Jump to content


pc μεχρι 600 ευρω....ΒΟΗΘΕΙΑ


dovas131442169096

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, έχω χάσει τελείως την επαφή μου με τον κόσμο τον υπολογιστών τα τελευταία 2 χρόνια και πήρα απόφαση να κάνω ένα νέο μηχάνημα γιατί δεν πάει άλλο. Αυτή την στιγμή το μονό που μπορώ να κρατήσω από το παλιό μου ps είναι το case και η οθόνη. Μιας και πλέων το overclock για μένα δεν είναι πλέων σκοπός θέλω ένα απλό γρήγορο ΣΤΑΘΕΡΟ σύστημα αλλά να μπορώ να παίξω και το Σεπτέμβρη AION…..OEO…OEO…καμία συμβουλή η πρόταση τα 600 ευρώ είναι για επεξεργαστή , μητρική, μνήμες , κάρτα γραφικών και τροφοδοτικό .To case που έχω είναι το THERMALTAKE VA7000BWA SHARK και το τροφοδοτικό είναι το Tagan 480 απλα το αναφέρω…..βοήθεια….μάλλον με βλέπω για ΑΜD Phenom II X4 810…..οεο..οεο

Link to comment
Share on other sites

μητρική 170

επεξεργαστης 94

ραμ 41

κάρτα γραφικών 140

τροφοδοτικό 100

σκληρός δίσκος 43

και αργοτερα οταν βρεθουν λεφτα παιρνεις και μια δευτερη καρτα γραφικων και παιζεις crossfire! και λιγακι o/c και πιστευω οτι βαστας για αρκετο καιρο καινουρια games!

Link to comment
Share on other sites

μητρική 170

επεξεργαστης 94

ραμ 41

κάρτα γραφικών 140

τροφοδοτικό 100

σκληρός δίσκος 43

και αργοτερα οταν βρεθουν λεφτα παιρνεις και μια δευτερη καρτα γραφικων και παιζεις crossfire! και λιγακι o/c και πιστευω οτι βαστας για αρκετο καιρο καινουρια games!

Συγνώμη. Θα δώσει 175€ για μητρική και 94€ για cpu? Αυτό δεν είναι κάπως ανώμαλο?

Προτείνω: Μητρική ---> GIGABYTE GA-X48-DQ6 114.00 €

Επεξεργαστή ---> Intel Core 2 Duo 8400 (s775, 3.00 GHz, Cache 6MB, Box) 152.90 €

ή Intel Core 2 Duo 8500 (s775, 3.16 GHz, Cache 6MB, Box) 172,40 €

Μνήμες ---> OCZ Platinum 4GB DDR2-1000 Ram Kit ( PC2-8000, 5-5-5-18, OCZ2P10004GK) 41,89 €

Κάρτα γραφικών ---> Sapphire 4870 SVGA ( PCI-Express, 512MB, DDR5 ) 140,55 €

Τροφοδοτικό ---> AXP Simple Power AXP-750P14A (750W) 99,00 €

Σκληρό ---> Seagate Barracuda 320 GB HDD (16MB, 7200.12 rpm, Sata 2, ST3320418AS) 43,90 €

Με τον Ε8400 το σύστημα βγαίνει στα 591.34€ ενώ

με τον Ε8500 το σύστημα βγαίνει στα 610.84€

Προσωπικά πιστεύω ότι ο Ε8500 αξίζει 10€ παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κανα corsair τροφοδοτικό όμως Βασίλη και 8400 για να μπει κάποιος μεγαλύτερος σκληρός.

Αλλιώς AMD. ;)

Ημμμμ Τι λες γάτε για Chieftec CFT-650-14C 24pin PSU (650W)

Σκληρό ας βάλει ότι θέλει...

