Jump to content


GeForce 7800GS Volt Mod


stealth1442169213

Recommended Posts

Εχω μια XFX GeForce 7800GS (G71) που χρησημοποιω για benches σε s478 και ειναι η μονη AGP καρτα της προκοπης που εχω.

Τα ρολογια της ειναι 440/650.

Ο πυρηνας ανεβαινει μονο μεχρι 531MHz, μετα βγαζει artifacts.Οι μνημες πανε μεχρι 800MHz αλλα δεν δινουν και πολλα με τον πυρηνα τοσο χαμηλα.

Βρηκα ενα volt mod για να δωσεις παραπανω ρευμα.

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=200420

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=1846030&postcount=16

Στο thread στο guru3d λεει οτι απλα πρεπει να ενωσεις το συγκεκριμενο σημειο με την γειωση για να δωσεις 1.5V.

Στο thread στο XS τα εχει πιο αναλυτικα αλλα δειχνει και καποια αλλα πραγματα.Τα Γερμανικα μου ειναι ανυπαρκτα και δεν μπορω να καταλαβω τι λεει.

Επειδη δεν ξερω πολλα απο μοντες μπορει να ριξει καποιος μια ματια και να μου πει τι ακριβως πρεπει να κανω?

stealth

post-7559-1442175593,4744_thumb.jpg

post-7559-1442175593,5141_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Στο XS το mod είναι επί της ουσίας πιο βολικό γιατί αλλάζεις το VID στον PWM Controller, έτσι χρησιμοποιόντας ένα DIP Switch μπορείς να αλλάζεις την τάση κατά βούληση, και παρακάμπτεις και το OVP ( OverVoltage Protection ).

Αυτός στο XS σου δείχνει πως να κάνεις το mod για κάποιες συγκεκριμένες τάσεις, εγω προτείνω να βάλεις DIP Switch ( βεβαίως θα πρέπει να κάνεις μια παραπάνω δουλίτσα και να βρείς και να αφαιρέσεις κάποιους SMD resistors ) ώστε να αλλάζεις την τάση όποτε θες απλά και γρήγορα δίχως περαιτέρω κολλήσεις, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω bill.:)

Αμα μου ελεγες τωρα και ποιο DIP Switch πρεπει να βαλω και που θα το βρω, ποιους SMD resistors πρεπει να αφαιρεσω και μετα τι ακριβως πρεπει να ενωσω θα σου ημουν ευγνωμων.

Μετα μπορω να παω σε ενα φιλαρακι τεχνικο που πιανουν τα χερια του απο κολλητηρια να του εξηγησω τι θελω και τι πρεπει να κανει.

Oπως ειπα δεν το κατεχω...:(

stealth

Link to comment
Share on other sites

Θέλω high resolution photos από την κάρτα για να βρούμε τον PWM controller και από εκεί να βρω ποιός είναι και το datasheet του ώστε να σου πω τι θα πρέπει να κάνετε με ένα πολύμετρο για να βρείτε τους αντιστάτες που θα πρέπει να αφαιρέσετε και που να κολλήσετε τα καλώδια για το DIP Switch.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω high resolution photos από την κάρτα για να βρούμε τον PWM controller και από εκεί να βρω ποιός είναι και το datasheet του ώστε να σου πω τι θα πρέπει να κάνετε με ένα πολύμετρο για να βρείτε τους αντιστάτες που θα πρέπει να αφαιρέσετε και που να κολλήσετε τα καλώδια για το DIP Switch.

Αυτο μπορω να το κανω, πρεπει να βγαλω το κουλερακι για να σου δωσω τις φωτογραφιες που θελεις?

Ειμαι καλος στο να διαλυω πραγματα.:D

To βραδυ που θα παω σπιτι θα τις εχεις.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το που έχει η κάρτα τον PWM controller που ελέγχει την τάση για τον πυρήνα ( GPU ).

Συνήθως είναι στην πίσω μεριά του PCB, αλλά συναντάται και στο μπροστά μέρος.

