Jump to content



περίεργα πράγματα ....


plou

Recommended Posts

καλησπέρα αντιμετωπίσω κ εγώ ένα προβλημα και θα χρειαστω βοήθεια Λοιπον όλα ξεκίνησαν ένα απόγευμα που έπαιΖε η ανηψια μου με το πς αντί να το κλείσει πάτησε αδρανοποιηση πάω κ εγώ μετά από λίγο παταω το κουμπακι για να ξεκινήσει τίποτα αυτό έπαιρνε μεν μπρος αλλά ακουγες από την κάρτα γραφικών τον ανεμιστηρα να πηγαίνει τέρματα ούτε εικόνα ούτε τίποτα .έχοντας λοιπόν δοκιμάσει την κάρτα γραφικών τον επεξεργάστη σε άλλο πς αγοράζω μια νέα μητρική την βάζω κ αυτή κ τίποτα πάλι ταιδια δεν καταλαβαίνω αν μπορείτε βοήθεια..... CPU 8400 mobo old ASus p5kc mobo new dfi p45 δεν θυμάμαι μοντέλο έκανε 80 € από πλαίσιο gpu 8800 gt asus help




			
		
Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηγα στο πλαισιο επειδη δεν βγαζω ακρη και ειναι η 3η μητρικη που εχω αλλαξει και παλι τα ιδια. ειπα να τσεκαρουν και το τροφοδοτικο και μου ειπαν οτι ειναι ολα οκ και εχει προβλημα μονο η μητρικη μου την οποια μου την αλλαξαν με μια asus p5qd pro turbo. εχω τρελαθει δεν ξερω τι να κανω..... τι μπορει να ειναι ρε παιδια???

Link to comment
Share on other sites

Τσεκάρει το πολύμπριζο και την γείωση στην μπρίζα. Ειδικά αν εχεις κανα μεγάλο και της κακιάς ώρας καλο ειναι να πάρεις ενα πιο επώνυμο. Συνήθως οι αυξομειώσεις τάσης απο το ανοιγόκλειμα συσκευών περνάνε ΄το τροφοδοτικό και την ακουει η μητρική.Αυτός ειναι ο ένας λόγος.

Ο αλλος ειναι είτε βραχυκύκλωμα πάνω στο κουτί , ελατωματική συσκευή η κάρτα pci , αυξημένη θερμοκρασία , κλωτσήδια και κραδασμοι και τροφοδοτικό.

Το τροφοδοτικό μπορει μεν να λειτουργεί αλλα στην ουσία να υπολειτουργει ή να μην δίνει τα σωστά ρευατα. Το ότι το τσεκαραν , φαντάζομαι ότο απλά το τροφοδοτησαν σε ενα σύστημα και αφου άνοιξε ειπαν ειναι εντάξει. Δεν θα το δοκίμασαν σε στιγμες στρες και με μεγάλο φορτίο ουτε κατέγραψαν αυξομειώσεις ρεύματος. Οταν με το καλό στήσεις το σύστημα με την νέα μητρική βάλε κάποιο προγραμμα να παρακολουθεί τάσεις και δες τις τιμές που σου δίνει και αν ειναι μέσα στα όρια.

Link to comment
Share on other sites

και μετα σου λεει ο lunatic asus....κορυφη....τι να το κανω να τρεχω την τρελα μου...το παλικαρι βγηκε μπλεγμενος...τις τελευταιες μερες ετρεχα και εγω με ενα παρομοιο hardware της ιδιας εταιρειας....gigabyte και ξερο ψωμι!!!συγγνωμη αλλα οι συμπτωσεις σε αυτο το φορουμ για την ποιοτητα κατασκευης αυτης της εταιρειας ειναι πολλες δεν το δεχομαι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω πεντε Asus, τρεις σε κανονικα συστηματα (A7V333/Athlon XP 2000+, 2X A8N32 SLI Deluxe/Opteron 185/A64 3800+), και δυο για overclocking/benchmarking (P4C800, Rampage Extreme) και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα σημαντικο προβλημα.

Ειναι να μην σου κατσει η στραβη...

stealth

Link to comment
Share on other sites

και μετα σου λεει ο lunatic asus....κορυφη....τι να το κανω να τρεχω την τρελα μου...το παλικαρι βγηκε μπλεγμενος...τις τελευταιες μερες ετρεχα και εγω με ενα παρομοιο hardware της ιδιας εταιρειας....gigabyte και ξερο ψωμι!!!συγγνωμη αλλα οι συμπτωσεις σε αυτο το φορουμ για την ποιοτητα κατασκευης αυτης της εταιρειας ειναι πολλες δεν το δεχομαι...

Ε μην ακούς τον λουνατικ που δεν ξερει τίποτα...

Κριμα που όλοι κλοκάρουν με asus σε c2d c2q.... Πολυ κριμα....

Τώρα έχει πέσει η asus. Οταν το έλεγα αυτό ηταν κορυφή.... Τουλάχιστον προσπάθησε να είσαι ενημερωμένος με τις εξελίξεις κ να μην κατηγορείς άδικα άλλα άτομα... Αν είπα το 2008 ότι η asus είναι κορυφή δεν σημαίνει ότι το λέω ακόμα.....

Link to comment
Share on other sites

Ε μην ακούς τον λουνατικ που δεν ξερει τίποτα...

Κριμα που όλοι κλοκάρουν με asus σε c2d c2q.... Πολυ κριμα....

Τώρα έχει πέσει η asus. Οταν το έλεγα αυτό ηταν κορυφή.... Τουλάχιστον προσπάθησε να είσαι ενημερωμένος με τις εξελίξεις κ να μην κατηγορείς άδικα άλλα άτομα... Αν είπα το 2008 ότι η asus είναι κορυφή δεν σημαίνει ότι το λέω ακόμα.....

ενταξει σοφε συγγνωμη.....βρε ελα δω τι να τα κανω τα κλοκια?εγω το συστηματακι μου το πειραξα καμια φορα δεν λεω...αλλα μεχρι εκει...θελω να το δουλευω ενα 12ωρο την ημερα με σιγουρια....δεν λεω οτι καμια εταιρεια δεν εχει ελαττωματα προς θεου αλλα οι συμπτωσεις οπως ειπα,και να σε σιγουρος θα πω και για αλλες αν μου δωσουν δικαιωμα,ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ!

τερμα πως το λενε ελληνικα να το συλλαβεις...μου μαθες το αζωτο και εχεις κανει το pc θρυλο του tuning!προσπαθησε να καταλαβαινεις τι λεω και να μην λες τα δικα σου...ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΝΑ ΧΩΘΩ ΤΟΣΟ ΒΑΘΙΑ....ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΥΤΑ ΤΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΓΕΜΑΤΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ MHN ΚΡΕΜΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟ overclocking@

Link to comment
Share on other sites

Αν ενα συστημα αντεχει σε oc, πόσο μάλλον σε 24/7 καταστάσεις.... Τόσο απλά....

lunatic added 9 Minutes and 47 Seconds later...

προσπαθησε να καταλαβαινεις τι λεω και να μην λες τα δικα σου...

χαχαχαχα το ποιος λεει τα δικα του ειναι εμφανες νομίζω....

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρωστε βρε, δεν εχουμε μετοχες ουτε στην Αsus, ουτε στη Gigabyte, ουτε σε καποια αλλη εταιρια.Κουβεντουλα κανουμε και ο καθενας λεει την εμπειρια του.:)

Oλες οι εταιριες εχουν καλες και κακες μητρικες και καποιες περιοδους που ειναι στα πανω τους και στα κατω τους.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.