Jump to content



2 ή 4 μελάνια?


lunatic89

Recommended Posts

Παιδιά ο εκτυπωτής μου έχει 2 μελάνια αλλά νομίζω ότι θα ήταν πιο οικονομικό αν είχε 4.

Διότι αν τελείωνε κάποιο χρώμα απλά θα το άλλαζα.Ενώ τώρα με τα 2 μελάνια όποιο χρώμα και να τελειώσει (magenta, κίτρινο και γαλάζιο) θα πρέπει να το αλλάξω χωρις να εχουν τελειωσει τα υπόλοιπα.

Εσείς τι προτείνεται?Να πάρω έναν με 4 μελάνια?Αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

Αν και εξαρταται απ την χρηση που κάνεις, ειναι σαφως οικονομικοτερο.

Σε μενα πχ με τον canon i560 με 4 μελανια, τυχαίνει πολλές φορές να τελειώνει ενα χρώμα και τα αλλα να είναι ακόμα στο 20-30%.

Είναι χρηματα που γλιτώνω. Και σε βαθος χρόνου είναι αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και εξαρταται απ την χρηση που κάνεις, ειναι σαφως οικονομικοτερο.

Σε μενα πχ με τον canon i560 με 4 μελανια, τυχαίνει πολλές φορές να τελειώνει ενα χρώμα και τα αλλα να είναι ακόμα στο 20-30%.

Είναι χρηματα που γλιτώνω. Και σε βαθος χρόνου είναι αρκετα.

Θα συμφωνήσω. Εξαρτάται από την χρήση - εκτυπώσεις που σκοπεύεις να κάνεις. Όσο αυξάνουν οι εκτυπώσεις, τα πολλαπλά μελάνια είναι καλύτερη επιλογή.

Προσωπικά, με το (πρώην :010: epson stylus photo rx620) πολυμηχάνημα που δούλευα, αν και είμουν πλήρως ικανοποιημένος (ποιότητα, ταχύτητα, ανάλυση, ευχρηστία, πολλαπλές λειτουργίες), συνειδητοποίησα ότι στήριξα την αγορά σε προσωρινές ανάγκες. Τι εννοώ: το αγόρασα όταν χρειαζόμουν μέτριο αριθμό εκτυπώσεων ανά μήνα. Σκέφτηκα να πάρω κάτι πολύ καλό με ξεχωριστά μελάνια, για να κάνω αυτό που λες ... Οικονομία σε βάθος χρόνου. (+ Να προσθέσω ότι τα χρώματα είναι καλύτερα όταν έχεις ξεχωριστά μελάνια :023:)

Όμως, μετά από αυτή την περίοδο, οι εκτυπώσεις μειώθηκαν, πλέον χρειαζόμουν πχ 10 σελίδες τον μήνα, lol, τα μελάνια άρχισαν να χάνουν (προς το "σφουγγαράκι") οι κεφαλές πέρασαν σοκ από την αχρηστία, τα μελάνια άρχισαν να ξεραίνονται, και μετά από καιρό που ήθελα πάλι εκτύπωση, έπρεπε να τα αλλάξω όλα. Αυτό το έκανα 1-2-3-4 φορές ώσπου ο εκτυπωτής μόνος του μου είπε, "δεν κάνω για τόσο λίγες εκτυπώσεις", και οι κεφαλές τα φτυσαν πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτόν και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Απλά πλέον σκέφτομαι να πάω σε πολυμηχάνημα και σκεφτόμουν το θέμα με τα μελάνια.

Πάντως δεν τυπώνω πάνω από 15 σελίδες το μήνα και από αυτές 3-4 είναι με χρώμα.

Καμιά καλή πρόταση για τις ανάγκες μου?Μέχρι 60 ευρώ τα δίνω.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία βλέπω πολύ καλές τιμές στους εκτυπωτές της CANON, στα μοντέλα IP xxxx.

Εγώ πήρα τον 2600 που είναι τσαμπίλα και έχει 4 μελάνια και κάνει τα πάντα για απλή χρήση.Μου κάνει εντύπωση η ποιότητα των υλικών του για τόσο φτηνιάρης, αλλά και μου αρέσει που κλείνει η έξοδος και εισαγωγή χαρτιού ώστε να μειώνεται η σκόνη που μπαίνει μέσα όταν δεν τον δουλεύεις για καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση η ποιότητα των υλικών του για τόσο φτηνιάρης, αλλά και μου αρέσει που κλείνει η έξοδος και εισαγωγή χαρτιού ώστε να μειώνεται η σκόνη που μπαίνει μέσα όταν δεν τον δουλεύεις για καιρό.

Μην ανησυχείς... αν τον δουλεύεις θα σου τα φάνε τα λεφτά από τα μελάνια! Δεν υπάρχει άλλος τρόπος καθώς οι τιμές έχουν ξεφτιλιστεί!! :064:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Toυλαχιστο με τους κανον τα μελανια πανε στις εκτυπώσεις και οχι στον καθαρισμό κεφαλών οπως σε μερικες άλλες μαρκες *γκουχ* γκουχ* επσον *γκουχ*...

Ακομη ετσι ειναι οι epson?Δεν το πιστευω!!!!!!!!,κριμα γιατι εχουν καλη ποιοτητα εκτυπωσης.Εμενα μου εχει κανει εντυπωση ο δικος μου canon 6700d ο οποιος τυπωνει μια σελιδα καθε τεσσερις μηνες και ομως δεν εχει κανει το παραμικρο(βουλωματα, κ.λ.π).και τον εχω περιπου 2,5 με 3 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Ακομη ετσι ειναι οι epson?Δεν το πιστευω!!!!!!!!,κριμα γιατι εχουν καλη ποιοτητα εκτυπωσης.Εμενα μου εχει κανει εντυπωση ο δικος μου canon 6700d ο οποιος τυπωνει μια σελιδα καθε τεσσερις μηνες και ομως δεν εχει κανει το παραμικρο(βουλωματα, κ.λ.π).και τον εχω περιπου 2,5 με 3 χρονια.

Ώ ναι, δυστυχώς. Στην κυριολεξία πετάει τα μελάνια σε κάθε καθαρισμό (στην εκκίνηση) αλλά και στο "παρκάρισμα" ότι στάξει... Ευτυχώς το καλό είναι ότι (προσωπικά) δεν μου έχουν ξεραθεί μελάνια, μόνο κάθε φορά που τον ανοίγω για συντήρηση χαλάω ένα ρολό χαρτί να μαζέψω τα υπολείμματα από το δοχείο (υποτίθεται) υπερχείλισης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.