Περιμένω photos :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω high resolution photos από την κάρτα για να βρούμε τον PWM controller και από εκεί να βρω ποιός είναι και το datasheet του...

Μαλλον αυτο ειναι...θα σιγουρευτεις και απο τις φωτο που θα σου δωσω το βραδυ.

http://www.intersil.com/data/fn/fn9187.pdf

stealth

Link to comment
Share on other sites

Bill,

Ειναι δυσκολο το βραδυ να βγουν καλες φωτογραφιες, αν δεν ειναι ενταξει πες μου να παρω μερικες αυριο με το φως της μερας.Ασε που δεν ξερω τι ψαχνω και που να κοιταξω.

Δεν εβγαλα το κουλερ γιατι ειδα οτι εχει thermal pads επανω στις μνημες και δεν εχω αλλα να τα αλλαξω.

stealth

post-7559-1442175593,6168_thumb.jpg

post-7559-1442175593,7304_thumb.jpg

post-7559-1442175593,8424_thumb.jpg

post-7559-1442175593,9396_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://i38.tinypic.com/n5jv39.jpg

http://i38.tinypic.com/10z6cdw.jpg

Σε αυτές αν όχι καλή φωτογραφία ( με macro και να φαίνονται πολύ καλά τα πάντα γύρω από το κάθε κυκλωμένο chip ) τουλάχιστον τα γράμματα που γράφουνε πάνω τα κυκλωμένα chip.

Επίσης checkαρε για παρόμοια chip και στην δεξιά από το cooler μερία της κάρτας, αλλά και κάτω από το cooler [ τα thermal pads αυτά είναι επαναχρησιμοποιήσιμα, don't worry ]

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές αν όχι καλή φωτογραφία ( με macro και να φαίνονται πολύ καλά τα πάντα γύρω από το κάθε κυκλωμένο chip ) τουλάχιστον τα γράμματα που γράφουνε πάνω τα κυκλωμένα chip.

Θα προσπαθησω αλλα ειναι δυσκολο, χρειαζεται ειδικους φακους για να υπαρχει τετοια λεπτομερεια.Δεν ξερω αν μπορει να το κανει αυτο η ψηφιακη που εχω.

Η μοντα παντως δουλεψε, ο πυρηνας ανεβαινει τωρα μεχρι 710MHz ομως τωρα υπαρχει αλλο προβλημα, οταν ο πυρηνας ειναι πανω απο 600, οι μνημες δεν μπορουν να ανεβουν πανω απο 700MHz.

Xρειαζονται πολλες δοκιμες, ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να βρω ποιος συνδυασμος core/mem δινει την καλυτερη αποδοση?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Προτεραιότητα δίνεις στον πυρήνα και μετά ότι κάτσει με τις μνήμες ( εκτός από το Vantage όπου παίζουνε καλό ρόλο στο score, οπότε αν χάνοντας πολύ λίγο στον πυρήνα κερδίζεις στις μνήμες κάτι καλό κάνε την "τράμπα" ).

Link to comment
Share on other sites

ρε στελθ στο πρωτο προποτζιδικο ο τυπας με την κοτσιδα εισαι

αυτος που κοιταζε απο το ασπρο μερσεντες μεσα ημουν εγω αλλα δεν ειμουν σιγουρος

δυστυχως δεν ειχα το τηλεφωνο μαζι.

Link to comment
Share on other sites

ρε στελθ στο πρωτο προποτζιδικο ο τυπας με την κοτσιδα εισαι

αυτος που κοιταζε απο το ασπρο μερσεντες μεσα ημουν εγω αλλα δεν ειμουν σιγουρος

δυστυχως δεν ειχα το τηλεφωνο μαζι.

Ποτε εγινε αυτο, ησουν στην Αχαραβη σημερα?Γιατι δεν ηλθες μεσα?

Ναι εγω ειμαι.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια και σε αυτο ελπιζω να σε βοηθησει.:)

Eυχαριστω.

