Jump to content



CoolerMaster V10 CPU Cooler


siloo

Recommended Posts

μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι αυτο το πραγμαπου εχει πανω απο το μερος που ακουμπαει στον cpu και γιατι μπορει να φτασει και μεχρι 70W???

http://www.coolermaster.com/products/product.php?language=en&act=detail&id=6074

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κανείς να κάνει ένα review μία ΤΒ και την V10 ????Ετοιμάζει τπτ καινούργιο η thermalright σε high end λύσεις όπως η TB???Αν είναι να αρχίσω να πουλάω από τώρα την υδρόψυξη..:073:

Link to comment
Share on other sites

το tec ειναι κατι σαν inverter??? που οταν ο cpu ανεβασει και καλα πανω απο μια θερμοκρασια τοτε αναβει και τη ριχνει...??? δεν ξερω παιδια αλλα θα ηθελα αν μπορουσε καποιος να κανει ενα review για αυτο το τερας γιατι μου φαινεται οτι μια υδοψυξη των 400 ευρω εχει πανω κατω τις ιδιες θερμοκρασιες με την V10. και ελεγα να βαλω υδροξυξη γ@@@το... σε λιγο θα βγαλουν και κλιματιστικα με τηλεχηριστηριο για tower και μαζι θα ψυχεται και το δωματιο και θα σου παγωνει και τον καφε και δεν ξερω και εγω τι αλλο μπορει να σκευτουν οι τυποι... ελεος!!!:021::097::021::097::021::097::021:

Link to comment
Share on other sites

να πω την αλήθεια με τόσα χρήματα που έσκασα και ακόμα δεν έχω τελειώσει για να φτιάξω την υδρόψυξη 1,000 φορές ένα cascade... Να πάταγα ένα bench στο κάθε Part και μετά για κάθε μέρα όπου έφτανε.. με αέρα...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, για να μην τα ισοπεδωνουμε ολα!!!

Αλλο το w/c, αλλο το phase-cascade και αλλο η απλη αεροψυξη.

Παμε, με αερα θα καταφερεις να εχεις ενα δροσερο επεξεργαστη ,ατνε να το πας και λιγο πανω.Με νερο δεν θα δεις θερμοκρασιες κοντα στο 0c ΑΛΛΑ θα εχεις ησυχια,το pc δεν θα καιει πολυ ρευμα,θα μπορεσεις να κανεις ενα σοβαρο overclocking και στην καρτα γρφικων(gpu) και στον επεξεργαστη(cpu) ταυτοχρονα,θα εχεις ησυχια στο δωματιο και θα εισαι σταθερος για 24/7.Το phase θελει ρευμα κανει φασαρια και καιει παρα πολυ ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με την ΤΒ και 3χ12 fan δεν είχα κανένα θέμα με temps ούτε και με θόρυβο...Δεν νομίζω πως 1 3πλό ψυγείο με 6χ12cm fans πάνω είναι ποιο αθόρυβο από μία ΤΒ με 3 ίδια fan πάνω..Άρα απο θέμα θόρυβος νερο vs αέρας 1-1...Τώρα απλά είπα πως αντί να είχα σκάσει τόσα χρήματα για υδρόψυξη που την ήθελα απλά για benches..θα μπορούσα να είναι ένα cascade... γιατί με τον αέρα είμαι stable στα 4,2ghz αλλά high temps..ήθελα νερό να δώ άμα πάει παραπάνω και τπτ περισσότερο...

Οπότε θα μπορούσα να έχω ένα cascade για benches και την ΤΒ για κάθε μέρα...Αντί για μία υδρόψυξη που εκτός από το να μου κρατάει την θερμοκρασία στους 60βαθμούς αντί για 78-80 που έχει με την ΤΒ στα 4Ghz δεν μου είναι χρήσιμη κάπου αλλού...(ΔΛΔ δεν μπορώ να κάνω τόσο xtreme ο/c όσο με ένα cascade..)

Όσο για το ρεύμα είναι το last που κοιτάω..αλλά νομίζω πως μία υδρόψυξη τρώει ποιο πολύ ρεύμα για 6fans+αντλία παρά από μία αερόψυξη με 2 fans...

Έχω δοκιμάσει και τα 2 πλεον και νομίζω πως δεν αξίζει τα χρήματα της μία υδρόψυξη..Όσο για το ότι μπορείς να βάλεις και την κάρτα γραφικών στο club..εγώ για την δικία μου θέλω 100++€ για block.. αλλά μόλις 45€ για να της βάλω μία πολύ καλή αερόψυκτρα+αθόρυβη..που δεν έχει να ζηλέψει και πολλά μίας που η κάρτα μου έχει ένα όριο χωρίς volt mod..Άρα απλά χαμένα χρήματα..Νομίζω πως με μισά και ποιο λίγα χρήματα αγοράζεις τοπ ψύκτρες για όλα τα parts και αθόρυβες που δεν έχουν τπτ λιγότερο από συστήματα με νερό...

Αντί λοιπόν να δώσεις χρήματα για νερό..δώσε τα μισά και ποιο λίγα για τοπ αέρα και τα άλλα για ένα μικρο-μέτριο cascade...Αυτό νομίζω πως αξίζει να κανει κανείς τώρα...

Φιλικά πάντα και χωρίς πρόθεση για παρεξήγησης.

Κουβέντα κάνουμε..

