Jump to content



Νεα gpu,μηπως θελει και νεο τροφοδοτικο?


storm_xak

Recommended Posts

Γεια σας παιδια,σκεφτομαι να αλλαξω καρτα γραφικων και θελω να μαθω αμα το τροφοδοτικο "σηκωνει" μια καινουργια και αν ναι ποια?

Το συστημα μου αποτελειται απο

τροφοδοτικο: Premier 450Watt

cpu: Amd 64X2 5000+( ειναι η black edition brisbane με 65w TDP)

εχει πανω 2gb μνημη 1 σκληρο 2-3 ανεμιστηρια και την καρτα γραφικων που θελω να αλλαξω την Asus 8500gt 512mb, αν και δεν νομιζω να χρειαστει η mobo ειναι η ga-vm69s.

Aυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι αν μπορω να παρω καποια καλυτερη GPU και ποια? Και αν θα ειμαι ΟΚ με τα προσφατα παιχνιδια ή θα χρειαστει να αλλαξω τροφοδοτικο και γενικα συστημα?

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Ποσα λεφτα προκειται να διαθεσεις στην καρτα γραφικων, πανω απο ολα πρεπει να παρεις το καλυτερο value for money... :)

πολύ καλό value for money έχουν οι κάρτες τις ati, συγκεκριμένα σου προτείνω 4770 και 4850.

αν έχεις την υπομονή να περιμένεις μέχρι να βγούν οι καινούριες τις σειράς 5xxx μπορείς ενδεχομένως να διαλέξεις κάποια 5670 είτε απλά να πάρεις πάλι 4770, 4850 με χαμηλότερη τιμή.

4770(είναι 40νανόμετρα) με 4800x2 am2, 1hdd, έχω δουλέψει με 350watt χωρίς πρόβλημα εδώ και 4 μήνες. οπότε αν πάς σε αυτή είσαι comple. τώρα η 4850 είναι 55νανόμετρα οπότε υπολόγισε ότι καταναλώνει/ζεσταίνεται παραπάνω. η απόδωση είναι περίπου ίδια μεταξύ των δύο (με εξαίρεση στη μνήμη)

4770 gddr5-128bit/4850gddr3-256bit

τιμές κάτω από 100ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Σωστα εκει γυρω στα 100-120 ευρω θελω να δωσω :)

Λες βρε να σηκωνει 4850? Γιατι το τροφοδοτικο μπορει να ειναι 450W αλλα ειναι ειναι φτιανιρικο(αλλα αυτο που με παραξενεψε ειναι τα 30Α στα 12V, που ειναι μια χαρα). Δεν με περαζει να περιμενω κανα μηνα αλλα παραπανω οχι γιατι ετσι και αλλιως κανα χρονο θελω να αντεξει και να παιζει αξιοπρεπως καποια καινουργια παιχνιδια(οχι κατι ιδιαιτερο,χωρις κολληματα απλως σε low-medium quality). Κατι ακουσα για καινουργιες καρτες...ποτε ερχονται? Και βασικο ερωτημα ειναι αν θα τις σηκωνει το "μικρο" και φθηνο μου τροφοδοτικο μου?

Link to comment
Share on other sites

Σωστα εκει γυρω στα 100-120 ευρω θελω να δωσω :)

Λες βρε να σηκωνει 4850? Γιατι το τροφοδοτικο μπορει να ειναι 450W αλλα ειναι ειναι φτιανιρικο(αλλα αυτο που με παραξενεψε ειναι τα 30Α στα 12V, που ειναι μια χαρα). Δεν με περαζει να περιμενω κανα μηνα αλλα παραπανω οχι γιατι ετσι και αλλιως κανα χρονο θελω να αντεξει και να παιζει αξιοπρεπως καποια καινουργια παιχνιδια(οχι κατι ιδιαιτερο,χωρις κολληματα απλως σε low-medium quality). Κατι ακουσα για καινουργιες καρτες...ποτε ερχονται? Και βασικο ερωτημα ειναι αν θα τις σηκωνει το "μικρο" και φθηνο μου τροφοδοτικο μου?

οφείλω να σου πώ μόνο ότι έχω δοκιμάσει. η 4770 τρώει σχετικά λίγο ρεύμα. το 350άρι noname την σήκωσε άνετα και το συνολικό load μαζί με το cpu κλπ είναι κάτω από το όριο.

