Jump to content



Θόρυβος σε ΝΕΟ PC (σκληρός?) με dual boot


Easyrider

Recommended Posts

Καλημερα και Χρονια Πολλα.

Πριν 2 βδομαδες πηρα νεο pc (i5-core 1156 socket) και αφου δεν με αφηνε να περασω τα xp χωρις το sp2 ενσωματωμένο, περασα μια κοπια των 7 εκανα ενα διαμερισμα και περασα τελικα τα xp απο ενα cd που ειχα φτιαξει παλιοτερα με το sp2 ενσωματωμένο.

Το προβλημα ειναι οτι μολις αρχιζει και δουλευει σε ψηλες στροφες ο επεξεργαστης και ο σκληρος, πχ audacity , virtualdub το pc βγαζει ενα θορυβο που δεν εχω εντοπισει απο που προερχεται για να το ψαξω.

Εχει/ειχε κανεις ιδιο προβλημα..?

Σκεφτομαι να σφαξω τα 7 και το partition και να δω αν συνεχιζει να το κανει.

Το pc ειναι αυτο.

post-10480-1442175624,6663_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Τι είδους θόρυβος?

Αν είναι σκληρός ακούγεται λές και χαράζουν πάνω σε αυτόν.

Όταν λές θόρυβο 99% θα είναι Ανεμιστήρας.

Ανεμιστήρες έχεις στο

Κουτί

Cpu

PSU

κάρτα γραφικών

Τροφοδοτικό

Και ίσως στην μητρική.

2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν

Ή καποιος ανεμιστήρας είναι χάρβαλο όταν χρειάζεται να δουλεψει σε υψηλές στροφές,

Βλέπε ψύκτρα Επεξεργαστή και κάρτας γραφικών.

Ή κάποιος ανεμιστήρας απο αυτούς Δέν είναι καλής ποιότητας απο ηχητικής απόψεως.

Αποσύνδεσε πάντως ανεμιστήρες απο το κουτί και ψάχτο βήμαβήμα.

Αν μπορείς πχ την ώρα που δουλέυουν όλα φουλ και σου κάνει τον θόρυβο, σταμάτα για 1 δευτερόλεπτο τον ανεμιστήρα του επεξεργαστη ή της κάρτας γραφικών, να δείς άν θα σταματήσει ο θόρυβος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ο θορυβος ειναι ενα γρουκ..γρουκ..γρουκ.. οχι συνεχομενος αλλα περιοδικος, και μονο οταν τσιτωνει ο επεξεργαστης απ οσο καταλαβα, δηλαδη οταν ειναι να σωσω κατι στο audacity, η οταν ανοιγω πολλα παραθυρα στον chrome και παρομοιες κινησεις που χρειαζεται να "ζορισει" ο CPU.

Αυτο που λες λεω να κανω και γω φιλε Painkiller.. θα ανοιξω το καπακι και θα τρεξω καποιο βαρυ προγραμμα και θα στησω αυτι να ακουσω απο που ερχεται.

Γιατι δεν εχει κλεισει και 20ημερο η αγορα και μπορω να αλλαξω κατι που δεν παιζει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε maddoctor δεν εχω καταλαβει ακομα..! εχω 4 ανεμιστηρες στo pc τους μπλοκαρα για λιγο εναν εναν για να ακουσω, αλλα και παλι ακρη δεν εβγαλα..! ο θορυβος συνεχιζε..!

Να υπαρχει κανενα εργαλειο αραγε να τους σταματαω μεσα απο το OS..?

Δεν ξερω τι γινεται.. απο που ερχεται ο θορυβος τελικα..? εχω μπερδευτει χειροτερα..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ο θορυβος ακουγεται απ το τροφοδοτικο.. το θεμα ειναι τι κανουνε σ αυτη την περιπτωση.. το ανοιγεις να δεις αν και πως φτιαχνεται, η πας οπως ειναι τον πυργο στο πλαισιο να το αλλαξουνε..?

Γιατι ειναι ουτε 2 βδομαδες αγορα..

Easyrider added 9 Minutes and 12 Seconds later...

Η ακομα καλυτερα να το αλλαξω με κανενα αλλο στα ιδια λεφτα..??

Link to comment
Share on other sites

Η ακομα καλυτερα να το αλλαξω με κανενα αλλο στα ιδια λεφτα..??

Γιατί δεν πας να αλλάξεις μόνο το τροφοδοτικό με την εγγύηση;; (απ'οτι κατάλαβα τα αγόρασες ξεχωριστά τα parts απλά στο συναρμολόγησαν.. δεν νομίζω ότι πρέπει να αλλάξεις όλο το pc. Απλά το τροφοδοτικό!!:023:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ΔΕΝ ειναι τροφοδοτικο..! ειναι ο σληρος..!

Ετρεξα στο HD Tune το Random Access scan και AAM test και βουιζε σαν τρενο..! ο ιδιος θορυβος αλλα πιο εντονα.

