Jump to content



New tower problems! Can't start!


phrk

Recommended Posts

Καλησπέρα. Χθες παρήγγειλα ένα καινούριο κουτί για τον υπολογιστή μου, μετέφερα το motherboard, το τροφοδοτικό k όλα τα σχετικά τα "σεταρα" πάνω στο καινούριο κουτί.

Έχω 2 προβλήματα.

1) Το τροφοδοτικό είναι κάτω αντί για πάνω και 1 καλώδιο δη φτάνει για να πάει διπλα από τον επεξεργαστή.

2) Πήρα τα καλώδια του κουτιού για POWER reset ΚΤΛ, και τα έβαλα πάνω στο F_PANEL. Ο υπολογιστής δεν ανοίγει όμως. Προς το παρόν, βρήκα κάτι τυχαία, έχει ένα κουμπί πάνω στο motherboard και το πατάω και ανοίγει.

Το motherboard μου είναι το ECS X58B-A2

Thanks!

(Pss: Συγνωμη για τα Greeklish)

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του δοκίμασες να το περάσεις από άλλο σημείο μπας και φτάσει?

Το F-panel δεν ξέρω τι είναι.Σύνδεσες τα καλωδιάκια αυτά σύμφωνα με τις οδηγίες του manual?Aν είσαι σίγουρος ότι είναι στη σωστή θέση, τότε βάλτα ανάποδα μήπως μπέρδεψες τις πολικότητες (+-).

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το manual τιποτα δεν λεει που να τα συνδεσω τα καλωδια.

Εδω ειναι το manual του motherboard http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Downloads/DownloadFile.aspx?catid=1&driverid=4476&areaid=3&LanID=0 εγω δεν εχω βρει τιποτα σχετικα με το προβλημα μου.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε τη σελίδα 24 στο manual (είναι σελίδα 30/70 αν το διαβάζεις on-line).

Front Panel Header

The front panel header (F_PANEL) provides a standard set of switch and LED headers

commonly found on ATX or Micro ATX cases. Refer to the table below for information:

Pin Signal Function Pin Signal Function

1 HD_LED_P Hard disk LED(+) 2 FP PWR/SLP *MSG LED(+)

3 HD_LED_N Hard disk LED(- )

5 RST_SW_N Reset Switch(-)

7 RST_SW_P Reset Switch(+)

9 RSVD Reserved

4 FP PWR/SLP *MSG LED(-)

6 PWR_SW_P Power Switch(+)

8 PWR_SW_N Power Switch(-)

10 Key No pin

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βρεις τροπο να συνδεσεις την 8πινη τροφοδοσια της μητρικης, εγω απορω πως ξεκιναει χωρις αυτην.

Αυτο που πατας νομιζω ειναι το Power Switch.

stealth

Τι εννοεις; Ολα τα ειναι συνδεδεμενα οπως πριν. (Το τροφοδοτικο ειναι εξω απο το κουτι αφου δεν φτανει το καλωδιο αλλα ειναι συνδεδεμενο κανονικα τωρα..)

Το καλωδιο του power ειναι συνδεδεμενο πανω στο F_PANEL αλλα δεν ανοιγει

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να ενωσεις το 6 και το 8 pin με ενα κατσαβιδι η ενα jumper να δεις αν το συστημα ξεκιναει.Αμα ξεκιναει πρεπει να εχει προβλημα ο διακοπτης.

Παρτους τηλ. και πες τους τι συμβαινει να σου δωσουν ενα αλλο κουτι.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.