Link to comment
Share on other sites

το εχω ψιλοψαξει κ εγω για υδροψυξη αλλα το θεμα ειναι οτι με το 1/3 των χρηματων (περιπου) παιρνω τη V10 (που μπορει να μην εχω τις ιδιεσ αλλα λιγο τσιμπιμενες θερμοκρασιες) και μου περισευουν και λεφτα για ψυξη της καρτας που μετραει μονο και μονο απο αποψη μιωσης θορυβου (για θερμοκρασιες δεν το συζητω καν...)

λοιπον 9 ιουνιου εχω γενεθλια και μολις βρηκα τι θα αγορασω με τα money...(τα αλλα θα πανε για τη 2η 4890:003::003:).

Link to comment
Share on other sites

Βαγγο τα εχεις μπερδεψει απιστευτα!!

Εχεις σκεφτει ποτε ποσο κοστιζει να στησεις ενα μονοβαθμιο απο το μηδεν??? οταν λεω απο το μηδεν εννοω χωρις να εχεις καποιον να σου δανισει δωρεαν τα εργαλεια που σου χρειαζονται και μεσα στα εργαλεια συμπεριλαμβανεται και η μπουκαλα με το φρεον που θα χρειαστεις κι αν εισαι τυχερος και βρεις καμια μισοαδεια απο το μαγαζι με τα ψυκτικα θα την πληρωσεις φτηνοτερα.Πηγαινε τωρα να δεις ποσο κοστιζει μια μπουκαλα μιας χρησεως (οχι επαναγομωσης) με R404Α ή R507 ή R410A(για R134a δεν το συζητω καν με αυτο δεν παιζαμε καποτε σιγα μην παιξουμε τωρα με τους διπυρηνους και τους τετραπυρηνους) και ελα μετα να μου πεις αν με αυτα τα χρηματα φτιαχνεις υδροψυξη.;)

Για κατασκευη cascade....το αφηνω ασχολιαστο...... :039:

Link to comment
Share on other sites

Βαγγο τα εχεις μπερδεψει απιστευτα!!

Εχεις σκεφτει ποτε ποσο κοστιζει να στησεις ενα μονοβαθμιο απο το μηδεν??? οταν λεω απο το μηδεν εννοω χωρις να εχεις καποιον να σου δανισει δωρεαν τα εργαλεια που σου χρειαζονται και μεσα στα εργαλεια συμπεριλαμβανεται και η μπουκαλα με το φρεον που θα χρειαστεις κι αν εισαι τυχερος και βρεις καμια μισοαδεια απο το μαγαζι με τα ψυκτικα θα την πληρωσεις φτηνοτερα.Πηγαινε τωρα να δεις ποσο κοστιζει μια μπουκαλα μιας χρησεως (οχι επαναγομωσης) με R404Α ή R507 ή R410A(για R134a δεν το συζητω καν με αυτο δεν παιζαμε καποτε σιγα μην παιξουμε τωρα με τους διπυρηνους και τους τετραπυρηνους) και ελα μετα να μου πεις αν με αυτα τα χρηματα φτιαχνεις υδροψυξη.;)

Για κατασκευη cascade....το αφηνω ασχολιαστο...... :039:

όταν έλεγα για cascade ενούσα από δω μέσα που πριν 2-3 μήνες μερικά άτομα πουλούσαν το δικό τους..Και σε άλλα φόρα όμως έχω δεί πως με 250-300€ να δίνουν cascade συστηματάκια...Γιαυτό έλεγα ότι καλύτερα ένα cascade και τοπ αέρας για κάθε μέρα παρά μία υδρόψυξη..η οποία είναι ανάμεσα στα 2 και κοστίζει πολύ πάνω από το 1ο και ελάχιστα κάτω από το 2ο..

Τώρα εντάξει αποψή μου..και τουλάχιστον για μένα είναι καλύτερο αέρας+μονοβάθμιο πχ παρά νερό..

Link to comment
Share on other sites

όταν έλεγα για cascade ενούσα από δω μέσα που πριν 2-3 μήνες μερικά άτομα πουλούσαν το δικό τους..Και σε άλλα φόρα όμως έχω δεί πως με 250-300€ να δίνουν cascade συστηματάκια...Γιαυτό έλεγα ότι καλύτερα ένα cascade και τοπ αέρας για κάθε μέρα παρά μία υδρόψυξη..η οποία είναι ανάμεσα στα 2 και κοστίζει πολύ πάνω από το 1ο και ελάχιστα κάτω από το 2ο..

Τώρα εντάξει αποψή μου..και τουλάχιστον για μένα είναι καλύτερο αέρας+μονοβάθμιο πχ παρά νερό..

Kαι ετοιμο μετεχειρο να το παρεις παλι θα χρειαστεις να αγορασεις ενα σετακι μανομετρα και φρεον...για να γινει η σωστη ρυθμιση αεριου πανω στο CPU σου με το αναλογο vcore για να παιξει το συστημα στο 100%.

Με 300 ευρω που λες φτιαχνεις απιστευτη υδροψυξη...

Τεσπα αρκετα το off topic στο θεμα μας πανεμορφη η V10 και διχνει και καλες temps αρκει να δουμε και πως τα παει σε full load πανω σε εναν CPU που εχει δεχτει τεραβολτ,απο τιμη ξερουμε κατι???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.