Jump to content



Τη γνώμη σας για αγορά SSD 256GB.


gpulio1416003173

Recommended Posts

Δεδομένου ότι οι γνώσεις μου επί του θέματος είναι εξαιρετικά περιορισμένες, ζητώ την βοήθεια των πλέον ειδικών.

Αξίζει η αγορά του Corsair Extreme Series X256 256GB SSD;

Link to comment
Share on other sites

Με τίποτα δεν θα έπαιρνα έναν τέτοιο δίσκο. Κοστίζει πάρα πολλά. Πιο καλά να πάρεις 2 μικρούς ssd από τους πιο γρήγορους που κυκλοφορούν τώρα και να κάνεις raid παρά να πάρεις έναν τόσο μεγάλο δίσκο.

Γενικά ακόμα δεν αξίζει να παίρνεις ssd για να τους κάνεις αποθήκες. Μόνο για windows.

Link to comment
Share on other sites

xm

Καλημέρα Γιώργη η πιθανότητα για 2 Intel *160 δεν σε καλύπτει?

http://www.skroutz.gr/s/75319/Intel-X25-M-Mainstream-160GB-SATA-Solid-State-Drive.html

Τα ιντέλια για λειτουργικά είναι μανούλες

Αλλιώς θα πήγαινα στο http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Solid-State-Drives/Corsair-256Gb-2-5-Gen-2-CMFSSD-256GBG2D.htm με samsung controller και όχι barefoot όπως είναι αυτός που έδειξες

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι οι γνώσεις μου επί του θέματος είναι εξαιρετικά περιορισμένες, ζητώ την βοήθεια των πλέον ειδικών.

Αξίζει η αγορά του Corsair Extreme Series X256 256GB SSD;

Πάρε 2 Intel Postville 160άρηδες και άσε τα πειράματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Το raid το έχω αποκλείσει εδώ και καιρό (απώλεια δεδομένων όταν ξαφνικά παρέδωσε το πνεύμα ο ένας από τους δύο δίσκους). Προτιμώ ένα δίσκο και back-up ένα δεύτερο ("κλώνο" με το acronis).

Ο δίσκος θα είναι για λειτουργικό και εφαρμογές.

Τα 128 είναι οριακά μιας και οι εφαρμογές είναι πολλές (κυρίως επαγγελματικές) και απαιτούν χώρο (acad, primavera, κλπ).

Θα ακολουθήσω την συμβουλή του Γιώργη (dellman).

gpulio added 20 Minutes and 5 Seconds later...

Πάρε 2 Intel Postville 160άρηδες και άσε τα πειράματα.

Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου (κατά το 1/2) για το φορητό. Ο Kingston SSDNow V Series 128 που έχω αυτή τη στιγμή δεν με έχει ικανοποιήσει.

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.