Jump to content


Τρόπος αλλαγής του ρεύματος στην HD 4890 με το RivaTuner


siloo

Recommended Posts

ανακαλυψα το παρακατω site http://vr-zone.com/articles/increasing-voltages--extreme-oc-hd-4890-using-rivatuner/6880.html?doc=6880 με πολλες θα μπορουσα να πω χρησιμες πληροφοριες (για μενα τουλαχιστον...) αλλα θα ηθελα και τη δικη σας εμπειρια πανω στο θεμα...

θα ηθελα επισης να μου εξηγησετε αν αυτο που γραφει για φλασαρισμα του bios εννοει οτι παιρνεις το bios της asus και το βαζεις σε αυτη που εχεις (2xsapphire για παραδειγμα που εχω εγω) σωστα?? αν το κανω ομως αυτο δεν χανω την εγγυηση?? :076::076::076:

και μια ερωτηση ακομα σε περιπτωση που γινει μ@λ@κι@ και καει μια απο τις 2 ή και οι 2 καρτες γινεται να επαναφερω το παλιο bios που ειχαν?? (κατι πρεπει να ειχα δει οτι αν βαλεις μια αλλη ως κυρια και την καμενη ως δευτερη μπορεις να ξανα αλλαξεις το bios, ισχυει κατι τετοιο???

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

σωστος για την αλλαγη τιτλου και συγνωμη παιδες...

ξερεις τι δεν μπορω να βρω ομως απο που μπορω να δωσω ρευμα γιατι παω στο riva tuner στα more αλλα δεν μ εχει καμια επιλογη για ρευμα...

Link to comment
Share on other sites

Για μενα δεν αξιζει να ρισκαρεις με τα bios μπορει να γινει μ@λ@κια και μετα bb εγγυηση... παιξε μονο με το riva tuner οπως ειπε και ο Viper κανει παπαδες και αν γινει καμια στραβη και καει η καρτα δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα με την εγγυηση,το μονο μειον ειναι οτι οταν θα κανεις format πρεπει να ξανακανεις ολο το softmod απο την αρχη.(μικρο το κακο)

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το pach μεσα στο φακελο του riva tuner μετα απο εκει κ περα δεν εκανα κατι αλλο. για να τρεξω το reg αρχειο που μ λεει δεν πρεπει να κατεβασω το αλλο bios? ή δεν εχει καμια σχεση? δεν ξερω δηλαδη σε ποια φαση ακριβως γινεται το φλασαρισμα γιαυτο δεν προχωρισα παρακατω...

αυτο που εγινε ηταν οτι μπορουσα να κανω κανονικα o/c με το riva tuner μετα που εβαλα το bach αλλα δεν μ εμφανιζει την καρτελα με τη δυνατοτητα να αυξησω το ρευμα... εκει νομιζω οτι ειναι ολη η δουλεια γιατι πανω απο 970 δεν ειναι stable και πιστευω οτι με λιγο ρευμα θα περασω τα 1000-1100. αντε μπας και κανω κανενα σκορ της προκοπης στο Vantage :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλά και εγώ την δικιά μου την έχω φλασάρει 4-5 φορές, αλλά θέλει προσοχή.Πάντως πρέπει να κάνεις εσύ λάθος, αλλιώς πολύ δύσκολο να σκάσει πρόβλημα στο BIOS.

Και γω προτείνω πάντως Rivatuner για χάρη ευκολίας, ειδικά για τα πρώτα βήματα.

Τώρα αν κάποιος θέλει μόνιμες αλλαγές χωρίς software, περνάει και στο πείραγμα του BIOS.

