Jump to content



1,5 gb αντι για 2gb


nemesisamd

Recommended Posts

έχω το εξής πρόβλημα!!πριν από έναν χρόνο έχοντας ήδη 1gb ram(2x512bm) τις kingston αποσαφισα να αγοράσω άλλο 1 giga ram(2x512mb και αυτό )τις ίδιας εταιρείας ώστε να παω στα 2 gb!!!όλα καλά μέχρι εδώ!!το πρόβλημα είναι ότι ενώ τόσο καιρό όλα πήγαιναν ρολοι μια μέρα παρατηρώ ότι και το bios αλλα και τα windows μου αναγνωρίζουν μονο 1.5gb ram από τα 2!!δοκίμασα διαφορα και παρατήρησα ότι βγάζοντας το ένα από τα 4 dimm το μηχάνημα δεν αναγνωρίζει 1.5 giga όπως θα έπρεπε κανονικά αλλα αναγνωρίζει 1 gb!!ενώ όταν έχω και τα 4 dimm αναγνωρίζει 1.5gb!!! δηλαδή με τα 4 dimm αναγνωρίζει 256mb από τις 2 μνήμες και 512mb απο τις αλλες 2 ενω με τα 3 dimm αναγνωρίζει μονο 1gb!!!τι να πω.... διαφορα προγράμματα του τύπου everest και sandra software ανγνωρίζουν ότι έχω 1.5 gb μνήμης αλλα βρίσκουν ότι έχω 4 μνημες τον 512mb έκαστη!!!το σύστημα είναι :athlon 3000 1.81 ghz,msi k8n neo4(nforce 4 ultra)!!!δοκιμάζοντας τις μνήμες σε άλλο παρόμοιο σύστημα(ίδιος cpu με abit a8n-nforce 4 ultra και αυτή-)όλα λειτουργησαν μια χαρά!!!!καμια ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα είναι λογικό όταν φουλάρουνε και τα 4 dimmakia να αναγνωρίζει 2x512mb από τις 2 μνήμες και 2x256mb από τις άλλες 2 και όταν είναι γεμάτα τα 3 slot να αναγνωριζει μονο τις 2 από τις 3 μνήμες??

nemesisamd added 8 Minutes and 37 Seconds later...

αμα εγινε λαθος στην κατηγορια που ποσταρα το thread παρακαλω να μεταφερθει στιν κατηγορια hardware-->μνημες(μου φενετε αυτη ειναι η σωστη )ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το cpuid όπως λες αναγνωρίζει ότι έχω 2bg ram!!αυτό που λες με το να τσεκάρω ένα ένα τα slots δεν γίνετε gt τα slots πρέπει να γεμίσουνε με την σειρά!! δηλαδή πρώτα το dimm1 και πάει λέγvντας

nemesisamd added 0 Minutes and 32 Seconds later...

windows xp 32bit εχω φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα είναι λογικό όταν φουλάρουνε και τα 4 dimmakia να αναγνωρίζει 2x512mb από τις 2 μνήμες και 2x256mb από τις άλλες 2 και όταν είναι γεμάτα τα 3 slot να αναγνωριζει μονο τις 2 από τις 3 μνήμες??

nemesisamd added 8 Minutes and 37 Seconds later...

αμα εγινε λαθος στην κατηγορια που ποσταρα το thread παρακαλω να μεταφερθει στιν κατηγορια hardware-->μνημες(μου φενετε αυτη ειναι η σωστη )ευχαριστω

Όλα 512ΜΒ δεν είναι?

Αν έχεις ένα slot χαλασμένο θα βλέπει 3χ512=1.5 με 4 dimm πάνω

Αν βάλεις 3 dimm θα βλέπεις 1 ή 1.5 GB ανάλογα αν έβαλες μνήμη στο χαλασμένο slot.

Link to comment
Share on other sites

όπως είπα παραπάνω ταdimm δουλεύουνε με σειρά! δηλαδή πρώτα το dimm 1 και πάει λέγοντας!!!εγώ πιστεύω ότι τα 2 πρώτα dimm είναι ok μιας και μονα τους δουλεύουνε !!!επόμενως δεν μπορώ να βάλω ανάλογα στο dimm3 η dimm 4 για να δω πιο είναι χαλασμένο!!!

nemesisamd added 11 Minutes and 6 Seconds later...

και το κουφό είναι ότι το cpuid μου αναγνωρίζει ότι έχω 2gb ram!!άμα ήτανε οντως ένα dimm χαλασμένο θα έδειχνε κάτι άλλο??

Link to comment
Share on other sites

άμα βάλω μονο τα 2 καινούρια dimm μνήμης βλέπω κανονικά 1 gb!!έχω δοκιμάσει και με άλλες μνήμες παιδιά το ίδιο κάνει!!λογικά έχει καεί το dimm 3 τις μητρικής και όταν βάζω μνήμες σε αυτό και το dimm 4 αναγνωρίζει μονο το 4(παρόλο που έχει καεί το dimm 3 και κάθε dimm -σύμφωνα με manual-litrougei μονο αν έχεις γεμίσει το προηγούμενο )!!τι να πω κάτι έχει γίνει...όχι δεν έχω onboard κάρτα γραφικών!!!!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει σορυ δεν ειναι αυτο το προβλημα μου τωρα

nemesisamd added 16 Minutes and 32 Seconds later...

τέλος πάντων παιδιά το πρόβλημα δεν λύνεται!!μάλλον κάηκε το slot τις μητρικής !!τώρα αν κάποιος έχει κάποια ιδέα για το τι άλλο μπορεί να φτάει να την πει.....και sorry για όσους μπέρδεψα με τα dimm τις μητρικής αντί για slot...απλά βιαζόμουνα μπας και το λύναμε σήμερα το πρόβλημα!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.