Jump to content



Καταραμένο Thermal Grease


Recommended Posts

Σας παρακαλώ πρόκειται για έναν i7-920 Ξέρασε το σωληνάριο απότομα και λερώθηκε αρκετά απο την μία πλευρά, ευτυχώς.

Καθαρίζω αλλά δεν είμαι σίγουρος μια και υπάρχει χρωματική αλλαγη στο περίγραμμα.

Τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσω; υπάρχει κάτι να κάνω καλύτερα; πόση πάστα πρέπει να βάλω γιατί είναι πολύ ρευστή μάρκας Manhattan???

Link to comment
Share on other sites

Αν η πάστα είναι λευκή, δεν έχεις ιδιαίτερο θέμα. Δεν είναι αγώγιμη και δε θα σου κάνει κάποιο βραχυκύκλωμα. Αν είναι κάποια ασημένια/γκρί, το πιθανότερο να περιέχει ασήμι που είναι αγώγιμο και εκεί θέλει ιδιαίτερα καλό καθάρισμα. Χρησιμοποίησε οινόπνευμα ή ασετόν χωρίς λάδι. Πρόσεξε πολύ μην πάει στα ποδαράκια της μητρικής γιατί αυτά είναι πολύ δύσκολο να καθαρίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Η πάστα είναι γκρι. Στη μητρική δεν έχω πρόβλημα. Ο i7 όμως έχει περίγραμμα πλακέτας με σημεία χρυσαφί μπορώ να χρησιμοποιήσω καθαρό οινόπνευμα πάνω σε αυτό που μοιάζει με κύκλωμα; έχω και ασπρη είναι καλύτερα να βάλω αυτή;

Link to comment
Share on other sites

πόση πάστα πρέπει να βάλω γιατί είναι πολύ ρευστή μάρκας Manhattan???

Οσο ενας κοκκος ρυζι, ισως λιγο παραπανω μιας και οι Core i7 εχουν μεγαλυτερη επιφανεια απο παλαιοτερους επεξεργαστες.

Παρε Arctic Ceramique η MX-2 να μην εχεις τετοια προβληματα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.