Jump to content



mobo σε νεο κουτι


vaggos88

Recommended Posts

καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.

Πηρα σημερα το coolmaster haf 932 και μολις μονταρα τα πραγματα πανω και παω να δοσο ρευμα δεν εκανε κιχ... ελενχο τα καλωδια μηπως εχω κανει κανα λαθος αλλα ειναι ολα κομπλε. βαζω μια παλια mobo τις δινω ρευμα και περνει κανονικα...εχετε καμια ιδεα τι μπορει να παιζει? παιζει να μου εχει καει η mobo? μια βδομαδα την εχω :(

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα clear CMOS για αρχη.

Δοκιμασε με μια μνημη την φορα επανω να δεις αν θα ξεκινησει, δοκιμασε και τις δυο μνημες.Αν δεν καταφερεις τιποτα δοκιμασε να την ξεκινησεις εξω απο το κουτι, μπορει καπου να ακουμπαει η μητρικη και να βραχυκυκλωνει.

stealth

Link to comment
Share on other sites

τελικα ακουμπαγε η mb στο κουτι και δεν περναγε ρευμα.ενταξει με αυτο.τωρα μολις παταω το power ενο οι λυχνιες τις mb ειναι μπλε στιγμιαια αναβει μια κοκκινι και δεν ξεκιναει καν το pc.δινει και μια γυρα στα φανς και αυτο ηταν....εχω ξενερωση τι ***** :/

Link to comment
Share on other sites

εχεις χρησιμοποιησει την επεκταση στο 12πινο του κουτιου που σ δινει,μηπως δεν ακουμπαει καλα?κ κατω απο την MB εχεις βαλει τις χρυσες βασεις για να ακουμπησει επανω?το speakeraki το ακους καθολου?βγαλε τελιως τις μνημες κ κανε εκκινηση αμα εχει προβλημα θα βαρεσει μπιπ..στην οθονη τι παιζει δινει σημα ι τπτ?

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει και τις βιδες και τιν προεκτασι...περναει ρευμα κανονικα...μου φενεται πως φταιει το τροφοδοτικο γιατι σαν να ακουσα ενα κλατσ οταν εκλεισα τον διακοπτη σε μια φαση...τα βγαζο ολα απο το κουτι και για να ειμαι σιγουρος συνδεο την παλια mobo δινω ρευμα παταω το power δινει μια γυρα στο φαν του cpu και αυτο ηταν δεν ξεκιναει...το τροφοδοτικο εχει ασφαλειες μεσα? παιζει να εχει καει τιποτα σ'αυτο?

Link to comment
Share on other sites

προφανως (κ δυστυχως) το τροφοδοτικο απεβιωσε...τιμησε τη μνημη του με ενα καινουριο...στα πιο ασχημα νεα, παιζει να πηρε απο τον ματαιο τουτο κοσμο και αλλα πραγματα μαζι του (μητρικη, μνημη, σκληρο) ειδικα αν ηταν παλιο noname κλπ...δοκιμασε με αλλο τροφοδοτικο φυσικα πρωτα και για οτι δεν δουλευει και ειναι στην εγγυηση στειλτο πισω ισχυριζομενος οτι το τροφοδοτικο σου λειτουργει κανονικα σε αλλο συστημα και απλα η μητρικη (και οτι αλλο σε αυτην την περιπτωση) δεν δουλευει και δεν ξερεις τιποτα απο αυτα.ευχομαι ,μερες που ναι ,καλα ξεμπερδεματα μακαρι να ειναι μονο το τροφοσοτικο(ή ακομα και να αναψει ως δια μαγειας)

Link to comment
Share on other sites

αφου λες οτι ι λυχνια ειναι αναμενη κ πως δινει στην αρχη,αρα δεν εχει καει,δοκιμασες με αλλο?αυτο που σ κανει θιμιζει παντος σαν να αποφορτιζεται αφου το εχεις πρωτα βγαλει απο την μπριζα,δηλαδη αφτο που λες συμβαινει οταν εχεις κλεισει το τροφοδοτικο το φωτακι τις μητρηκης συνεχιζει να αναβει κ μολις πατας το κουμπι να ανιξει κανει ακριβως αυτο το πραγμα,αρα μαλλον περνει λιγο ρευμα κ μετα τπτ η δεν ειναι αρκετο...κλαφτο χαραλαμπε...:(