Κάτω οι AMD ζήτω η INTEL!!! (και ας λαδώνει τα καταστήματα :033: )

Link to comment
Share on other sites

φίλε crazybilly πιστευώ γενικότερα και ειδικότερα αυτήν την εποχή ίσως συνέφερε περισσότερο να δώσει περισσότερα χρήματα για μητρική.η μητρική σου προσφέρει σταθερότητα στο σύστημα,το ποιο σηματικό στοιχείο ενός υπολογιστή κατ'εμέ

Link to comment
Share on other sites

φίλε crazybilly πιστευώ γενικότερα και ειδικότερα αυτήν την εποχή ίσως συνέφερε περισσότερο να δώσει περισσότερα χρήματα για μητρική.η μητρική σου προσφέρει σταθερότητα στο σύστημα,το ποιο σηματικό στοιχείο ενός υπολογιστή κατ'εμέ

Θα συμφωνήσω απόλυτα στα λεγόμενα σου, αλλά ήταν υπερβολή η μητρική που είχε προτείνει ο Lovermanah για έναν χρήστη που δεν θα clockάρει... Όσο για την μητρική που του έχω βάλει, νομίζω ότι είναι από τις καλήτερες που μπορεί να βρεί σε αυτά τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω ολους για τις συμβουλές σας. Να σας πω πως έχω σκηρούς δίσκους και έτσι θα γλυτώσω τα λεφτά εκεί. Ωραία και τα δυο συστήματα που μου προτείνετε αλλα θα ηθελα και την γνώμη σας για ενα που έχω δεί έγω και να τα συγκρήνουμε μιας και γνωρίζετε κάποια πράγματα παραπάνω....ειναι 50 ευρό πάνω αλλά αν πιστεβετε οτι αξίζει θα το πάρω...

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ AMD PHENOM II X4 810 2.6GHZ QUAD-CORE BOX 155.60 €

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ SAPPHIRE PURE CROSSFIREX PC-AM3RS790G 120.87 €

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ SAPPHIRE RADEON TOXIC HD4870 1GB GDDR5 PCI-E RETAIL 175.41

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ CHIEFTEC CFT-850G-DF 850W 129.00 €

Σύνολο 652.88 €

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και αξίζει! απλά σε μητρική θα έλεγα μια GIGABYTE GA-MA790XT-UD4P γιατί έχει καλύτερο support σε αναβαθμίσεις bios, υποστήριξη κ.α. συν ότι έχει το νέο ultra durable 3 με ποιο ανθεκτικά κυκλώματα πάνω.(έχω μια ποιο απλή με το 770 chipset στο κατεβαστήρι).

Κάτω οι AMD ζήτω η INTEL!!! (και ας λαδώνει τα καταστήματα :033: )
..και ποιος ΒΛΑΚΑΣ αξίζει να δώσει 150Ευρώ στον Ε8400 ενώ με τα ίδια αγοράζει phenom II X4;(αν θες TOP dualcore μόλις βγήκε και ο AMD Phenom Black Edition X2 550 (AM3, 3,1GHz) με 105Ευρώ).

ας μην πω για το 775 socket που πλέον έχει πεθάνει (ότι βγήκε βγήκε, πέρα από QX9770 των 1000Ευρώ δεν θα βγει παραπέρα μοντέλο, ενώ ο Phenom II συνεχίζεται).

Link to comment
Share on other sites

INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9550 2.83 GHZ

GIGABYTE GA-EP45-UD3R

CRUCIAL BL2KIT25664AA80A BALLISTIX 4GB

CHIEFTEC GPS-650AB 650W

SAPPHIRE RADEON HD4870 1GB DDR5

Mεχρι εδω 607e και ασε τα Phenom II να κουρευονται και αν εισαι και αρκετα ΒΛΑΚΑΣ θα παρεις INTEL CORE 2 DUO E8400 3.00 GHZ

και πεφτεις στα 545 οποτε περνεις και ενα δισκο SEAGATE BARRACUDA 7200.12 ST3500418AS 500GB SATA2

