Jump to content



Κατανάλωση ρεύματος...;


Lefteris1442169079

Recommended Posts

Παιδιά γεια χαρά, δεν έχω πολλές γνώσεις πάνω σε τροφοδοτικά και κατανάλωση για αυτό θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις μιας και ο λογαριασμός ΔΕΗ έρχεται φουσκωμένος τελευταία...

1. Αν έχω σε ένα pc πολύ απλό με δύο δίσκους, ένα τροφοδοτικό enermax 800Watt, το pc καταναλώνει μόνιμα 800Watt?? 'Η όσο χρειάζεται δηλαδή περίπου 200?

Μήπως πρέπει να βάλω κάποιο μικρότερο τροφοδοτικό;

2. Επίσης οι εξωτερικοί δίσκοι με τους μετασχηματιστές μόνιμα στην μπρίζα έχουν μεγάλη κατανάλωση;

Τι μπορώ να κάνω για να μειώσω την κατανάλωση;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια συσκευούλα, δε θυμάμαι ακριβώς πως τη λένε, όπου τη βάζεις στην πρίζα πριν τον υπολογιστή και σου μετράει την κατανάλωση. Είναι ο μόνος αξιόπιστος τρόπος να δεις τι καίει. Δεν είναι ακριβή, νομίζω <40€ έχει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια συσκευούλα, δε θυμάμαι ακριβώς πως τη λένε, όπου τη βάζεις στην πρίζα πριν τον υπολογιστή και σου μετράει την κατανάλωση. Είναι ο μόνος αξιόπιστος τρόπος να δεις τι καίει. Δεν είναι ακριβή, νομίζω <40€ έχει.

Wattmeter λέγεται και κάνει περίπου 19€

Επίσης, το νούμερο πάνω στα τροφοδοτικά είναι το max που μπορεί να φτάσει σε κατανάλωση και όχι το πόσο καταναλώνει ανά πάσα στιγμή.

Οπότε μην αγχώνεσαι.Όσο χρειάζεται το σύστημα, τόσο θα τρώει.

Δες και ένα σχετικό θέμα:

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=45699

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.