Jump to content



w/c +cpu problem or what???


vagos2221416003330

Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

δεν είπα ότι είναι κακή η eheim απλά ήταν μικρούλα για 2 block και 1 3πλό ψυγείο...

Πήρα τηλ l30 και με αυτή είμαι τώρα αλλά δουλεύει βυθιζόμενη και δεν έχω τανκ να την βουλιάξω...Τώρα την έχω έξω αλλά πετάει φυσαλίδες στο κύκλωμα.Άρα δεν μπορώ να κάνω εξαέρωση γιατί και που κάνω κάνει ένα τσουφ και ξαναβάζει φισαλίδες που μένουν σε ψυγείο-blocks..Επιπλέον δεν βλέπω το πλαίσιο να έχει swiftech γενικά δεν έχει καν αντλίες..οπότε ή από e-world ή από checkmate θα την πάρω...

Link to comment
Share on other sites

Τη κανει η Λ30 δουλευει βυθιζομενη? Ισα ισα βυθιζομενη βαζει αρκετη θερμοκρασια στο κυκλωμα οσο για την εξαερωση εσυ κανεις κατι λαθος 100%.Γενικα στα thread που εχεις διαφορες αποριες ολο βλεπω να αγοραζεις να αγοραζεις χωρις να το κοιτας πολυ το θεμα.Η δικια μου Λ30 απο παλια:

pctvzg0.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν είπα ότι είναι κακή η eheim απλά ήταν μικρούλα για 2 block και 1 3πλό ψυγείο...

Πήρα τηλ l30 και με αυτή είμαι τώρα αλλά δουλεύει βυθιζόμενη και δεν έχω τανκ να την βουλιάξω...Τώρα την έχω έξω αλλά πετάει φυσαλίδες στο κύκλωμα.Άρα δεν μπορώ να κάνω εξαέρωση γιατί και που κάνω κάνει ένα τσουφ και ξαναβάζει φισαλίδες που μένουν σε ψυγείο-blocks..Επιπλέον δεν βλέπω το πλαίσιο να έχει swiftech γενικά δεν έχει καν αντλίες..οπότε ή από e-world ή από checkmate θα την πάρω...

Δεν εκανες εξαερωση τοτε...

Αν θες να δεις προκοπη πατα reset στο θεμα υδροψυξη.:039:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως το προηγουμενο ΣΚ οτι υδροψυξη ειχα την ξηλωσα μια χαρα ειναι η true 120 με δυο ψοφιομαστερ εμεινα στα ιδια MHz με ελαχιστη διαφορα στο idle και μια διαφορα +6 σε load χωρις σωληνες νερα αντλιες κτλ.Παντως εχει κανει μεγαλο δρομο η τεχνολογια.Ειχα PC με Prometeia με τον Ε6700@4.2GHz τωρα με πολυ ποιο δυνατο quad core PC με αερα QX9770@4.42....

Παλιες δοξες:

picture299mh9.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

thor έτσι την έχω και γώ την αντλία και έχω και το ίδιο τανκ.Αλλά έχω το ψυγείο όρθιο δίπλα στο case..Δεν ξέρω άμα είναι θέμα αυτό αλλά δεν νομίζω..Όσο για την εξαέρωση είχα την αντλία δούλευε όλο το βράδυ και το πρωι έκανα πάνω κάτω το ψυγείο και τα block ένα ένα με πολύ δύναμη..άκουγα συνέχεια φυσαλίδες να φεύγουν από την αντλία να πηγαινουν στο ψυγείο όμως..Κουναγα το ψυγείο και από κει πήγαιναν στα block..κούναγα τα block και από κει στο τανκ και έξω..αλλά βάζει φυσαλίδες στο σύστημα κάθε 2-3 λεπτά...Δεν μπορώ να τα κουνάω όλα πάνω κάτω κάθε 2 λεπτά..Όσο για το θέμα θερμοκρασία και τώρα που δουλεύει έξω από τανκ με το pc off.. ο σωλήνας είναι ζεστός...Άρα πάλι πετάει θερμότητα στο κύκλωμα..Και γω φοβάμαι πως κάτι κάνω λάθος αλλά δεν ξέρω τι...Τί μπορώ να κάνω για να το φτιάξω??