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δοκιμασα το ιδιο τροφοδοτικο στα παλια πραγματα..δινει ρευμα αλλα τιποτα δεν ξεκιναει να δουλευει...οποτε μαλλον δεν δινει οσο ρευμα πρεπει...ειναι thermaltake toughpower cable management 750w..εχω αλλα 3 χρονια εγγυηση..το θεμα ειναι πως χτυπα ξυλο εχει παρει και mobo θα πουν κατσε καποια ******* παιζει εδω...και btw μετα απο ολα αυτα με τα νευρα που ειχα οταν εβγαζα τα πραγματα απο πανω οπως πηγα να βγαλω την καρτα γραφικων ακουσα ενα κρακ στιν mobo και ειδα οτι ξεκολλησε ενα παρα παρα πολυ μικρο ποινιακι με ονομασια 4R7...θα την παω πισω και αυτη και αν δεν την παρουν χαμπαρι ισως να ειμαι τυχερος αυτα τα xmas. ξενερωσα εδωσα ενα σορο λεφτα για αναβαθμιση αυτα τα χριστουγεννα και λεω δεν βαζω και ενα κουτακι να ειμαι κομπλε... και εγινε οτι εγινε :(

Link to comment
Share on other sites

το οτι αναβει το λαμπακι δεν σημαινει τιποτα..αν γυρνανε ανεμιστηρες ειναι αλλο θεμα...κι αφου δεν γυρνανε κριμα, αλλα πεθανε.στα θετικα, το tt εχει προστασια overvoltage και βραχυκυκλωματος, οποτε 99% μνημες σκληροι θα ναι οκ...λογικα η μητρικη αφου δεν εβαλες stand ons βραχυκυκλωσε, εκαψε το τροφοδοτικο και εμεινε εκει...τωρα με το πινακι που εφυγε δυσκολευεις τη θεση σου, πες πατησα το on μια ωραια πρωια και δεν αναβε και το φερα ολο μαζι ,καλυτερα να μην πεις το ιστορικο σου.ολο και κατι λιγοτερο θα πληρωσεις (ελπιζω τιποτα)

Link to comment
Share on other sites

τα πηγα σημερα πρωι πρωι στο καταστημα και μου ειπαν μες στη βδομαδα θα με ειδοποιησουν για να παραλαβω αλλα...αν ολα πανε καλα εκτος απροοπτου θα ειμαι τυχερος :)

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη εποχή διάλεξες για πειράγματα.

Με τις αργίες και αυτά θα περιμένεις τώρα.

Πώς κατάφερες και την χάλασες τη μητρική το έχω απορία.Θέλει πολύ πίεση για να ξεκολλήσουν τα διάφορα.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη εποχή διάλεξες για πειράγματα.

Με τις αργίες και αυτά θα περιμένεις τώρα.

Πώς κατάφερες και την χάλασες τη μητρική το έχω απορία.Θέλει πολύ πίεση για να ξεκολλήσουν τα διάφορα.

βασικα αυτο που ξεκολισε απο την μιτρηκη ηταν ενα μικρο ποινηο 2χιλιοστον το οποιο οπως ειπα στα νευρα μου πανω οπως εβγαζα την gpu καπου βρηκε και το ξηλωσα.δεν ξερω τι ρολο μπορει να βαραει ακριβως ισως και να δουλευει κανονικα αλλα ευχομαι να μου την αντικαταστησουν γιατι μονο και στην ιδεα τρελενομαι.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον με ειδοποιησαν πως η μητρικη δεν εχει κανενα προβλημα και μου την επιστρεφουν, αρα αυτο το ποινιο που εσπασε δεν παιζει καποιο σημαντικο ρολο κατα την γνωμη μου. (θα δειξει στο μελλον) τωρα περιμενο το τροφοδοτικο να μου πουν που σιγουρα ειναι off και ελπιζω σε αντικατασταση

Link to comment
Share on other sites

σημερα μετα απο 10 μερες χωρις pc ειμαι κ παλι Online.

η mobo αυτο που καταφερα κ εσπασα :/ ειχε ως αποτελεσμα τι μη λειτουργεια του lan ethernet και ετσι δεν ειχα ιντερνετ..και κατα τ'αλλα εκαναν ελενχο στο e-shop.δεν με πειραξε πολυ διοτι αγορασα σημερα μια αλλη καρτα δικτυου με 4ε και ειμαι gg.απο τροφοδοτικο μου εκανα αντικατασταση το παλιο και ουτε γατα ουτε ζημια.θα βαλω photos συντομα με το new full tower :)

ty για το support ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.