Jump to content



Στροφες ανεμιστηρα psu


metal_slug

Recommended Posts

Φίλε Frank συγγνώμη που θα στο πω αλλά δεν έχω διαβάσει posts πιο αντιδραστικά από τα δικά σου. Σε οποιαδήποτε απάντηση σου έχουν δώσει πάντα έχεις βρει κάτι αρνητικό να πεις αφού μάλλον αυτά που διαβάζεις δεν είναι αυτά που θα ήθελες.

Τεσπά με λίγα λόγια και χοντρικά CFM είναι η ποσότητα του αέρα που προωθεί ένας ανεμιστήρας μέσα σε ένα συγκεκριμένο χρονικό πλαίσιο.

Όσο για το Serial Number που σου λένε τας παιδιά συνήθως στους ανεμιστήρες αυτό είναι το Product Number του ανεμιστήρα κάτι που σημαίνει ότι αν βάλεις στο Google αυτό τον αριθμοί που σίγουρα περιέχει και γράμματα μέσα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βρεις το μοντέλο και τον κατασκευαστή του ανεμιστήρα.

Για τέλος θα ήθελα με όλο το θάρρος να σε συμβουλέψω να μη περιμένεις συγκεκριμένες απαντήσεις στο θέμα που έθεσες μιας και πιστεύω ότι κανένας μέσα από το forum δεν μπορεί να σου δώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Το προβλημα σου ειναι οτι εκλαμβανεις τη διεξοδικη συζητηση και την ερευνα ως αντιδραστικο λογο...

Οταν μου δινουν μια απαντηση κοιταω να την ψαξω περισσοτερο και να την διευρυνω, δεν "βρισκω κατι αρνητικο".

Εκτος αν εσυ τον διαλογο τον δεχεσαι μονο στο στυλ ο ενας υπαγορευει ο αλλος δεχεται ασυζητητι.

Αν αυτο ειναι το cfm, τοτε οι στροφες και η διαμετρος δεν παιζουν ρολο στη ποσοτητα του αερα/χρονο?

Ας μην επιμεινουμε αλλο στα περι SN/product number. Ποιο μοντελο να βρω και ποιον κατασκευαστη? Αυτο ειναι το θεμα μας?

Πως προεξοφλεις οτι ολοι στο forum ειναι ασχετοι με αυτα τα θεματα??

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσεξα πουθενα να μας λες τι συστημα εχεις ή τι μαρκα ειναι το τροφοδοτικο.Αν ειναι του κιλου και τραβας καμια 150 με 200 Watt και κανεις αυτο που λες θα καει συντομα αν ειναι καποια καλη μαρκα και τραβας 100W τοτε δε παθει τιποτα.Οπως και να εχει παρε ενα πσοφιομαστερ ουτε και στα 12V δε μπορω να τους ακουσω ποσο μαλλον στα 5V....

Link to comment
Share on other sites

Πάρε έναν cooler master που στα 12v έχει 1200rpm και γύρνα τον στα 5v όπου θα έχει 400-500rpm. Εγγυημένο αποτέλεσμα, το χω δοκιμάσει.

A εσυ μου λες οτι μπορω αφοβα στα 400-500rpm? γιατι οι αλλοι φιλοι λεγαν οτι θα ανατιναχτει.

Δεν προσεξα πουθενα να μας λες τι συστημα εχεις ή τι μαρκα ειναι το τροφοδοτικο.Αν ειναι του κιλου και τραβας καμια 150 με 200 Watt και κανεις αυτο που λες θα καει συντομα αν ειναι καποια καλη μαρκα και τραβας 100W τοτε δε παθει τιποτα.Οπως και να εχει παρε ενα πσοφιομαστερ ουτε και στα 12V δε μπορω να τους ακουσω ποσο μαλλον στα 5V....

Μην ανησυχεις, ειναι απ τα καλυτερα στη κατηγορια του.

Ξερεις κανενα συστημα που να τραβαει μονο 100W?

Πως να ακουσεις αφoυ εχεις τα case fans, το cpu fan κλπ?

Link to comment
Share on other sites

A εσυ μου λες οτι μπορω αφοβα στα 400-500rpm? γιατι οι αλλοι φιλοι λεγαν οτι θα ανατιναχτει.

Μην ανησυχεις, ειναι απ τα καλυτερα στη κατηγορια του.

Ξερεις κανενα συστημα που να τραβαει μονο 100W?

Πως να ακουσεις αφoυ εχεις τα case fans, το cpu fan κλπ?

