Jump to content



ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΛΩΔΙΟ VGA


gevereal

Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω το εξής πρόβλημα...

έχω συνδέσει το laptop μου με τη τηλεόραση από την έξοδο vga του laptop με το pc input της τηλεόρασης...το καλωδιάκι σημειωτέον είναι από το πλαίσιο και είναι το εξής κάτωθι

Main.jpg

το γνωστό vga καλώδιο με τα 14 pin. Anyway όλα ok όλα καλά...για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα...κοντά 2 χρόνια...ένα ξαφνικό απόγευμα...δε συγχρόνιζε με το Laptop με τίποτα...και μάλιστα όταν έβγαζα και έβαζα απότομα το καλώδιο μερικές φορές έβλεπε την οθόνη του laptop με κύμματα...

anyway το θέμα το είχα αφήσει...μέχρι που αποφάσισα να πάω να πάρω άλλο καλώδιο μήπως τα έχει παίξει το συγκεκριμένο...και βρήκα ένα με 25ευρώ...αλλά προτίμησα το ίδιο των 5,99 ευρώ γιατί πίστευα πώς απλά τα είχε παίξει το προηγούμενο και πώς με είχε βγάλει για 2 χρονάκια...

για να γράφω έδω...τίποτα...

τζίφος...ίδια συμπεριφορά...δε συγχρονίζει laptop...tv και ορισμένες φορές στα απότομα βγάλε-βάλε...δείχνει το display του laptop με κύματα (έντονα πάνω κάτω)...

1. τι μπορεί να συμβαίνει..;;;;

2. είναι δυνατόν να είναι θέμα καλωδίου...;;;;;

3. τι άλλο μπορώ να τσεκάρω;;;

Link to comment
Share on other sites

Καπου αλλου ειναι το προβλημα geve και οχι το καλωδιο πιστευω και κακως πηγες και πηρες αλλο αν εριχνες ενα ποστ στο φορουμ ολο και καποιος θα υπηρχε να σου δωσει ενα.(εγω πχ εχω 2 και καθονται και τα 2...)

Link to comment
Share on other sites

κοίτα από όσο τσέκαρα και γω γενικότερα, εκεί φαίνεται να είναι το θέμα...τάκη είναι το laptop της υπογραφής...ενσωματωμένη κάρτα και δε ξέρω πρώτον αν μπορώ και δεύτερον εφ'όσον θα μπορώ αν θέλω...να το φτιάξω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα δοκιμασε να δεις αν μπορει να βγαλει το σημα σε ενα αλλο monitor, πχ αυτο που εχεις στο desktop σου.

Αν μπορει, το εξεταζουμε περισσοτερο.

Αν οχι, τοτε εχει οντως προβλημα και φυσικα δεν αξιζει να το φτιαξεις αφου στο laptop της υπογραφης σου βλεπω πως η καρτα γραφικων ειναι intel 945GM, δηλαδη onboard, που σημαινει πως μιλαμε για ολη την κεντρικη πλακετα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.