Jump to content



Ati 4890 Προβλημα?


ksexasiaris

Recommended Posts

Καλησπερα, μόλις αγορασα και εγκατεστησα την (Asus) ATI 4890 Formula edition σε windows vista 64 bit.

Απλα ειδα καποια πραγματα τα οποια δε μου φανηκαν σωστα αλλα απ την αλλη μπορει να κανω και λαθος γιατι δεν ξερω και πολλα απο υπολογιστες :095:

Καταρχην να πω οτι πριν ειχα την 4850 (asus παλι).

παω λοιπον και κατεβαζω drivers απο το site της ATI

http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx

διαλεγω το λειτουργικο μου επειτα radeon και μετα 4890 series

κατεβαζω και εγκαθηστω τους drivers και ολα ωραια.

τωρα ομως και το Catalyst control center αλλα και ενα προγραμμα για system information που εχω αναγνωριζει τη καρτα μου σαν 4800 series...

παρολο που αναγνωριζει τις memory kai GPU συχνοτητες σωστα (900 gpu kai 1000 memory)

επισης τα vista ενω εκανα refresh στο system rating και εκανε παλι τη διαδικασια να αναγνωρισει το συστημα μου και το βαθμολογησει μου δινει ακριβως την ιδια βαθμολογια στα Graphics που ειχα με την 4850...

και τελος στο πρακτικο μερος της υποθεσης, παιζω world of warcraft με ενα φιλο που εχει την 4850 και εχουμε ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις και την ιδια αναλυση( και ιδιες οθονες, 22" και οι 2) και αυτος επαιζε με 60 frames ενω εγω με 54 περιπου...μαλιστα εγω εχω 8Gb ram στο συστημα ενω αυτος 4

η μονη διαφορα ειναι οτι αυτος εχει τα windows 7 64bit

εκανα κατι λαθος?μηπως δεν εγινε καλα η εγκατασταση των driver?

εχω βαλει τους τελευταιους driver τους 9.10

συγκεκριμενα αυτους http://game.amd.com/us-en/drivers_catalyst.aspx?p=vista64/common-vista64

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν πρέπει να έχει πολύ διαφορά στις ψηλές αναλύσεις η 4850 με την 4890.

Ρώτα τον φίλο σου αν την έχει OCed.

Επίσης κάντε 1 δοκιμή και τρέξτε το παιχνίδι και οι 2 στα 1024, να δείτε και εκεί διαφορά στα fps.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.Σημερα ανοιξα το pc και τρεμοπαιζε η οθονη συνεχεια...βλεπω στα settings του catalyst control center και εχει ριξει τη συχνοτητα του πυρηνα στα 625 Mhz...

τελικα εκατσα το πρωι και περασα τα windows 7, μεχρι τωρα ολα καλα ευτυχως, το προβλημα λυθηκε!

μαλλον καποια βλακεια εκανα με τους drivers, τωρα που το θυμαμαι μαλλον δεν ειχα βγαλει τους παλιους driver της 4850 και περασα απο πανω τους καινουριους.

off topic

τα 7 τα σπανε μεχρι τωρα :) πολυ ομορφα και πρακτικα

Link to comment
Share on other sites

Κατευασε το DCPro για μελλοντικη χρηση,το πιθανοτερο ειναι αυτο που εγραψες να μην ειχες κανει uninstall τους παλιους Catalyst.

Σε Desktop η καρτα κανει downgrade απο μονη της στα 240Μhz και σε video στα 500Mhz μην σου φανει περιεργο. :003:

Σε αναλυσεις 1024 παντως και η 4850 μια χαρα κανει την δουλεια της,αν η μητρικη σου υποστιριζει CF θα μπορουσες να την βγαλεις και φθηνοτερα αγοραζοντας ακομα μια 4850.

Link to comment
Share on other sites

Κατευασε το DCPro για μελλοντικη χρηση,το πιθανοτερο ειναι αυτο που εγραψες να μην ειχες κανει uninstall τους παλιους Catalyst.

Σε Desktop η καρτα κανει downgrade απο μονη της στα 240Μhz και σε video στα 500Mhz μην σου φανει περιεργο. :003:

Σε αναλυσεις 1024 παντως και η 4850 μια χαρα κανει την δουλεια της,αν η μητρικη σου υποστιριζει CF θα μπορουσες να την βγαλεις και φθηνοτερα αγοραζοντας ακομα μια 4850.

Η 4850 απλά RULEz...

Παίζω το NFS shift (με ρολόγια 710/1200) στα 2048χ1152 με όλα στο Full (εκτός το MOTION BLUR) και με 2xAA.

Link to comment
Share on other sites

Η 4850 απλά RULEz...

Παίζω το NFS shift (με ρολόγια 710/1200) στα 2048χ1152 με όλα στο Full (εκτός το MOTION BLUR) και με 2xAA.

Nαι ειναι πολυ καλη για τα λεφτα της αλλα δεν μπορει να συγκριθει με την 4890 ειδικα η 4850 με 512Mb σε υψηλες αναλυσεις απλα δεν...εχει το μισο Memory Bandwidth απο την 4890.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.