Jump to content



γνώμη: Ετοιμα ή custom PC για εταιρεία


Morph1442169076

Recommended Posts

Θέλω τη γνώμη σας. Καθώς στήνω την εταιρεία μου αυτή την περίοδο, χρειάζομαι pc. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το τι PC να προτιμήσω για επαγγελματική χρήση σε γραφείο ετοιμα (τύπου DELL, HP, Lenovo) ή φτιαγμένα (π.χ. πλαίσιο, κλπ ή κάποιον τεχνικό);

Τα προτερίματα για ετοιμα (τύπου DELL, HP, Lenovo).

- ότι είναι δοκιμασμένα σε πολλά περιβάλλοντα και τα προβλήματα έχουν διορθωθεί.

- υποστήριξη (h dell θα είναι εκεί για αρκετά χρόνια) με συγγεκριμένο συμβόλαιο και επισκευή στο χώρο

- συμβατότητα υλικών - δεν θα χρειάζεται να ανοισυχώ για drivers απο εταιρόκλητα hardware parts.

Τα προτερήματα των "φτιαγμένων"

- Τελευταία τεχνολογία

- παραμετροποίηση

- service από οποιονδήποτε (δεν υπάρχει δεσμευση)

τουλάχστον έτσι τα καταλαβαίνω.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το τι να προτιμήσω.

Αν μου προτείνετε έτοιμα, και ποιά μάρκα είναι καλύτερα.

Χρήση

Τα PC θα χρειαστούν κυριότερα για εφαρμογές γραφείου, 1 pc για κάποια γραφιστικά (photoshop, indesign) και ένα που θα κάνει γραφιστικά και λίγο video edditing (αλλά όχι Hollywood πράγματα). Σύνολο 5 pc για αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική άποψη (δουλεύω σε τμήμα μηχανογράφησης εταιρείας με 95 περίπου χρήστες) θα σου πω να πας με μεγάλη άνεση σε έτοιμα μεγάλης εταιρείας.

Σε εμάς συγκεκριμένα είναι όλα HP με 3 years on-site και next business day exchange και δύο-τρεις φορές που είχαμε πρόβλημα, μία ήρθε τεχνικός και το έφτιαξε εδώ ακι την άλλη φορά επειδή βιαζόμουν, μου έστειλαν το ανταλλακτικό και το επισκεύασα εγώ, χωρίς φυσικά να χαθεί η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα καλύτερα σε ετοιμο και κατα προτίμησh DELL. Γιατι:

- Εχουν καλή ποιότητα κατασκευής και 2ή 3 χρόνια εγγύηση με on site servie.

- Ειναι αθόρυβα και σε 3 μεγέθη , ακόμα και small form factor όπερ και ιδανικα για γραφείο

- Online support και drivers για κάθε μηχάνημα ξεχωριστά βάσει σειριακού αριθμου.

- Φτηνα ανταλακτικα και με επάρκεια στην αποθήκη. Δεν εχει μουρμούρα σε περιπτώσεις αστοχίας υλικού. Το αλλαζουν ειναι δεν ειναι χαλασμένο

- Τυποποιημένα οπότε δεν θα υπάρχει μουρμουρα αναμεσα στους συναδέλφους για το πιο ειναι το καλύτερο ή γιατι έχουν διαφορετικα.

-Κλπ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εμείς που χρησιμοποιούμε τα TurboX (Πλαίσιο) και κοστίζουν λιγότερο από το να τα φτιάξεις εσύ αγοράζοντας τα κομμάτια και δεν έχουμε προβλήματα και υπάρχει 3ετής εγγύηση με επισκευή εντός 4 ωρών. Νομίζω ότι δίνουν και onsite ξεχωριστά όμως σε συμβόλαιο. Η διαφορά του κόστους είναι μεγάλη πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.