Jump to content



Κατασκευή Κουτιού για CarPC


geobest

Recommended Posts

Καλημέρα,

τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να ψάχνομαι για CARPC, μετά από πολύ διάβασμα και ψάξιμο στο INTERNET έχω καταλήξει στο HARDWARE, το οποίο θα αγοραστεί εντός του επόμενου 10ήμερου από Ελλάδα (http://www.e-shop.gr) και από Γερμανία (http://www.cartft.com).

Αυτό που με προβληματίζει πάρα πολύ είναι το κουτί, Έχω βρεί ένα πολύ όμορφο κουτί κατά τη γνώμη μου, το VoomPc-2, αλλά δυστηχώς δεν μπορώ να βάλω το τροφοδοτικό που θέλω.Αυτό φοράει ένα μακρόστενο που είναι Maximum 160Watt και εγώ θέλω να βάλω ένα πιό τετραγωνιζέ που είναι 250Watt. Επίσης δεν μπορώ να χρησιμοποιείσω την PCI του MotherBoard με αυτό το κουτί.

Εδώ θέλω τη βοηθειά σας,

Μπορώ να πάω κάπου να μου το φτιάξουν από την αρχή το κουτί?

Αν ναί να πάρω το Original ώστε να ξέρουν που θα βασιστούν?

Για να το φτιάξω εγώ, δεν έχω ούτε το χρόνο, ούτε τα εργαλεία αλλα ούτε και νομίζω θα τα καταφέρω.

Αν γνωρίζετε πείτε μου που μπορώ να το φτιάξω (Μαγαζί ή Ιδιώτη, δεν έχω πρόβλημα) βεβαια μην με γδύσουν, την κα....λα μου θέλω να κάνω και δεν μου περισεύουν τα χρήματα.

Έχω επισυνάψει και φωτογραφία του Original κουτιού.

Περιμένω τη Βοηθειά σας

Γιώργος

post-3826-1442175608,3453_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να παρεις netbook με 300Ε.Ποσο θα σου βγει το carpc??Και 100 ευρω πανω να εχει το netbook σκεψου οτι θα εχεις και ενα φορητο pc που μπορεις να χρισημοποιησεις και εκτος αυτοκινητου.

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να παρεις netbook με 300Ε.Ποσο θα σου βγει το carpc??Και 100 ευρω πανω να εχει το netbook σκεψου οτι θα εχεις και ενα φορητο pc που μπορεις να χρισημοποιησεις και εκτος αυτοκινητου.

Σε ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου αλλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να στήσω ένα CARPC, το έχω αποφασίσει και δρομολογήσει, απλά ψάχνομαι για το που και πως θα φτιάξω το Case του.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι το κουτι δεν θα ειναι σε περιοπτη θεση μεσα στο αυτοκινητο οποτε μπορεις καλιστα να παρεις το κουτι που λες να ξυλωσεις ολα τα frames και μετα να τα βαλεις σε ενα πλαισιο που θα φτιαξεις εσυ. Μπορει ναειναι κατι πολυ απλο και ευκολο στην κατασκευη. Τωρα αν θες να γινει τζαμι και να δειχνει εργοστασιακο τοτε θα πρεπει να απευθυνθεις σε ανθρωπους με τα καταλληλα μηχανηματα τα οποια μονο καποιος επαγγελματιας θα εχει. Δοκιμασε αλλουμιναδες αλλα και παλι δυσκολο θα ειναι να ασχοληθει καποιος μαζι σου αν δεν ασκει μια παρομοια δραστηριοτητα. Θα σου προτεινα σε πρωτη φαση να βγαλεις σχεδια και να πας στον Πειραια που εχει κατι μαγαζακια με κατι παπουδες τρελους τεχνιτες και να πεις τι θες. Ειχα παει εκει για κατι περιεργες φλατζες που ηθελα και μου τις εφτιαξαν ακριβως οπως στο σχεδιο που εδωσα. Επισης από οτι ειδα εχουν ολα τα μηχανηματα για να φτιαξουν ενα κουτι οποτε δεν θα ειναι προβλημα. Η τιμη πρεπει να σου πω για τις φλατζες που εφτιαξα ηταν λιγο τσιμπημενη ανα αναλογιστης τις ετοιμες αλλα αυτα εχεις οταν πας σε κατι custom made. Αν σε ενδιαφερει πες μου να σου δωσω τη διευθυνση. Απλα δεν τη θυμαμαι τωρα αλλα μπορω να τη βρω.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως ενα τετοιο project θελει καλη οργανωση πριν την οποια αγορα hardware ωστε να ξερεις τελικα πως ειναι συμβατα μεταξυ τους και επιπλεον ταιριαζουν (απο αποψη διαστασεων και οχι μονο) στο αυτοκινητο σου.