Link to comment
Share on other sites

Oπως ειπες πρεπει να τα κουνας συνεχεια μεχρι να φυγουν οι φυσαλιδες ή να βρεις τροπο για λιγο τα ψυγεια να ειναι ποιο χαμηλα απο το συστημα τανκ-αντλια ειναι ποιο ευκολο ετσι καθως ο αερας μεσα στα ψυγεια παγιδευετε δε φταιει η αντλια για τον αερα.

Link to comment
Share on other sites

Οντως οπως τα λεει ο Thor ειναι η τεχνολογια εχει κανει τεραστια αλματα.Εγω προσωπικα επαθα πλακα με τους Wolfdale απιστευτo ο/c potential καποτε πεδευομουνα με τα μονοβαθμια για να καταφερω να τρεξω τον Prescott απο τα 3Ghz στα 4.5Ghz και τωρα τον Ε8400 τον τρεχω στα 4.5Ghz με αερα....:079:

Το νερακι το γουσταρω περισσοτερο απ'ολα οι μονοι λογοι που το παρατησα ειναι οτι χρειαζεται πολυ χρονο και ορεξη (κατι που δεν υπαρχει πλεον) οταν ερθει η ωρα για συντηρηση και οταν ερθει η ωρα για να αλλαξεις socket.

@Vaggos φιλε μην πετας συνεχεια λεφτα ασκοπα,μια χαρα ειναι η L30,ξεκινησες το project με την προϋποθεση να σου βγει χαλαρο σε τιμη και στο τελος θα εχεις δωσει περισσοτερα χρηματα και απο top υδροψυξη με αντλια διακοσιων και τρακοσιων ευρω, τουλαχιστον να μας το ελεγες οτι σε ενδιαφερουν οι μεγιστες επιδοσεις και δεν σε απασχολει η τιμη.Για να μην παρεξηγηθουμε στα λεω εντελως φιλικα γιατι αν τελικα αγορασεις και την swiftech και προσθεσεις και τα χρηματα της L30 συν λιγα ακομα θα μπορουσες να παρεις μια αντλια (iwaki,kent,walbro π.χ) που ειναι κλασης ανωτερη απο τις κλασικες αντλιες που χρησιμοποιουνται εδω και χρονια για τις υδροψυξεις.

Κανε εξαερωση με τον τροπο που σου ειπαν τα παιδια πιο πανω και σιγουρεψου οτι το μπλοκ παταει σωστα.(το νου σου οταν σφιγγεις,μην το παρακανεις ιδικα αν δεν υπαρχει backplate)

Link to comment
Share on other sites

ναι ωραία όλα αυτά αλλά τότε από που έρχονται οι φυσαλίδες αέρα??Είπα πως κουνάω το ψυγείο βγάζει αέρα που πάει στα blocks και από τα block στο τανκ..μετά από λίγο ακούγετε ένα φλουτσ από την αντλία και άμα ξανα κουνίσω το ψυγείο ξανα βγάζει αέρα..Αυτό γίνετε όσες φορές και να το κάνω..Δοκίμαζα χθες όλο το πρωι να κουνάω ένα ένα όλα τα πράγματα και πάλι το ίδιο και ξανα και ξανά όλο το πρςι το ίδιο..Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω... Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι να βάλω την αντλία πάνω στο κουτί μαζί με το τανκ ώστε να είναι ποιο ψηλά από block και ψυγείο..αλλά και πάλι δεν ξέρω άμα θα δω διαφορά αλλάζοντας της θέση..

Α!Μία αντλία μπορεί να δουλέψει το ίδιο καλά υπο-όποια γωνία να ναι??Πχ άμα την βάλω στο πλάι ή με τον ''κώλο'' στο πάτωμα να κοιτάει το ταβάνι δουλεύει το ίδιο με το να την έχω στη βάση της??Και κάτι ακόμα..Η ΗΥDOR όταν δουλεύει εξωτερική σε μένα βγάζει ζέστη μέσα στο νερό και όπως είπα και με το pc off οι σωλήνες είναι ζεστοί..Είναι Normal αυτό??Η swiftech βγάζει και αυτή ζέστη??

a!Κάι κάτι άλλο...ήθελα και θέλω όσο ποιο top ψύξη γίνεται αλλά με όσο το δυνατό μικρότερο κόστος..Όχι όμως να δώσω τόσα λ7 και να είναι ποιο χάλια από αερόψυξη..

