνο του όπως ήταν..δλδ 3/8 σωλήνα 600άρα αντλία και cpu block..Αλλά τελικά αγόρασα και ψυγείο και σωλήνα και block..και έλεγα να κρατήσω την αντλία και αυτό θα ήταν το τέλει τανκ..Μεγάλο και καλό στο να κρυώνει λίγο ακόμα το νερό...Θα πάρω την αντλία και θα την βουλιάξω εκεί μέσα....

1ον γιατί δεν έχω χρήμα για νέους 1/2 σωλήνες...

2ον γιατί δεν έχω χρήμα για νέο τανκ..

3ον γιατι πρέπει να τα κάνω όλα από την αρχή και τώρα είμαι σε περίοδο εξετάσεων άρα δεν έχω καθόλου χρόνο...

Άλλά θα πάρω την L30 να την βάλω μέσα και όταν τελειώσω με το καλό τις εξετάσεις θα πάρω και 1/2 σωλήνα και τανκ και θα ξανα κάνω το setup από την αρχή...ίσως βάλω τότε ακόμα 1 3πλό ψυγείο και ακόμα μια L30.. θα δούμε..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.