Jump to content



Προβλημα με Laptop σε διαδικασια Format


orontius_Angel

Recommended Posts

Εχω ενα περιεργο προβλημα στο Laptop κατα την διαδικασια του Format.

οταν ειναι μεσα στα Windows και βαλω το CD των Windows το αναγνωριζει κανονικα και εννοειται οτι ο σκληρος του Laptop ειναι μια χαρουλα..

Οταν κανω επανεκκινηση και φτανω στο σημειο που μου γραφει απο που να κανει Boot και παταω το DVD μετα απο αυτο το βημα μου βγαζει error και μου λεει οτι δε βρισκει σκληρο.....Ασχετο?πως γινετε την μια να μπαινει κανονικα στα Windows και την αλλη να μην βλεπει τον σκληρο?

ευχαριστω εκ των προτερων για τις γνωσεις σας πανω σε αυτο το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

αν η υπόθεση μου είναι σωστή, έχεις ένα λαπτοπ το οποίο τώρα έχει πάνω vista ή seven, και επιχειρείς να του περάσεις xp.

είναι μια ρύθμιση στο bios που πρέπει να αλλάξεις. ονομάζεται sata mode, και τώρα είναι στο AHCI. αλλαξέ το στο ΙDE και τα xp θα δουν τον δίσκο κανονικά. μετά κάνεις format κανονικά κλπ κλπ

αν περάσεις vista η seven στο μέλλον ξαναγύρνα το σε AHCI

αν ψάξεις σε παλαιότερα thread θα βρείς τουλάχιστον ένα παρόμοιο στο οποίο είχαμε γράψει ακόμα και πως να δουλέψει xp με AHCI (θέλει ένα driver) το οποίο το βάζεις είτε μετά το φορματ manual, είτε το κάνεις slipstream στο xp setup cd.

αυτά, ελπίζω να είναι εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Η υποθεση σου ηταν και ειναι υπερσωστη και σ'ευχαριστω πολυ.ολα καλα τωρα κανει Format..Σ'ευχαριστω πολυ και παλι!

orontius_Angel added 3 Minutes and 48 Seconds later...

Ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.