Κατα τη γνωμη μου (μια που την ζητησες με PM:)) θα ελεγα πως καλυτεα ειναι να μην μπλεξεις με κατασκευη κουτιου απο το 0.

Ειναι πολλες οι παραμετροι που θα πρεπει να λαβεις υποψη σου και πιστευω πως στο τελος δε θα σου βγει.

Πολυ βασικο στην περιπτωση του car pc για μενα ειναι το θεμα της τροφοδοσιας. Γι' αυτο και θα επελεγα "πακετο" κουτακι με τροφοδοτικο.

Γιατι αληθεια θελεις μεγαλυτερο απο τα 160W του εργοαστασιακου?

Τελος, για να μπορεσουμε να σου πουμε περισσοτερα, θα ηθελα για αρχη να μαθω ολο το setup που σκοπευεις να κανεις, οποτε πες μας αναλυτικα τι parts σκοπευεις να χρησιμοποιησεις και αναλυτικα τη χρηση που σκοπευεις να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το Configuration, είναι συμβατά μεταξύ τους όλα και αυτόι είναι τσεκαρισμένο, θα τα έπερνα όλα από το CARTFT αλλά κάποια δεν είναι αυτή τη στιγμή ετοιμοπαράδοτα.

TFT Display - CTF700-SHM, VGA 7" TFT, Touchscreen USB, OPEN-FRAME (600nits), RANSFLECTIVE PRO

Enclosure - Voom PC-2 ( Perfect for M1-/M2-ATX) Black Edition

Power Supply - M4-ATX 6-30V DC/DC (250 Watt)

Power Supply - USB-connector cable f. M4-ATX

Power Supply - Double-Jumper connector cable

Power Supply - P4 Connector Cable ( 4Pol - 4Pol )

MotherBoard/CPU - Asus ION Platform AT3N7A-I (Dual Core Atom 1.6)

RAM - 4096MB DDR-II 800 Dual Channel

Adapter -Voom TFT Power Adapter

Adapter - Voom Home Power Adapter

Adapter - AC Power Adapter (220V AC->12V DC, 120W)

Power Cord - Cold Devices Power Cord (Cloverleaf)

SSD - Apacer A7202 64GB SSD

CD/DVD - Panasonic SLIM-LINE UJ-875A DVD±RW Dual Layer Burner

Adapter - SlimCD-to-SATA Adapter

Radio FM/RDS - Automotive USB FM/RDS Tuner

Bluetooth Adapter - Bluetooth USB Adapter (Class 1, 100 meters)

WiFi Adapter - USB WiFi Buffalo WLI-U2-SG54HG (Receiver with Suction-Aerial)

GPS Adapter - USB GPS Receiver (Sirf 3 Chipset)

Car Adapter - OBDII USB Adapter (ELM)

TPMS Adapter - USB TPMS System

TV Tuner - GIGABYTE GT-P8000 Hybrid PCI TV Tuner

Cable - USB Extension Cable - A->A 5m, Active

το Hardware ειναι ψαγμένο και μαλιστα το έχω συζητήσει και με ανθρώπους που βάζουν CAR PC και έχουμε καταλήξει μαζί.

Απλά στο θέμα του κουτιού προτείνουν ενα ξερώ κουτί ( σαν ένα κουτι από παπούτσια χοντρα χοντρα θα έλεγα ) πράγμα που με χαλάει....

