Jump to content



ΣΤΗΣΙΜΟ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ - ΒΟΗΘΕΙΑ


eliaselias_0

Recommended Posts

Παιδειά γειά χαρά.

Έχω λογιστικό γραφείο και θέλω να αλλάξω τους υπολογιστές (μόνο τις μονάδες). Επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός και σε μια παλιότερη αναβάθμιση που έκανα μόνος μου ζορίστικα πάρα πολύ, θα απευθυνθώ σε εντόπιο μαγαζί (Κίσσαμος Κρήτης).

Αλλά μιας και δεν ξέρω τι θα μου βάλει μέσα στο κουτί θα ήθελα την βοήθεια σας, έτσι ώστε να ξέρω τα υλικά που θα απαιτήσω από αυτόν και θα του ζητήσω να μου βάλει.

Στο γραφείο λοιπόν έχω και ενσύρματο δίκτυο (2 υπολογιστές + 1 σέρβερ) και ασύρματο (1 laptop). Επιπλέον συνδεόμαι μέσω ιντερνετ (LogMeIn) με άλλα δύο pc σε δυο επιχειρήσεις. Έχω on line τροφοδοτικό (ups) το οποίο σηκώνει τα υπάρχοντα μηχανήματα 3 ώρες.

Τέλος υπάρχει και πολυμηχάνημα και εκτυπωτές laser, inject.

Αυτό που ζητάω από τα μηχανήματα μου είναι:

1) Πάνω από όλα αξιοπιστία (μακριά από βλάβες και λάθη - είναι δουλειά)

2) Ταχύτητα

3) Αθόρυβα - ήσυχα

4) windows xp.

5) Αντοχή στο Χρόνο.

Παρακαλώ να μου δώσετε τα φώτα σας για την σύνθεση - στήσιμο των pc μου.

Ζητάω πολλά;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παραγγέλνεις ένα σύστημα απο κάποια επώνυμη εταιρία τύπου dell, hp? Και καλύτερη υποστήριξη θα έχεις και θα είσαι και σιγουρος για ασυμβατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να προτιμίσω και τον Πελάτη μου που έχει μαγαζί με Η/Υ.

Όσον αφορά το service, μιας και είμαι από χωριό (κυριολεκτικά), προτιμώ να απευθύνομαι σε' αυτόν που και στο γραφείο μου θα έρθει και συντομότερα, παρά να το στέλνω στους διαφορους αντιπροσώπους στην Αθήνα ή στα Χανιά....

Εξ άλλου μια πρόταση ζητάω.

Δεν απαιτώ κανενός είδους δέσμευση από κανένα, πόσο μάλον από το εδώ forum που τόσο πολύ με έχει βοηθήσει στο παρελθόν.

Μια τέτοια βοήθεια ζητάω και τώρα.

Προς Θεού δεν δεσμέυω κανένα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο.

Ο διπύρηνος, για να μην έχεις πρόβλημα με πολλαπλές εφαρμογές.

Τα 4Gb μνήμης, λόγω μικρού κόστους πλέον, και να μη χρειαστείς αναβάθμιση σύντομα. Επίσης 800άρες, γιατί είναι 100% συμβατές με όλα και Crusial γιατί είναι η πιο αξιόπιστες με εξαιρετικό support.

2 ίδιους δίσκους για να κάνεις mirror. Έτσι αν σκάσει δίσκος, δε χάνεις τίποτα, συνεχίζεις να δουλεύεις, στέλνεις τον παλιό για αντικατάσταση και όταν έρθει είσαι πάλι 100%

Μητρική με onboard κάρτα γραφικών για μικρή κατανάλωση και αθόρυβη λειτουργία.

post-11390-1442175553,4045_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Η σύνθεση του wizard είναι εντάξει, αλλά θα μπορούσες να πάς και σε AMD επεξεργαστή και μητρική όπου το κόστος μειώνεται χωρίς να χάνεις κάτι σε αξιοπιστεία ή ταχύτητα και επίσης να επένδυες σε κάποιο καλύτερο κουτί με σκοπο την λιγότερο θορυβώδης λειτουργεία.

Link to comment
Share on other sites

H ιδέα του mirror είναι best.

Το κόστος είναι πολύ καλό στα 300-400 ευρώ.

Ναι θέλω όσον το δυνατόν αθόρυβη λειτουγεία (σε λογικά πλίσια τιμής και θορύβου), γιατί έχω έναν που μου έχει πάρει τα αυτιά....

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.