Jump to content



Raid 0 και image restore


malmsteenjl

Recommended Posts

Καλησπέρα

Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις γύρω απο το Raid και την σχέση του με image restore.

Σκέφτομαι να στήσω ένα Raid 0 με 2 Χ 80GB δίσκους για το λειτουργικό μου με σκοπό την αύξηση της ταχύτητας του συστήματος.

Το οποίο όμως θέλω να μπορώ να το αποθηκέυω ώς image ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Και Β θέλω να στήσω και ένα Raid 1 2 x 320GB για την αποθήκη των δεδομένων μου.

Θα ήθελα να μάθω άν γίνεται τελικά image σε raid 0 καθώς και προτάσεις για κάπιο καλό ζευγάρι 80GB δίσκων. (320GB Εχω).

Επίσης η μητρική μου είναι ή ΑSUS M3a78-t υπάρχει λόγος να αγοράσω κάποιον ξεχωριστό raid controller ή θεωρείτε ότι οι ενσωματωμένοι με καλύπτουν.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται να κάνεις image ενός RAID 0 ( φυσικά είναι δοκιμασμένο αυτό που λέω, όχι υποθέσεις, κλπ )

Γρήγοροι δίσκοι 80GB ?... μόνο για Velociraptor πας.

Αλλιώς πας σε SAS που θες και controller και είναι και ακριβοί... και...

... είναι πιο αργοί από έναν καλό SSD.

Δεν δίνεις καλύτερα ένα 200αράκι να πάρεις έναν Intel X25-M 80GB και να έρθεις στα ίσια σου για λειτουργικό/apps/games ?

Την σπιρτάδα του SSD σε αυτό το θέμα δεν στην δίνει κανένα μα κανένα RAID με mechanical disks.

Για RAID 0 & RAID 1 δεν χρειάζεται να πάρεις ξεχωριστό RAID Controller, ο on-board είναι παραπάνω από αρκετός :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνεις καλύτερα ένα 200αράκι να πάρεις έναν Intel X25-M 80GB και να έρθεις στα ίσια σου για λειτουργικό/apps/games ?

Την σπιρτάδα του SSD σε αυτό το θέμα δεν στην δίνει κανένα μα κανένα RAID με mechanical disks.

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου.

Καταρχήν δέν μιλάω για velociraptor.

Μιλάω για 2 80αρηδες οι οποίοι θα κοστήσουν 80 ευρώ το πολύ με βάση τις τιμές που βλέπω και άν δέν κάνω λάθος θα μου δώσουν γύρω στο 90 read και 80 write.

Βασικά σκεφτόμουν για κάποιον φτηνό SSD αλλά είδα ότι δέν αξίζουν. ο Ιντελ που λές ξεκινά απο 277Ε.

Έχεις να προτήνεις κάποια καλή δυάδα δίσκων που να είναι αξιόπιστη για raid?

Και επίσης το image γινεται όπως σε έναν μονό δίσκο?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για 2 80αρηδες οι οποίοι θα κοστήσουν 80 ευρώ το πολύ με βάση τις τιμές που βλέπω και άν δέν κάνω λάθος θα μου δώσουν γύρω στο 90 read και 80 write.

2 80άριδες θα σου δώσουνε γύρω στα 110MB/s read & 90MB/s write και κανά 15άρι ms random access time.

Με αυτή την λογική καλύτερα να χτυπήσεις έναν Samsung F3 1TB ή έναν F1 1TB @ 85 euro, πιο γρήγορος είναι, πιο αθόρυβος και μεγαλύτερος.

Το να κάνεις RAID 0 για το OS με δύο αργούς 80GB HDDs είναι κυριολεκτικά χαράμισμα χρημάτων και χειρότερη λύση από έναν καλό HDD.

Βασικά σκεφτόμουν για κάποιον φτηνό SSD αλλά είδα ότι δέν αξίζουν. ο Ιντελ που λές ξεκινά απο 277Ε.

Πού καλέ ? Ποιός απατεώνας ?

Στα 190 ευρώ ξεκινάει στην Ελλάδα και φτάνει στην χειρότερη τα 240 ευρώ ( 200 +/-5 ευρώ το έχουνε τα "γνωστά" καταστήματα ) [ Πλαίσιο δεν έχει stock αυτή την στιγμή δυστυχώς ]

Έχεις να προτήνεις κάποια καλή δυάδα δίσκων που να είναι αξιόπιστη για raid?

Budget ?

Και επίσης το image γινεται όπως σε έναν μονό δίσκο?

Exactly.

Όπως ακριβώς κάνεις και στην περίπτωση του μονού σκληρού δίσκου.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για 2 80αρηδες οι οποίοι θα κοστήσουν 80 ευρώ το πολύ με βάση τις τιμές που βλέπω και άν δέν κάνω λάθος θα μου δώσουν γύρω στο 90 read και 80 write.

Για τέτοιες ταχύτητες καλύτερα να πας σε έναν δίσκο WD640GB black ή 1TB

black ή Samsung F1 - F3 (όπως λέει και ο billpeppas). Θα έχεις μεγαλύτερες

ταχύτητες απο raid-0 με 2x80GB και το βασικό θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

εγω με 100 ευρω κ κατι πηρα 2χ250 ρε3 υπαρχουν κ αντιστοιχοι τις seagate οποιοι ειναι λιγο καλυτεροι σε καποια πραγματακια,εχω δει διαφορα στο θεμα ταχυτητας ως c:\ κ ας εχει το βαρος του λειτουργικου επανω αλλα σιγουρα ενα μονο ssd ειναι πολυ καλυτερο κ το ειδα κ γω οπως το βλεπεις κ συ βαση τιμων στα ssd,απο ταχυτητες στο read ειμαι γυρω στα 145mb/s k write με το αλλο raid ειναι περιπου στα 200mb/s το θεμα ομως εχει να κανει με το access time που ειναι γυρω στα 12,3 εκει ειναι που ποναω σε σχεση με τους ssd οι οποιοι τα κανουν ολα αμεσως!!!κ ποσο μαλλον οι ιντελ που σε μερικα τεστ εχουν κ 0 access time!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με τους SSD δέν είναι μόνο ή τιμή που τζούζει αλλά η αμφιλεγόμενη διάρκεια ζωής τους. καθώς και ότι τα φτηνά μοντέλα SSD δέν δίνουν αυτά που υπόσχονται.

Το αυξημένο read κατα κάποιο τρόπο δέν επιτανχύνει το άνοιγμα των εφαρμογών?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.