Όπως καταλαβαίνεται ή χρήση θα είναι πλήρης Ράδιο,TV,mp3,Τηλέφωνο,DVD,Navigation,TPMS,Internet....

για το κουτί τώρα, λέω να πάρω το VoomPC-2 και με βάση αυτό να κάνω το νέο όχι απο το μηδέν.

το τροφοδοτικό δεν πάει μαζί με το κουτί απλά σε αυτό κουμπώνει το Μ1 120Watt και το Μ2 160Watt αν θυμάμαι καλά, ενώ εγώ θέλω να βάλω το M4 250Watt. Ο λόγος είναι ότι θα υπάρχει μεγάλη καλωδίωση και πολλές USB συσκευές.

Εδώ είναι και τα pdf του κουτιού για να δείτε ότι δεν είναι κατι το πολύπλοκο

Manual : http://www.cartft.com/support_db/support_files/Voom-2.pdf

Assembling Tutorial : http://www.cartft.com/support_db/support_files/Voom-2_Tutorial_Jetway_M1_EN.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ποσα USB Devices και πόσα μετρα καλωδίωση χρησιμοποιείς για τα USB,

με 3 άτομα που βάζουν CarPc που μίλησα και οι τρεις μου είπαν το 250Watt τροφοδοτικό να βάλω.

που το έβαλες; να πάω και εκει να δω τι θα μου που.

Link to comment
Share on other sites

σε ποιο μαγαζι εννοεις? οχι, μονος το εφτιαξα και οχι για χρηση carpc. η μοναδικη usb συσκευη πανω ειναι μια καρτα tv.

αλλα σου ξαναλεω πως η μητρικη σου σε max καιει 30w (βαλε 35 να ειμαστε σιγουροι). ποσο να καινε οι usb συσκευες?

και 350watt να σ ελεγαν παλι σωστο θα ηταν. Το θεμα ειναι ποσο χρειαζεσαι για ασφαλη χρηση και καλη efficiency

Link to comment
Share on other sites

σε ποιο μαγαζι εννοεις? οχι, μονος το εφτιαξα και οχι για χρηση carpc. η μοναδικη usb συσκευη πανω ειναι μια καρτα tv.

αλλα σου ξαναλεω πως η μητρικη σου σε max καιει 30w (βαλε 35 να ειμαστε σιγουροι). ποσο να καινε οι usb συσκευες?

και 350watt να σ ελεγαν παλι σωστο θα ηταν. Το θεμα ειναι ποσο χρειαζεσαι για ασφαλη χρηση και καλη efficiency

Εγώ το θέλω για το αυτοκίνητο, και θα μπεί πίσω, από πίσω μέχρι μπροστά στην κονσολά πρέπει να έρθουν κάποια USB καλώδια που θα είναι 5μετρα, έχει παρατηρηθεί πρόβλημα με μεγάλα καλώδια USB στο αυτοκίνητο λόγο τροφοδοσίας, εγώ πάνω θα έχω αρκετά USB όπως είδες και το Configuration του Hardware...

και εκτός των άλλων και η Οθόνη θα τραβάει ρεύμα από το PC πραγμα που σημαίνει έξτρα τροφοδοσία...

τι να σου πω, και στα τρία που πήγα και οι τρείς μου είπαν για αυτό το τροφοδοτικό, μακαρι να παίζει με το Μ2 που είναι 160Watt και να μην μπαίνω σε όλο αυτό το λούκι....

Link to comment
Share on other sites

να σ πω την αληθεια λιγο περιεργη μου φαινεται η υλοποιηση σου?

δε θεωρεις οτι ρισκαρεις με τοσες usb και τοσο καλωδια? Γενικως συνηθιζεται αυτο στα carpc να τυλιγουν το αυτοκινητο με usb? (δεν φερω, μου κανει εντυπωση και ρωταω)

και ας πουμε στα πραγματα που θελεις να παρεις..

