Jump to content



Δε "βλεπει" το C


hypopenic

Recommended Posts

Γεια σας παιδια.

Ξαφνικα ενω ειχα ανοιχτα καποια ppts κυρίως, σταματησε το pc μου να ανταποκρινεται. παγωσε στην 1η σελιδα της παρουσιασης, Αφου προσπαθησα με ctrl+alt+del, και δεν έγινε τίποτα, έκανα επανεκκίνηση από το κουμπί.

Από εκεί και μετά.... δεν έκανε μπουτ. Δοκίμασα να δω απο που εχει οριστει να γινεται μπουτ, εβαλα σε πρωτη προτεραιοτητα το HDD, επανεκκινηση και τίποτα. Έβαλα live CD Kubuntu, τίποτα. Εβαλα το CD επιδιορθωσης και παλι τιποτα.... Λεω δε βαριεσαι θα κανω επανεγκατασταση και μετα file scavengerrrr.

Αλλά εκεί είδα αυτό που υποψιαζόμουν.... Δεν αναγνωρίζει την ύπαρξη του C κι άρα δεν είχε κάπου να εγκαταστήσει το λειτουργικό.

Στο BIOS όμως όταν άλλαξα την προτεραιότητα, λογικά για να τον έβγαλε ως επιλογή, τον αναγνωρίζει.

Σας παρακαλώ, είναι επείγον να βρεθεί μία λύση!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! :001:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον προσπάθησε να δει και δεν είδε, γτ σταμάτησε μετά το κλικ στην επιλογή Start-Install κι εγραφε can't access tty.

Να κάνω reset στα BIOS σε εργοστασιακες ρυθμισεις;

Αν βγάλω το δίσκο και τον βάλω σε θήκη ως εξωτερικό, λέτε θα μπορώ να έχω πρόσβαση στα αρχεία μου;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τα εχει παιξει (μηχανικα) ο σκληρος και απλα τουλαχιστον φυτοζωει, ναι θα μπορεις να εχεις προσβαση.

Βεβαια μιλαω για file scav και οχι για routing μεσα σατα αρχεια, καθως, επειδη ειχε τα win απο οτι καταλαβα, δε θα σε αφηνει να πας σε καποια σημεια..θα σου λεει "δεν εχεις δικαιωμα κλπ"

Λογικα με το Scav τα ανακτας και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, έβαλα το δισκο σε θηκη και τον "εξωτερικευσα". Προσθεσα στο ευρετηριο τη νεα του θεση και μπορουσα να εχω αμεση προσβαση με αναζητηση απο τα Windows.

Τωρα τι θα γινει αυτος ο δισκος παραπερα.... μαλλον θα μεινει ετσι :p

Σας ευχαριστω για τη βοηθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.