Με την 7800GS κατι εκανα, με την 8800GTX τι να κανω, υπαρχει μοντα?

Αυτο δουλευει και σε 8800GTX η ειναι μονο για την 8800GTS?

http://www.madshrimps.be/?action=gethowto&number=7&howtopage=194&howtoID=72

stealth

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω την μοντα στην 8800GTX που δειχνει εδω http://www.madshrimps.be/?action=gethowto&number=8&howtopage=196&howtoID=72

Εχω ομως καποιες αποριες, λεει λοιπον οτι θα χρειαστω "a 500 Ohm variable resistor" για την GPU και "20 kOhm variable resistor" για την μνημη.

Μπορει να μου πει καποιος τι ειναι το variable resistor?Οταν το βαζω στο google μου βγαζει ποτεvσιομετρα.

Ακομη καλυτερα μπορει να μου δειξει καποιος μια φωτο με "variable resistors" που χρησημοποιουν σε μοντες στις καρτες και που μπορω να τους βρω?

Επισης λεει οτι το default voltage για την GPU ειναι 1,3V, και για την μνημη around 1,95V.

Πως θα ξερω ομως ποσο ρευμα θα δινω?Θα πρεπει καθως ανεβαζω σιγα-σιγα την ταση να μετραω με το πολυμετρο?Και ποσο ρευμα μπορω να δωσω παραπανω στην GPU και τις μνημες?Και αν για την GPU φανταζομαι οτι θα με σταματησουν οι θερμοκρασιες πριν την καψω, για τις μνημες πως θα ξερω που να σταματησω?

btw, μην φοβαστε, εχω βαλει στο προγραμμα μια radeon HD 5970 οποτε δεν υπαρχει προβλημα, το μονο κακο ειναι οτι θα ψαχνω παλι για μοντα.:046:

stealth

Link to comment
Share on other sites

Tριμμερακια χρειαζεσαι Γιαννη σε μαγαζι με ηλεκτρονικα θα τα βρεις,υπαρχουν σιγουρα φωτογραφιες εδω μεσα για να δεις πως ειναι.:040:

Στην πρωτη φοτο σου διχνει απο που θα μετρας τις τασεις για μνημες (VMem) και gpu (VGPU) χρειαζεσαι επισις ενα πολυμετρο,επιδη ειναι δυσκολο ομως καθε φορα που "παιζεις" με το τριμμερ και αλλαζεις την ταση να μετρας απο αυτα τα σημεια πανω απο την καρτα θα σου προτεινα να κολλησεις ενα καλωδιακι στο καθενα που να καταληγει σε ενα molex (οπως στο link με την 8800GTS που εχω βαλει πιο πανω) και να μετρας απο εκει ευκολοτερα και ακινδυνα γιατι αν σου ξεφυγει η μυτη απο το πολυμετρο την ωρα που μετρας πανω στην καρτα κατα 99% θα την καψεις.

Στην δευτερη και τριτη φοτο σου διχνει που και πως γινονται τα mods.

Τα τριμμερς πρεπει να ρυθμιστουν στην χαμηλοτερη τιμη αντιστασης τους (με το πολυμετρο θα τα ρυθμισεις) πριν τα κολλησεις για λογους ασφαλειας γιατι στην ουσια ξεγελαμε το τσιπακι που μετραει τις τασεις παρεμβαλοντας μια εξτρα αντισταση (τριμμερ) με αποτελεσμα να διαβαζει χαμηλοτερα και να δινει περισοτερο ρευμα οσο εμεις αυξανουμε την αντισταση στο τριμμερ.

Δεν ειμαι ηλεκτρολογος/ηλεκτρονικος λολ :003: και δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου,στα περιεγραψα λιγακι μπακαλιστικα οσα γνωριζω απο παλαιοτερα που ασχολιομουνα με το αθλημα και ελπιζω να σε βοηθησα και να μην επεσα εξω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.