και εισαι στα 596e και μπορει να καταληξεις ΒΛΑΚΑΣ ΑΛΛΑ εχεις ενα γαματο συστημα να παιζεις κατω απο το budget που εδωσες και μπορεις για πλακα να το πας στα 3.6GHz με την μαμα ψυκτρα και τα QUAD Core δε χρειαζονται πουθενα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Όπα όπα... Είπαμε είμαι μικρός και σέβομαι τους μεγαλύτερους αλλά θα ρίξω καννένα καντίλι.... Ποιός σας είπε ότι είμαι βλάκας? Στον linos θα μιλούσατε έτσι η δεν σας παίρνει? Ο φίλος ζήτησε ένα ΑΠΛΟ σύστημα με 600€. Οι c2d είναι πιο καλοί στα games πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Όπα όπα... Είπαμε είμαι μικρός και σέβομαι τους μεγαλύτερους αλλά θα ρίξω καννένα καντίλι.... Ποιός σας είπε ότι είμαι βλάκας? Στον linos θα μιλούσατε έτσι η δεν σας παίρνει? Ο φίλος ζήτησε ένα ΑΠΛΟ σύστημα με 600€. Οι c2d είναι πιο καλοί στα games πιστεύω...

Απαντησα πιστευω εγω για τους χαρακτηρισμους δε χρειαζεται συνεχεια.Φιλικα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όποιος είναι βλάκας παίρνει αυτό που πρότεινα εγώ? Φιλικά πάντα... συζήτηση κάνουμε.
Sorry για τον τόνο, αλλά δεν ήθελα να σε προσβάλω bill αλλά όσο νάνε δεν έχει νόημα να αγοράζεις κάτι που την ίδια χρονική στιγμή καταργείται σταδιακώς (βλέπε 775 -> Core i5). Εν μέρη η intel τα έχει ανακατέψει με τα sockets, άλλο δέχεται ο i5 και άλλο ο i7, θα μπορούσε να μην είχε βάλει διαφορετικό socket σε αυτά τα 2 αλλά οι εταιρίες θέλουν να πουλάνε motherboards σαν οδοντογλυφίδες:045:.
Link to comment
Share on other sites

Αστα Thor και εγω ΒΛΑΚΑΣ ειμαι και τελικα περυσι εκανα μεγαλη ΒΛΑΚΕΙΑ που εφτιαξα το μηχανακι τις υπογραφης μου με Core2 Duo E8400 χαλια μαυρα ειναι αστα να πανε :080: ασε που δεν ανεβαινει και με τπτ σκετη απατη...:080:

@Pokemon640 κρατα τον φανατισμο μεσα σου φιλε μου δεν εισαι σε θεση να δεις την πραγματικοτητα ουτε να βγαλεις αξιωπιστα συμπερασματα οταν κοιτας μονο τη μια πλευρα... και με αυτο που εγραψες προσβαλεις ολους τους κατοχους επεξεργαστων Ε8xxx,μπορει να ειμαι ΒΛΑΚΑΣ και κατοχος Ε8400 αλλα σιγουρα ειμαι ποιο εξυπνος απο εσενα γιατι στην τελικη αγοραζω χωρις κανεναν απολυτως ενδιασμο και απο τις 4 "μεγαλες" (AMD/INTEL,ATI/NVIDIA) που κυριαρχουν στο χωρο των υπολογιστων και σιγουρα βγαινω εγω κερδισμενος μιας και δεν κοιταζω το "ονομα" που γραφει πανω παρα μονο τις επιδοσεις και την τσεπη μου...;)

Τεσπα θα μπορουσες να γραψεις και να αιτιολογησεις τη γνωμη σου πιο σεμνα γιατι ετσι οπως το εγραψες θα πλακωσουν τωρα και τα Intel fanboys και τα μονα συμπερασματα που θα βγουν θα ειναι ενα thread με 100 ηλιθιες απαντησεις και οτι ο φιλος μας Dovas13 θα εχει μπερδευτει απιστευτα και δεν θα ξερει τι να διαλεξει...