θεωρητικά πιστεύω πως την σηκώνει το 450άρι την 4850. ας αναφέρει κάποιος που το έχει δοκιμάσει.

για τις νέες κάρτες, αυτές ανακοινώθηκαν επίσημα πρόσφατα, μαζί με τα χαρακτηριστικά τους. (10 Σεπτεμβρίου) στα μαγαζιά αναμένονται (λένε) τα πρώτα μοντέλα 22 Σεπτεμβρίου και τα καλά στα μεσα Οκτωβρίου (και για Ελλάδα ελπίζω)

στο ανέφερα και αυτό (με την σειρά 5χχχ) γιατί θα είναι όλες στα 40νανόμετρα, με παραπάνω stream processors, direct x11 αν θελήσεις να έχεις υποστήριξη και αρκετά άλλα..

απ'όσο ξέρω ως τώρα

Radeon HD 5670, September 22, 2009, core Redwood XT, 40nm, 512-1024mb, gddr3-128bit, core700/mem1000, dx11/opengl3.2, 640stream processors, ~900gflops,95watt tdp

Radeon HD 5770, October 2009, core Juniper XT, 40nm, 1024mb, gddr5-128bit, core 800/mem1100, dx11/opengl3.2,800stream processors, ~1.3tflops, 130W (Idle 15W)

edit

επίσης για σύγκριση

Radeon HD 4770, core RV740, 40nm, 512mb, gddr5-128bit, core750/mem800, dx10.1/opengl3.0, 640stream processors, ~960gflops, 80watt tdp

Radeon HD 4850, core RV770 PRO, 55nm, 512-1024mb, gddr3-256bit, core625/mem990, dx10.1/opengl3.0, 800stream processors, ~1tflop, 110watt tdp

Link to comment
Share on other sites

Μηπως φιλε dellman θα μπορουσες να μου εξηγησεις το γιατι? Γιατι προτιμω να δωσω 100 ευρω απο 200... Θα περιμενω μεχρι να βγουν οι νεες καρτες αλλα μηπως καποιος ξερει αν μπορει να σηκωσει ας πουμε την 5670?

Τεσπα δεν θα την γλιτωσω φθηνα και ευκολα απο οτι φαινεται. Χιλια ευχαριστω DrYannof για τις συμβουλες και τον χρονο σου!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρισκάρεις τη ζωή των εξαρτημάτων με ένα φτηνιάρικο τροφοδοτικό...

ναι σε αυτό θα συμφωνήσω. θα ήταν καλό αν μπορούσες να έπαιρνες ένα καλό αξιόπιστο τροφοδοτικό έστω και με λίγα watt. Κοίτα να έχει καλή απόδωση (80+) όσο για watt πιστεύω στα 550 με 650 και έχεις και περιθώριο για το μέλλον. Αν έχεις σκοπό για πιο λίγο χρόνικό διάστημα, ή την βολεύεις με το παρόν, είτε κοιτάς για ένα καινούριο 450άρι-500άρι.

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο βασικα ειναι καινουργιο σχετικα(6αμηνου),μαλλον δεν το εθεσα σωστα. Δεν με ενδιαφερει τοσο το να κρατησω για πολυ καιρο το συστημα απλα να αναβαθμισω το συστημα απο γραφικα...οποτε αν ξερει καποιος μεχρι και ποια καρτα "σηκωνει" και αν σηκωνει καποια απο τις νεες ati?

Υποσημειωση: Το τροφοδοτικο ειναι 450watt με 70% αποδοση...και βασικα ειναι αυτο

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1019341

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο βασικα ειναι καινουργιο σχετικα(6αμηνου),μαλλον δεν το εθεσα σωστα. Δεν με ενδιαφερει τοσο το να κρατησω για πολυ καιρο το συστημα απλα να αναβαθμισω το συστημα απο γραφικα...οποτε αν ξερει καποιος μεχρι και ποια καρτα "σηκωνει" και αν σηκωνει καποια απο τις νεες ati?

Υποσημειωση: Το τροφοδοτικο ειναι 450watt με 70% αποδοση...και βασικα ειναι αυτο

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1019341

τότε πιστεύω είσαι κομπλέ μέχρι και Radeon HD 4850.

και από τις καινούριες Radeon HD 5770. μέχει εκεί.

Sapphire 4850 512

Sapphire 4850 1024

Αλήθεια σε τι αναλύσεις παίζεις? αν είσαι σε μεγάλες, προτίμησε την 1gb

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.