η μητρικη που λες ειναι αρκετα υποδεεστερη της αντιστοιχης απο zotac.. δεν εχει ενσωματωμενο wifi(+1 usb) και εχει αρκετα μεγαλυτερη καταναλωση. Σε τιμη τι διαφορα εχουν?

επισης ενω εχεις στα σχεδια usb BT dongle παιρνεις και usb GPS, δε σε βολευει να παρεις ενα bluetooth?

βλεπω θελεις και diagnostics και TPMS.. χαμος!

δε σε κριτικαρω φιλε μου, μια αποψη σου λεω και χωρις να εχω στησει ποτε carpc

Link to comment
Share on other sites

να σ πω την αληθεια λιγο περιεργη μου φαινεται η υλοποιηση σου?

δε θεωρεις οτι ρισκαρεις με τοσες usb και τοσο καλωδια? Γενικως συνηθιζεται αυτο στα carpc να τυλιγουν το αυτοκινητο με usb? (δεν φερω, μου κανει εντυπωση και ρωταω)

και ας πουμε στα πραγματα που θελεις να παρεις..

η μητρικη που λες ειναι αρκετα υποδεεστερη της αντιστοιχης απο zotac.. δεν εχει ενσωματωμενο wifi(+1 usb) και εχει αρκετα μεγαλυτερη καταναλωση. Σε τιμη τι διαφορα εχουν?

επισης ενω εχεις στα σχεδια usb BT dongle παιρνεις και usb GPS, δε σε βολευει να παρεις ενα bluetooth?

βλεπω θελεις και diagnostics και TPMS.. χαμος!

δε σε κριτικαρω φιλε μου, μια αποψη σου λεω και χωρις να εχω στησει ποτε carpc

καλημέρα φίλε μου,

κοιτα να δείς, και εγώ μεχρι πριν λίγο καιρό είμουν άσχετος με το αντικείμενο CarPC όλα αυτά που έχω αναφέρει προέρχονται από ψάξιμο στο NEΤ και από την εμπειρία που αποκόμισα απο τους ανθρώπους που μίλησα στα μαγαζία που πήγα για το CarPC, οι οποίοι μαλιστα μου έδωσαν όλοι τις ίδιες κατευθύνσεις και πάνω κάτω το ίδιο Configuration

Link to comment
Share on other sites

και σου ειπαν καλυτερα η asus απο την zotac??

Δεν σου είπα οτι η ASUS είναι καλύτερη από τη ZOTAC.

Πρώτα απ' ολα η μια φοράει DUAL ATOM και η άλλη είναι για Core2Duo οπότε δεν είναι συγκρίσημες, άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Mεταξύ των mini-ITX με DUAL ATOM, η ASUS είναι μια καλή επιλογή λόγο και των USB που διαθέτει (10 τον αριθμό), επίσης έχει e-sata, καθώς επίσεις και μια PCI που θα μπεί το TV Tuner.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα των μακρών usb καλωδίων δε λύνεται με μεγαλύτερο τροφοδοτικό. Αν αυτό είναι το πρόβλημά σου χρειάζεσαι usb repeater.

Cable - USB Extension Cable - A->A 5m, Active

αν είδες τα καλώδια USB που έχουν συμπεριληφθεί στο CONFIGURATION είναι με Repeater.

όμως η πληθώρα συσκευών USB καθώς και η τροφοδοσία της οθόνης από το PC απαιτούν τροφοδοσία...

Link to comment
Share on other sites

δε μιλαω για τη zotac που εχω εγω, αλλα για την ΙΟΝ. οπως σωστα ειπες δε θα ειχε νοημα.

απλα σου εδωσα ενα παραδειγμα απο τη δικια μου που εχει σαφως και μεγαλυτερη καταναλωση για να καταλαβεις ποσο μικρα ειναι τα νουμερα

Link to comment
Share on other sites

αν είδες τα καλώδια USB που έχουν συμπεριληφθεί στο CONFIGURATION είναι με Repeater.

όμως η πληθώρα συσκευών USB καθώς και η τροφοδοσία της οθόνης από το PC απαιτούν τροφοδοσία...

Σωστός σόρυ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.