Link to comment
Share on other sites

Κανε κλειστο κυκλωμα χωρις τανκ εξω απο το κουτι και μετα θα βαλεις το μπλοκ πανω στη μητρικη.Θα χρησιμοποιησεις λεκανη γεματη με απιονισμενο νερο.Θα βαλεις μεσα την αντλια και το σωληνα που ερχεται στην εισαγωγη της.Οση ωρα δουλευει η αντλια θα φορντισεις να κουνησεις τοσο τα πραγματα ωστε να φυγει ο αερας απο τα μπλοκς-ψυγειο...δεν ξερω ποση ωρα...ολη μερα κουνα τα...κανονικα παιρνει 15 λεπτα,αν σου παιρνει παραπανω δεν το κανεις σωστα*.Αφου τελειωσει η διαδικασια και δεν εχει πουθενα αερα,θα ενωσεις την αντλια με το σωληνα μεσα στο νερο.Επειτα θα τη βγαλεις απο το νερο και θα τη σκουπισεις καλα.Μην φρικαρεις αν εχει μπει νερο στο πισω μερος της,βγαινει αμα την κουνησεις.Ασε το κυκλωμα να δουλεψει για τυχον διαρροες κανα 2ωρο και μετα βαλτο πανω.Αν δεν μπορεις με τα δυο μπλοκς βαλε μονο του cpu που σε νοιαζει και πιο πολυ.Η αντλια δουλευει οπως ναναι για τις δοκιμες,μετα θα την βαλεις οπως σε βολευει.

*Μην ρωτησεις πως τα κουναμε!!!Η υδροψυξη απαιτει χρονο και υπομονη.Ξεχνα τα north,vga κλπ.Φτιαξε πρωτα το cpu και πειραματισου και μετα βαζεις και στα υπολοιπα.Καποια πραγματα δεν λεγονται...απλα μην φοβασαι και δωστου.Μην περιμενεις απο εμας να σου πουμε αν θα δεις διαφορα με κεινο η με το αλλο...δοκιμασε.

Link to comment
Share on other sites

οκ.θα τα κάνω όλα βίδες άλλη μία φορά αν και έχουν παίξει να νεύρα μου με τόσο βγάλε βάλε...Άμα δεν φτιάξει μετά την επέμβαση θα ξανα πάω πίσω στον αέρα που τόσο καιρό μια χαρά ήταν.Μπορεί να είχα 80βαθμούς στα 4ghz αντί για 70+ που έχω τώρα αλλά ούτε διαροές ούτε νερά δεξιά αριστερά ούτε τόσο ψάξε-βαλε βγαλε είχε...

Όποιος έχει να πει κάτι πριν να την κάνω βίδες για δοκιμές να το πει τώρα γιατί μετά από αυτό εγώ δεν την ξανα-λύνω την υδρόψυξη..

Link to comment
Share on other sites

οκ.θα τα κάνω όλα βίδες άλλη μία φορά αν και έχουν παίξει να νεύρα μου με τόσο βγάλε βάλε...Άμα δεν φτιάξει μετά την επέμβαση θα ξανα πάω πίσω στον αέρα που τόσο καιρό μια χαρά ήταν.Μπορεί να είχα 80βαθμούς στα 4ghz αντί για 70+ που έχω τώρα αλλά ούτε διαροές ούτε νερά δεξιά αριστερά ούτε τόσο ψάξε-βαλε βγαλε είχε...

Όποιος έχει να πει κάτι πριν να την κάνω βίδες για δοκιμές να το πει τώρα γιατί μετά από αυτό εγώ δεν την ξανα-λύνω την υδρόψυξη..

Βασικά χρειάζεται να έρθει ένας άνθρωπος που γνωρίζει να δει απο κοντά.Ό,τι είχαν να σου πουν τα παιδιά για ιδέες, νομίζω στα είπανε.Κάτι πρέπει να παίζει στο σύστημά σου και μόνο αν το δει κάποιος σχετικός, πιστεύω θα λυθεί το θέμα.

