Jump to content



Ασυμβατότητα X-Fi Xtreme Audio με Win7?


istrios1442169073

Recommended Posts

Τώρα που τελείωσαν οι επαγγελματικές μου υποχρεώσεις είπα να βάλω να δω επιτέλους τα win7 (32bit) που τόσος λόγος γίνεται. Με την πρώτη επαφή έμεινα ενθουσιασμένος και άρχισα να τα περιεργάζομαι, ώσπου αποφάσισα να προχωρήσω και να βάλω οδηγούς για τα υποσυστήματα. Το μόνο που χρειάστηκε ήταν αυτοί της κάρτας ήχου. Πάω λοιπόν στο site και κατεβάζω τους τελευταίους που υποστηρίζουν το εν λόγω λειτουργικό. Με το που τους βάζω ακούγεται ένα "τσσσσσσσσσσσσσσσ" συνεχόμενο στα ηχεία μου και μετά από 5-10 λεπτά παγώνει όλη η οθόνη. Τους βγάζω....κανένα πρόβλημα....ξανά φορμάτ και αυτή τη φορά βάζω τους οδηγούς από το windows update μήπως και κάτι αλλάξει...πάλι τα ίδια...ξαναγύρισα στα vista:045:. Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο ή έχει πέσει στη αντίληψή σας κάποια λύση?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη όποτε έχεις πρόβλημα με drivers, κάνεις φορμάτ?

:):)...όχι...δεν το συνηθίζω...νέο λειτουργικό δεν είχα βάλει άλλα προγράμματα μικρός χρόνος εγκατάστασης...το έκανα το φορματάκι!

Δοκίμασε και με αυτούς για VISTA πάντως.

Δεν γίνεται.....χμμμμμ...νομίζω δηλαδή... "This download is a driver providing Microsoft® Windows® 7 and Windows Vista® support for Creative Sound Blaster® X-Fi™ Xtreme Audio"...και γαι τα δύο λειτουργικά είναι το ίδιο αρχείο..

Link to comment
Share on other sites

istrios εχω το ιδιο προβλημα με σενα. Συγκεκριμενα, προσφατα εφτιαξα το PC μου και αγορασα για MoBo την Asus Crosshair III Formula η οποια περιεχει την X-Fi Xtreme Audio. Εβαλα τα Windows 7 (64bit) και αντιμετοποισα τα ιδια προβληματα με εσενα. Μετα απο μερικο ψαξιμο διαβασα σε ενα review της MoBo οτι η Asus δεν εχει βγαλει τους drivers για τα Windows 7 και πως δεν λειτουργουν οι drivers των Vista διοτι ειναι extreme hardware. Δεν ξερω βεβαια αν εχεις την ιδια MoBo ή αν εχεις παρει μονο την καρτα ηχου. Παντως εκτος των αλλων να σου πω πως η Creative γενικα @#$^&εται με τους drivers. Αργουσε να βγαλει τους drivers για τα 64bit και προφανως αργει και για τα Windows 7.

Link to comment
Share on other sites

istrios εχω το ιδιο προβλημα με σενα. Συγκεκριμενα, προσφατα εφτιαξα το PC μου και αγορασα για MoBo την Asus Crosshair III Formula η οποια περιεχει την X-Fi Xtreme Audio. Εβαλα τα Windows 7 (64bit) και αντιμετοποισα τα ιδια προβληματα με εσενα. Μετα απο μερικο ψαξιμο διαβασα σε ενα review της MoBo οτι η Asus δεν εχει βγαλει τους drivers για τα Windows 7 και πως δεν λειτουργουν οι drivers των Vista διοτι ειναι extreme hardware. Δεν ξερω βεβαια αν εχεις την ιδια MoBo ή αν εχεις παρει μονο την καρτα ηχου. Παντως εκτος των αλλων να σου πω πως η Creative γενικα @#$^&εται με τους drivers. Αργουσε να βγαλει τους drivers για τα 64bit και προφανως αργει και για τα Windows 7.

Μητρική έχω αυτή της υπογραφής (Gigabyte EX58-Extreme) και την κάρτα ήχου την αγόρασα ξεχωριστά. Σίγουρα είναι θέμα οδηγών της κάρτας ήχου εφόσον χωρίς αυτούς όλα πάνε ρολόι. Υπομονή μήπως και βγάλουν νέο οδηγό...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κανω! Λογικα μεσα στους επομενους μηνες θα βγαλουν καποιον driver ή καποιο fix. Μεχρι τοτε θα πρεπει να μεινουμε με τα Vista. Παντως αν μαθεις πως εχει βγει κατι που να λυνει το προβλημα μας, κανε ενα post... :)

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορει... Η RTM εκδοση εχει βγει. Δεν ξερω για τον istrios αλλα εγω εχω νομιμα τα Windows 7 μεσω MSDN. Εχουν κυκλοφορισει απο τις 15 αυγουστου. Αυτο προς αποφυγη παρεξηγησεων... xD

Παντως εχεις δικιο Wizard, λογικο ειναι να μην εχουν κυκλοφορησει οι drivers ακομα... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.