Jump to content


HELP HELP!!! Το PC ΠΑΡΕΔΩΣΕ!!!!


Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα!

Έχω ένα σοβαρό θα έλεγα προβληματάκι!!

Καταρχήν να σας δώσω το συστημα:

CPU: Intel Core 2 Duo E8400

CPU COOLER: Thermatake Bigtyphoon

MOBO: Asus P5Q Pro (P45)

RAM: Kingston 2x2GB 800Mhz

VGA: Gigabyte GeForce 8400GS 512 MB

HDDS: 1xWD 80GB (only OS) - 1xWD 640GB Blue AAKS

PSU: Coolermaster 620W

Αυτό το PC είναι το κατεβαστήρι. Είναι περιπου 5-6 μηνών και μέχρι εχτές δούλευε τζάμι!! Ξαφνικά λοιπόν απλά έσβησε καθώς ήταν σε idle και αναμένο για περίπου 20 λεπτά, χωρίς να βγάλει κανένα μήνυμα. Δεν έκανε επανεκίνηση απλά έσβησε.

Έκτοτε όσες φορές και αν προσπάθησα δεν άναψε. Προχώρησα στους παρακάτω ελέγχους χωρίς όμως κανένα αποτέλασμα:

1. Το άνοιξα και τσέκαρα οπτικά ότι όλα είναι εντάξει και στη θέση τους.

2. Άλλαξα τις μνήμες με άλλες και δοκίμασα 1 dimm - 2 dimm τίποτα όμως.

3. Έβγαλα και ξαναέβαλα τον επεξεργαστή, τίποτα.

4. Έβαλα την μαμα ψηκτρα, τιποτα.

5. Τσέκαρα το τροφοδοτικο με οργανακι και δείχνει ότι δινει σωστά ρεύμα

Αυτη τη στιγμή συμβαίνει το εξης: Πατώντας το κουμπί για να ανοίξει, τα ανεμηστηράκια κάνουν να ξεκινήσουν (φέρνουν περίπου μισή περιστροφη) αλλά τίποτα. Το λαμπάκι του MOBO που δειχνει ότι έχει ρευμα είναι αναμένο πράσινο. Επίσης δεν κάνει κανέναν ήχο!! Να σας πω κιόλας ότι το συγκεκριμένο σύστημα δεν έχει φάει overclocking ποτέ!

Πείτε καμία ιδέα ρε παιδια μου σπάει τα νεύρα!!:093:

Link to comment
Share on other sites

Αν μετρησες το τροφοδοτικο και λες πως δινει ρευμα κανονικα, και σου κανει τα ιδια και εκτος κουτιου, τοτε κατα πασα πιθανοτητα πεθανε ξαφνικα η μητρικη σου.

Αυτη τη συμπεριφορα που περιγραφεις χαρακτηριστικα

"Πατώντας το κουμπί για να ανοίξει, τα ανεμηστηράκια κάνουν να ξεκινήσουν (φέρνουν περίπου μισή περιστροφη) αλλά τίποτα"

την εχω συναντησει στο παρελθον σε asus μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακούστε τα νέα!!!!!!!

Δοκίμασα άλλο τροφοδοτικό και μόλις το άνοιξα ξεκίνησε να δουλεύει και μετά από 2 δευτερόλεπτα έκανε ένα τσαφ και έβγαλε κάτι καπνούς από τον επεξεργαστή!!! Μάλλον καλύτερα δίπλα από τον επεξεργαστή, δηλαδη κάπου ακριβώς στην άκρη του, δεν μπορώ να πω με σιγουριά γιατί δεν έβλεπα και πολύ καθαρά το σημείο. Μετά από αυτο το τράβηξα από την μπρίζα!!

Τι λέτε να κάψαμε?

Jason83 added 1 Minutes and 25 Seconds later...

Μύρισε κιόλας, μύρισε!!!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς το ίδιο επαθα και εγω πριν λίγες ημερες.

πέθανε το mobo και η καπνοί όπως σου λέει και ο φιλος lunatic ειναι οτι καποιος πυκνωτης παρεδωσε και δυστηχως εμενα πηρε και παρεα και το cpu,ευχομαι εσενα οχι!

αν μπωρεις κανε την rma!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πόσο συνήθες φαινόμενο είναι να καίγεται η μητρική χωρίς να την έχεις κλοκάρει έστω κι λίγο; Μήπως είναι(πιο σωστά ήταν) ελαττωματική η μητρική;;

με αντίστοιχο περιστατικό...μου αντικατέστησαν τη μητρική (το κάλυπτε χρονικά η εγγύηση βεβαίως...βεβαίως...), διότι όπως λες ήταν ελαττωματική...με UPS πάνω το μηχανάκι και χωρίς να το έχω κλοκάρει ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.