@Cr@zybillys ακου φιλε (συνονοματος παρεμπιπτοντως :D) δεν τιθεται θεμα ηλικιας ή αν εισαι admin,mod κτλ βρισκομαι στο forum απο το ξεκινημα του και ο καθενας μας σεβεται τον διπλανο του και την αποψη του,υπαρχουν ατομα που πραγματικα εχουν τις γνωσεις και την καλη διαθεση να σε βοηθησουν οταν το χρειαζεσαι,υπαρχουν ομως και ελαχιστοι ανεγκεφαλοι (αυτο δεν ειναι φαινομενο του forum αλλα της ιδιας της κοινωνιας) που ενθουσιαζονται πολυ ευκολα (προφανως λογο ηλικιας) σε συνδυασμο με την απωλεια σεβασμου με τελικο αποτελεσμα να φτασουμε εδω που φτασαμε τωρα...

Το να απαντησεις κι εσυ προσβλητικα με "καντιλια" δεν θα κερδισεις τπτ ουτε εμεις θα διαβασουμε κατι το ενδιαφερον,το μονο σιγουρο ειναι οτι θα χασεις το σεβασμο αρκετων ατομων απο εδω μεσα....

Φιλικα παντα :007:

ΕDIT:Με τα παραπανω ξεχασα να απαντησω και επι του θεματος...

Γνωμη μου αν χρησιμοποιεις επαγγελματικες εφαρμογες και γενικοτερα εφαρμογες που καταναλωνουν παρα πολλους πορους ενας Core i7 ειναι μονοδρομος.(λογο budget το ξεχναμε ομως)

Aλλιως για ενα νορμαλ καθημερινο συστηματακι να σερφαρει στο net να παιζει ταινιες-μουσικη να τρεχει προγραμματα και να παιζει παιχνιδια (αληθεια δεν μας ειπες μεγεθος οθονης και σε τι αναλυσεις παιζεις? δεν εχει καμια σχεση με τον cpu για να σου απαντησω για την καρτα γραφικων ρωταω) ενας διπυρινος ειναι αρκετος,βεβαια οι τιμες εχουν πεσει και ενας τετραπυρηνος δεν θα ηταν καθολου ασχημος (ας εχουμε παραπανω δυναμη κι ας καθεται...)

Τωρα για μνημες καλο ειναι να πας σε DDR3 γιατι ειναι το μελλον αλλα μην νομιζεις οτι θα δεις τεραστιες διαφορες με DDR2 (που ειναι πολυ πιο φτηνες) και σε ορισμενες περιπτωσεις μαλιστα οι DDR2 βγαινουν ισες και καλυτερες.

Για VGA ειναι λιγακι περιπτωση η φαση τωρα μιας και περιμενουμε τα Win7 και το DX11 να δουμε πως θα τα πανε και τι υποστηριξη θα εχει απο τις εταιριες παιχνιδιων.(αν ακολουθησει την πορεια του DX10 "κλαφτα Χαραλαμπε")

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο 8400 αλλά δεν συμφέρει και δεν θα επένδυα σε socket 775.Καλύτερα να επενδύσεις σε μία μητρική με AM3 και έναν τριπύρινο X3 710 ας πούμε και του μένουν λεφτά να πάρει και μία δυνατή κάρτα γραφικών για μην πω καμμία 4890.

Link to comment
Share on other sites

Το να απαντησεις κι εσυ προσβλητικα με "καντιλια" δεν θα κερδισεις τπτ ουτε εμεις θα διαβασουμε κατι το ενδιαφερον,το μονο σιγουρο ειναι οτι θα χασεις το σεβασμο αρκετων ατομων απο εδω μεσα....

Δεν θα απαντούσα ποτέ με καντίλια γιατί δεν πολυ γουστάρω αυτού του είδους τις διαδικτιακές λογομαχίες... :112:

Όσο για την μονοδιαστατικότητα κάποιον προς κάποια εταιρεία, θα συμφωνήσω γιατί πιστεύω πως δεν είμαι αμερόληπτος... Γέρνω λίγο προς την intel :040:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.