Jump to content



κατασκευη κουτιου


vellamos

Recommended Posts

παιδια καταρχην καλημερα σας.. ειμαι νεος στο φορομ και πιστευω μεσα απο αυτο το τοπικ να περασουμε καλα. εχω αρχισει εδω και καμια βδομαδα και σχεδιαζω την κατασκευη ενος ολοκαινουριου κουτιου απο την αρχη . δλδ δικης μου κατασκευης.σε αυτο το τοπικ θα προσπαθησω να δειξω οσο πιο αναλυτικα γινεται την πορεια της κατασκευης.αλλα θα χρειαστω και λιγο βοηθεια με τα ηλεκρολογικα αλλα οταν φτασω σε αυτο το σημειο ελπιζω να μπορεσουμε να βρουμε λυση προς το παρων δεν εχω αρχισει σκομα γτ περιμενω τα εργαλεια που παραγγηλα μεσω ιντερνετ αλλα μεσα στις μερες ισως και σε λιγο θα ανεβασω τα υλικα τα οποια εχω καθως και τα εργαλεια που εχω μεχρι τωρα χρησιμοποιησει .οπως ειπα ελπιζω να περασουμε καλα

Link to comment
Share on other sites

λοπον εδω ειναι μερικα απο αυτα που εχω κανει:

εχω παρει 1 μακετοχαρτο των 5 mm και εχωχαραξει και κοψει τα γραμματα απο το ψευδονυμο μου -παρατσουκλι μου.

http://img258.imagevenue.com/img.php?image=66861_DSC00485_122_170lo.JPG

τωρα ολα μαζι τα γραμματα

http://img128.imagevenue.com/img.php?image=67056_DSC00486_122_64lo.JPG

με το dremel λειαινω τις ακρες να ειναι ομοιομορφες

τα γραμματα αυτα θα μπουν σαν αναγλειγη επιγραφη στο πλαινο μερος του κουτιου αφου βαφτουν και φωτιστουν απο κατω με leds.(εδω ειναι που θα χρειαστω και λιγη βοηθεια)

αυτοι ειναι οι τετραγωνισμενοι κυλοδοκοι ενισχυμενοι ειναι ποχος 1 mm και τθα χρειαστω 6 μετρα απο αυτα για να γινει ο σκελετος που θα πατησει η λαμαρινα. το κουτι θα ειναι :

60 cm υψος , 60 cm μηκος και 30 cm πλατος.( ειναι μεγαλουτσικο )

http://img37.imagevenue.com/img.php?image=67980_DSC00488_122_486lo.JPG

και τελος η λαμαρινα που πηρα ειναι 1χ2 παχος 1mm και κοβεται μονο με τροχο

Προσοχη : αν και το χερεται οι περισοτεροι τα εργαλεια που θα χρησιμοποιησω ειναι λιγο επικυνδινα και θα χρειαστει προσοχη και εμπειρια (το λεω για τους μικρους φιλους που μπορει να δοκιμασουν κατι παρομοιο οποτε χρειαζεται ΠΡΟΣΟΧΗ)

th_68246_DSC00490_122_685lo.JPGth_68253_DSC00493_122_52lo.JPGth_68255_DSC00494_122_38lo.JPG

Link to comment
Share on other sites

το 1 mm ειναι πιο χοντρο απο οτι ειναι αυτο που υπαρχει ηδη στα κουτια για αυτο και κοβεται μονο με τροχο και οχι με ψαλιδα

οποια ερωτηση θελεται πειτε μου γτ μπορει να μου δωσεται και καμια ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

ξερω τι κανω σιδερας δουλευα απο τα 15 μου τα απογευματα και εχω παρει σωστα τα μετρα και λογο δουλειασ και λαθος να εκανα ξερω πολλους τροπους να τα διορθωνω.

βασικα φοιτητης ειμαι στο ΤΕΣΥΔ και απο χομπυ το κανω το κουτι .. οσο αναφορα την λαμαρινα εχω απειρα μετρα γτ εκει που δουλευα στο σιδεραδικο αυτο το μεγεθος ειναι ρεταλια οποτε.......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αυτο θα θες γερανο για να το σηκωσεις αμα το φτιαξεις απο λαμαρινα κ του βαλεις κ τα εντοσθια μεσα,δεν ειναι τυχαιο οτι οι εταιριες φτιαχνουν κουτια απο αλουμινιο,πλεξι,πλαστικο κ γενικα υλικα τα οποια οταν εγκατασταθουν τα μερη του υπολογιστη μεσα δεν ζυγιζει παρα πολυ δεν νομιζω να σε συμφερει να κανεις κατι τετοιο περισσοτερο σε αρμα θα μοιαζει παρα σε κουτι υπολογιστη χωρις να θελω να μειωσω την προσπαθεια σου απλα δοκιμασε αλλα υλικα πιο ωραια ιδεα για μενα θα ηταν να φτιαξεις ενα κουτι απο πλεξι παρα απο λαμαρινα,καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.