Eγω δεν ανησυχω καθολου ρωτησα για να βοηθησω.Οσο για συστημα που τραβαει μονο 100W εχω διπλα το κατεβαστηρι μου μονο 58W λεει το software του APC UPS.Ειτε σκασει ειτε οχι δεν προκειται το δικο μας σπιτι να παρει φωτια το δικο σου θα εχει προβλημα.Παντως δεν απαντησες σε αυτο που ρωτησα να σου δωσω μια σωστη απαντηση...

Link to comment
Share on other sites

Nαι, το ξερω οτι δεν ανησυχεις, ο λογος το λεει. Απλα σου το ειπα για να μην σε απασχολει καθολου το θεμα της ποιοτητας.

Για κατεβαστηρι μιλας? Για να δεις πόσα W τραβαει πηγαινε http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp

το software που λες ειναι αναξιοπιστο.

Τι με ρωτησες και δεν απαντησα??

Link to comment
Share on other sites

Nαι, το ξερω οτι δεν ανησυχεις, ο λογος το λεει. Απλα σου το ειπα για να μην σε απασχολει καθολου το θεμα της ποιοτητας.

Για κατεβαστηρι μιλας? Για να δεις πόσα W τραβαει πηγαινε http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp

το software που λες ειναι αναξιοπιστο.

Τι με ρωτησες και δεν απαντησα??

To software της APC μια χαρα ειναι γιατι εχω και βαττομετρο και τοσα τραβαει ακριβως σε ρωτησα τη συστημα εχεις και τη μoντελο PSU ειναι.Αν ειναι να γραψεις κατι απο κατω γραψε αυτα που ρωτησα γιατι αρχισα να βαριεμαι.Οσο για το λινκ που μου δινεις για τον Atom 330 που εχω μου δινει 72W υπερβαλει καπως...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, ειπαμε ηδη 2 φορες να μην σε απασχολει το psu και οτι ειναι ποιοτικο, ωστοσο εσυ επιμενεις να μαθεις τη μαρκα του... Δεν θελω να πω τη μαρκα του γιατι τοτε θα ξεστρατησουμε απ το θεμα και θα αναλωθουμε αν ειναι καλη ή οχι η μαρκα. Αρκεσου σε αυτο που σου λεω, οτι ειναι απ τα καλυτερα της κατηγοριας του. Σημειωσε μονο οτι εχω αντικαταστησει το 120ρι fan του με ενα αλλο αθορυβο, που πηρα απο ενα "ultra low quiet" hec.

To συστημα αποτελειται απο Phenom2 720, Αti 4670, soundcard pci-e x1, ram 2X2GB DDR2, dvd-rw και hdd velicoraptor(προσεχως θα αντικατασταθει με ssd). Συμφωνα με το site καταναλωνει <250W max.

Το κατεβαστηρι μου που περιλαμβανει μόνο τα απολυτως απαραιτητα εξαρτηματα, μου το δειχνει για <130W, αλλα ειναι λιγοτερα δεδομενου οτι εχω κανει downclocking τον cpu. Στο psu του (hec385W) του εχω φορεσει αυτο το fan(800rpm).

Tωρα, το δικο σου κατεβαστηρι 58W λιγο δυσκολο... Τα 38W θεωρουνται η βαση, απ αυτα ξεκινας.

Μη μου πεις οτι εχεις και cpu fan?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Προσοχη Frank,

Την αποδοση ενος ανεμιστηρα δεν την κρινουμε μονο απο τις στροφες γιατι δεν εξαρταται μονο απο αυτες,παιζουν ρολο και τα πτερυγια του τι κλισεις εχουν.

Γιαυτο εχει καθιερωθει σαν μετρο συγκρισης η ροη αερα (Air Flow) που δημιουργει ενας ανεμιστηρας και την λεει ο κατασκευαστης στις προδιαγραφες (specifications) και μετριεται σε CFM (κυβικα ποδια ανα λεπτο).Μπορει ενας ανεμιστηρας με 500 στροφες να ειναι πιο δυνατος απο εναν αλλον με 1000 στροφες.Οσο πιο μεγαλυτερη η ροη αερα τοσο πιο δυνατα φυσσαει ο ανεμιστηρας...

Τωρα πηρα ειδηση οτι εχει απαντηθει το θεμα σωστα οποτε ηταν περιτη η παρεμβαση μου.Δεν ειχα αντιληφθει τις σχετικες δημοσιευσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.