Jump to content



Μετατροπή αρχείων video σε audio.....Help...


nanopoulo

Recommended Posts

Παλληκάρια πρέπει να λύσω ένα πρόβλημα που έχω αυτές τις ημέρες και μάλιστα είναι αρκετά επείγον αφού είναι επαγγελματικό το θέμα...

Σαν μουσικός έχω καταγράψει κάποια δουλειά μου απο digital recorder στον σκληρό ενός dvd record και την έχω μεταφέρει σε σε dvd disc.

Στο pc κατόπιν πρέπει να μετατρέψω τα αρχεία σε μορφή wav η mp3, γιά να μπορώ να τα έχω σαν τραγούδια.Προς το παρών μπορώ να τα κούω μόνο σαν εικόνα.

Το dvd recorder κατά την εγγραφή αναγνώριζε μόνο ως εικόνα πηγή εικόνας το digital recorder και γιά αυτό αναγκάστηκα να του περάσω και καλώδιο rca εικόνας απο κάποιο dvd player.

Το θεμα είναι τώρα τι ακριβώς πρέπει να κάνω γιά να ξεπεράσω το πρόβλημα....

Τα αρχεία που μου ανοίγει το pc απο το dvd recorder είναι αρχεία VIDEO_RM και VIDEO_TS.

Εχω κατεβάσει και δοκιμάσει διάφορα προγράμματα, όμω ςμέχρι στιγμής δεν τα έχω καταφέρει...

Σε οποιαδήποτε βοήθεια θα σας είμαι υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

Εάν κατάλαβα καλά έχεις ουσιαστικά ένα dvd που θέλεις να ριπάρεις μόνο τον ήχο του, σωστά? Μία μακριά διαδικασία είναι μετατροπή σε avi και μετά rip του ήχου με το virtualdub.

Αλλιώς δοκίμασε και με αυτό -> http://www.imtoo.com/dvd-audio-ripper.html

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον βιάστηκα...

Τελικά σωστή δουλειά δεν μπορώ να κάνω με κανένα......τα αρχεία μου VTS είναι κομματιασμένα, άρα μάλλον θα πρέπει να τα ενώσω πριν...πως όμως;

Μου μένει να δοκιμάσω αυτά που μου λέει ο φίλος tacticalube138

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ να δεις τί λέει για το τον φάκελο VIDEO_RM:

http://www.afterdawn.com/glossary/terms/video_rm.cfm

Το πιο απλό DVD re-authoring εργαλείο είναι το DVD Shrink.

Δες και εδώ ένας με παρόμοιο πρόβλημα: http://forum.dvdrbase.info/dvd-video-encoding-conversion-editing/43247-fixing-video_rm-video_ts-dvd.html

Link to comment
Share on other sites

Παλληκάρια πρέπει να λύσω ένα πρόβλημα που έχω αυτές τις ημέρες και μάλιστα είναι αρκετά επείγον αφού είναι επαγγελματικό το θέμα...

Σαν μουσικός έχω καταγράψει κάποια δουλειά μου απο digital recorder στον σκληρό ενός dvd record και την έχω μεταφέρει σε σε dvd disc.

Στο pc κατόπιν πρέπει να μετατρέψω τα αρχεία σε μορφή wav η mp3, γιά να μπορώ να τα έχω σαν τραγούδια.Προς το παρών μπορώ να τα κούω μόνο σαν εικόνα.

Το dvd recorder κατά την εγγραφή αναγνώριζε μόνο ως εικόνα πηγή εικόνας το digital recorder και γιά αυτό αναγκάστηκα να του περάσω και καλώδιο rca εικόνας απο κάποιο dvd player.

Το θεμα είναι τώρα τι ακριβώς πρέπει να κάνω γιά να ξεπεράσω το πρόβλημα....

Τα αρχεία που μου ανοίγει το pc απο το dvd recorder είναι αρχεία VIDEO_RM και VIDEO_TS.

Εχω κατεβάσει και δοκιμάσει διάφορα προγράμματα, όμω ςμέχρι στιγμής δεν τα έχω καταφέρει...

Σε οποιαδήποτε βοήθεια θα σας είμαι υπόχρεος.

1. Κάνε το finalize για να γίνει standard DVD video.

2. Με το DVD Decrypter παίρνεις πανεύκολα αυτούσιο το original AC3 audio stream της δουλειάς σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.