Κρίμα τόσος κόπος που έκανες..

Link to comment
Share on other sites

Βαγγο cool..... οτι κανουμε το κανουμε καθαρα για την ευχαριστηση μας,το χαβαλε μας,τις γνωσεις και τις μοναδικες εμπειριες και στιγμες που μας προσφερουν οι DIY κατασκευες,αν το project καταντησει ψυχωφθορο και μας κανει να χαλαμε τα νευρα μας και να χανουμε τον υπνο μας τοτε καλυτερα ειναι να μαζεψουμε ολα τα parts μεσα σε μια μαυρη σακουλα και να τα πεταξουμε στην αποθηκη...

Αν ανατρεξεις σε παλιοτερα θεματα του forum στην ενοτητα Phase Change θα δεις την πρωτη μου αποπειρα να στησω ενα μονοβαθμιο πριν απο 4-5 χρονια,εκεινη την χρονικη περιοδο οι πληροφοριες στο internet αλλα και τα ατομα που ειχαν τις γνωσεις στο πως να στησεις ενα single stage απο το μηδεν μπορουσες να τα μετρησεις στα δακτυλα του ενος χεριου, σε αντιθεση με την υδροψυξη (και μονο να σκεφτουμε οτι η διαφορα δυσκολιας μεταξυ τους ειναι χαωδης) που ακομα και τοτε εβρισκες εκατονταδες how-to και ατομα να σε βοηθησουν.Παρ'ολα αυτα απο την τοτε πρωτη αποτυχημενη προσπαθεια μεχρι σημερα εχω στησει 6 μονοβαθμια με επυτιχια,αν τα ειχα παρατησει με την πρωτη δυσκολια ποτε δεν θα μαθαινα και ποτε δεν θα γουσταρα τοσο πολυ την φαση σε σχεση με το να αγοραζα καποιο ετοιμο (βαλε και τις επιδοσεις που δεν συγκρινονται).Αν σε κουρασε παρατησε το για 5-10-30 μερες και ξανασχολησου μετα με ορεξη.

Sorry αν σας κουρασα απλα προσπαθω να ενθαρρυνω τον Βαγγο που το ειχε καημο τοσο καιρο να φτιαξει τα νερα και τωρα "εφτασε στην πηγη και νερο δεν ηπιε" και ειναι ετοιμος να τα παρατησει και ειναι κριμα γιατι μεχρι σημερα δεν γνωριζω κανεναν που να ασχοληθηκε με τα νερα και να εμεινε δυσαρεστημενος.

p.s Τσεκαρε το συστημα για διαρροες γιατι οταν απο καπου μπαινει αερας στο κυκλωμα απο καπου βγαινει νερο...

Link to comment
Share on other sites

ok.Σωστός είσαι απλά είμαι 1 μήνα που παλεύω με τα νερά και ακόμα δεν έχω δεί αυτό που θέλω..Τω΄ρα δεν είδα πουθενα να χάνει νερό αλλά ακούω συνέχεια κάτι φλατσ φλουτσ που μάλλον είναι αέρας..Επιπλέον βλέπω το τανκ κάνει κάτι μικρές δίνες που και που και βλέπω όπως είναι η δίνη που κάνει να φεύγει μία φυσαλίδα αέρα και να μπαίνει στη σωλήνα...Αυτο πως το φτιάχνουμε??

Link to comment
Share on other sites

Για να τελειωνεις μια και καλη με ολα αυτα βρες και παρε το μεγαλυτερο δυνατον tank ή αυτοσχεδιασε βυθισε την αντλια μεσα σε ενα παγουρι απο φελιζολ μεγαλο ετσι δεν θα εχεις προβλημα.Ο αερας ειναι μεσα στο κυκλωμα δεν παιρνει απο πουθενα αερα αν δεις η δυναμη της αντλιας ειδικα αν στο τανκ η εισοδος και εξοδος ειναι κοντα τραβαει και τις φυσαλιδες και δεν τις αφηνει να ξεφυγουνε.Εγω σε τετοιες περιπτωσεις παταω το σωληνα για να μειωσω την ροη ωστε δραπετεουνε οι φυσαλιδες ποιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.