Jump to content



RAID?


Axl D. Mtt

Recommended Posts

Μετα απο μερικο ψαξιμο κατεληξα στο συμπερασμα οτι τα 150 ευρω περιπου για εναν Raptor HDD δεν αξιζουν. Αντιθετα, απο οτι καταλαβαινω αξιζει πολυ περισσοτερο ενα συστημα RAID. Πολλα εχω ακουσει για αυτο συστημα αλλα τιποτα ουσιαστικο. Δηλαδη δεν εχω ιδεα πως στηνεται, πως λειτουργει και τελικα τι σημαινει να εχεις RAID. Μπορει καποιος να με διαφωτισει? Ή αν ξερετε καποιον αναλυτικο (με εικονες) guide?

Τελος αν μπορειτε να μου προτεινετε 2 σκληρους για να στησω αυτο το RAID θα ειμαι υποχρεωμενος! :D

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Δειχνει πολυ καλοφτιαγμενο site, το προβλημα ειναι οτι εγω στερουμαι των βασικων γνωσεων για καταλαβαινω ακριβως τι διαβαζω. Υποθετω πως εγω θα κανω RAID level 0 αφου θα χρησιμοποιησω 2 HDD. Παρολα αυτα πως γινεται η συνδεσμολογια των 2 HDD? Χρειαζομαι καποιο ιδιαιτερο software? Τι ακριβως κερδιζω περα απο ταχυτητα? Και γιατι κερδιζω ταχυτητα? Σορρυ για τις απανωτες ερωτησεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.