Φλασάρισμα δε χρειάζεται εφόσον θα κάνεις τη δουλειά σου μόνο με το Rivatuner.Το Rivatuner δεν πειράζει το BIOS όπως το φλασάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

το καταφερα παιδες. το θεματακι που εχω ειναι οτι ανεβασα το ρευμα στο 1,35 αλλα μετα απο λιγο κολλησε το pc αφου βεβαια ειχα ανεβασει και τις συχνοτητες στα 1000 και 1080 τη memory. τι λετε να χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

το καταφερα παιδες. το θεματακι που εχω ειναι οτι ανεβασα το ρευμα στο 1,35 αλλα μετα απο λιγο κολλησε το pc αφου βεβαια ειχα ανεβασει και τις συχνοτητες στα 1000 και 1080 τη memory. τι λετε να χρειαζεται?

1ον)Ποιο είναι το αρχικό ρεύμα που δίνει η κάρτα?

2ον)Από θερμοκρασίες πώς είσαι?Τσέκαρε πώς πάνε με το rivatuner, την όρα που το ζορίζεις.Βέβαια έχει σημασία αν κόλλησε σε idle ή αφού έπαιζες κάποιο 3d game για ώρα.

Link to comment
Share on other sites

και πες οτι της φλασαρισες με bios αλλο ,πως θα χασεις την εγγυση απο τη στιγμη οπου η καρτα θα καει και δεν θα μπορει να αναψει για να την δει ο τεχνικος?

ειναι μια απορια που τη ρωτανε πολλα παιδια αλλα η απαντηση ειναι οτι αμα η καρτα τελος οποτε δεν αναβει αρα οποτε δεν φαινεται οτι εχει αλαγμενο bios!:080::080:και αλλο ενα ωραιο προγραμματακι για να σηκωνεις το ρευμα της καρτας ειναι αυτο και εχει και πολλα ακομα μεσα για ευκολια!

http://fr1-dl.techpowerup.com//Tweaking/GPUTool_CTP1.exe

Link to comment
Share on other sites

και πες οτι της φλασαρισες με bios αλλο ,πως θα χασεις την εγγυση απο τη στιγμη οπου η καρτα θα καει και δεν θα μπορει να αναψει για να την δει ο τεχνικος?

ειναι μια απορια που τη ρωτανε πολλα παιδια αλλα η απαντηση ειναι οτι αμα η καρτα τελος οποτε δεν αναβει αρα οποτε δεν φαινεται οτι εχει αλαγμενο bios!:080::080:και αλλο ενα ωραιο προγραμματακι για να σηκωνεις το ρευμα της καρτας ειναι αυτο και εχει και πολλα ακομα μεσα για ευκολια!

http://fr1-dl.techpowerup.com//Tweaking/GPUTool_CTP1.exe

Άμα δεν καεί όμως και μπορέσει ο τεχνικός (αν βέβαια ασχοληθεί τόσο) να την βάλει μπρος και να δει τι BIOS φοράει, μόνο τότε μπορεί να πάρει χαμπάρι ότι έχει αλλαχτεί το BIOS.

Aλλά μοιάζει πολύ φαντασία..:101:

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν καεί όμως και μπορέσει ο τεχνικός (αν βέβαια ασχοληθεί τόσο) να την βάλει μπρος και να δει τι BIOS φοράει, μόνο τότε μπορεί να πάρει χαμπάρι ότι έχει αλλαχτεί το BIOS.

Aλλά μοιάζει πολύ φαντασία..:101:

αμα καει σιγα μην κατσει ο τεχνικος να ασχοληθει για να την φτιαξει θα την κανει αλλαγη και τελος (rma)......

Link to comment
Share on other sites

αμα καει σιγα μην κατσει ο τεχνικος να ασχοληθει για να την φτιαξει θα την κανει αλλαγη και τελος (rma)......

και το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ξερη να την φτιαξη.:012:

Link to comment
Share on other sites

σε idle κολλησε. στο everest μου εδειχνε και στο riva tuner 1,05 και το πηγα 1,35. απο θερμοκρασιες εβαλα κατευθειαν τα ανεμυστηρακια στο manual στο 70% για λογους ασφαλειας.

τωρα για το αν καει και αν θα μπορει να δει το bios δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να γινει, εδω βαζουν σε λαθος channel τις μνημες με διαφορετικους χρονισμους το παιζουν και μηχανικοι.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.