Το θεμα ειναι οτι εχω μονο ενα σκληρο με 2 partitions xp/7x64 και σκεφτομαι πως να κανω την αλλαγη.. απο αποθηκευτικα εχω μονο ενα φλασακι 16GB.

Btw, διαβασα σε αλλο φορουμ (adslgr.com) οτι οι WD εχουν προβλημα θορυβου.. με τα partition η γενικα αραγε..?

O σκληρος ειναι Western Digital Caviar Black 500GB (32MB Cache).

Easyrider added 11 Minutes and 6 Seconds later...

Κατι αλλο.. υπαρχει περιπτωση να μου πουνε στο πλαισιο οτι εφοσον εχεις κανει επεμβαση/ partition στο σκληρο δεν υποστηριζεται αυτη η περιπτωση στην εγγυηση για αλλαγη..?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ΔΕΝ ειναι τροφοδοτικο..! ειναι ο σληρος..!

Ετρεξα στο HD Tune το Random Access scan και AAM test και βουιζε σαν τρενο..! ο ιδιος θορυβος αλλα πιο εντονα.

Το θεμα ειναι οτι εχω μονο ενα σκληρο με 2 partitions xp/7x64 και σκεφτομαι πως να κανω την αλλαγη.. απο αποθηκευτικα εχω μονο ενα φλασακι 16GB.

Btw, διαβασα σε αλλο φορουμ (adslgr.com) οτι οι WD εχουν προβλημα θορυβου.. με τα partition η γενικα αραγε..?

O σκληρος ειναι Western Digital Caviar Black 500GB (32MB Cache).

Easyrider added 11 Minutes and 6 Seconds later...

Κατι αλλο.. υπαρχει περιπτωση να μου πουνε στο πλαισιο οτι εφοσον εχεις κανει επεμβαση/ partition στο σκληρο δεν υποστηριζεται αυτη η περιπτωση στην εγγυηση για αλλαγη..?

Σίγουρα δεν είναι ο σκληρός!? Είχα σε παλιότερο σύστημα με vista πάνω που ο σκληρός δούλευε συνέχεια γιατί δεν του έφτανε η μνήμη για κάποιο λόγο.

Είδες που σου τα έλεγα!? άλλαξε λειτουργικό, όχι σκληρό. Εμένα μου το έκανε μόνο στα sVISTA. Πχ τώρα με τα 7, δεν το έχω το πρόβλημα, ούτε φυσικά με τα ΧΡ όταν τα είχα. :023:

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν ειναι το λειτουργικο.. XP και Win 7 x64 τρεχω αυτη τη στιγμη και κανει τον ιδιο θορυβο και στα δυο OS.. ισως να το "πειραζει" οτι στα partitions ειναι λειτουργικα και οχι αρχεια.. παντως δεν εχει αλλος το ιδιο προβλημα ε?

Κατι αλλο που σκεφτομαι ειναι αν στειλω το ενα partition σταματησει.. αλλα αν δεν σηκωνει ενα partition τι σοι σκληρος ειναι..?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικα εστειλα τα partitions εκανα φορματ και καθαρη εγκατασταση τα xp αλλα ο θορυβος συνεχιζει..

Ο σκληρος ειναι σχεδον αδειος και παλι ο θορυβος ακουγεται οταν δουλευει/γραφει ο σκληρος..

Το S.M.A.R.T. που ετρεξα τα δειχνει ολα σωστα.. πως προκυπτει τοτε ο θορυβος ρε γμτο..?

post-10480-1442175638,3383_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάπου συντονίζει ο σκληρός δίσκος με το κουτί? Βίδωσε τον πιο πολύ ή βάλε λαστιχάκια ανάμεσα στις βίδες και τα στηρίγματά του. Ή μήπως ακουμπάει κάπου που δεν θα έπρεπε?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε θα το κανω αυτο που λες, αλλα το προβλημα ειναι οτι το θορυβο δεν τον κανει συνεχεια, αλλα οταν μπαινει σε εντατικη λειτουργια. Δηλαδη οταν γραφει ενα αρχειο η οταν διαγραφω καποια αρχεια πχ με το ccleaner κλπ.

Και ειναι ενοχλητικο να βγαζει αυτο το θορυβο καθε που δουλευει, γιατι ειναι και εντελως καινουργιος, ενα μηνα σκληρος ειναι, και το pc καινουργιο.

Απο την αρχη ετσι ηταν, τον ιδιο θορυβο εκανε.. μηπως βαλανε κανενα επισκευασμενο ..?

Γιατι οταν παραγγειλα το pc μου ειχανε στειλει αλλον απο αυτον που ειχα παραγγειλει και πηγα το pc στο πλαισιο και τον αλλαξανε σε αυτον που τους ειχα πει στην αρχη.

Γιαυτο λεω μηπως στην αλλαγη βαλανε κανεναν που ειχε γυρισει απο επισκευη..? κατι τετοιο μηπως εγινε.. δεν εξηγητε αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.