Jump to content



DDR2 i DDR3 ?


ahilleas100

Recommended Posts

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι επειδή τελευταία άρχισα να ασχολούμαι σε βάθος όσο αναφορά τα pc ! ποια είναι τα πλειονεκτήματα που μπορεί να έχουν οι μνήμες DDR3 και αν γίνεται να συνδυάσω στο pc DDR3 και DDR2 ταυτόχρονα...ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι καλύτερα στο pc μου να αγοράσω DDR2 η DDR3 ! το pc μου είναι το εξής (intel core duo 4300 στα 1.8 ghz , άσους p5q , ati radeon hd 3870x2 ) αν η ερώτηση μου είναι τελείως άστοχη απαντήστε μου κατά προσέγγιση ! Τy

Link to comment
Share on other sites

Για να πας σε ddr3 πρεπει να αλλαξεις μηρτικη. Δεν γινεται να εχεις κ 2 και 3 μαζι.

Δε νομιζω οτι αξιζει η μετάβαση με το σύστημα που έχεις. Εγώ θα κοίταζα πρωτα να αλλαξω επεξεργαστή

Link to comment
Share on other sites

Για να πας σε ddr3 πρεπει να αλλαξεις μηρτικη. Δεν γινεται να εχεις κ 2 και 3 μαζι.

Δε νομιζω οτι αξιζει η μετάβαση με το σύστημα που έχεις. Εγώ θα κοίταζα πρωτα να αλλαξω επεξεργαστή

αλεξ υπαρχουνε μητρικες που περνουνε και DDR2 ΚΑΙ DDR3 αλλα η με το ενα σετακι θα δουλεψει η με το αλλο οχι αχταρμα..

Link to comment
Share on other sites

αλεξ υπαρχουνε μητρικες που περνουνε και DDR2 ΚΑΙ DDR3 αλλα η με το ενα σετακι θα δουλεψει η με το αλλο οχι αχταρμα..

+1

Kαι συγκριτικα μια drr3 ειναι πιο νεας τεχνολογιας καταναλωνει λιγοτερο ρευμα παιζει πιο ψηλα σε Mhz οπως στα 1800 -2000 2200Μhz υπαρχουν και σε πιο χαμηλους χρονισμους.

Link to comment
Share on other sites

αλεξ υπαρχουνε μητρικες που περνουνε και DDR2 ΚΑΙ DDR3 αλλα η με το ενα σετακι θα δουλεψει η με το αλλο οχι αχταρμα..

Χαιρω πολυ, εγω τι είπα? Δεν γινεται να εχει και 2 και 3 μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Με καλύψατε πλήρως και εγώ επεξεργαστή θέλω να αλλάξω αλλα τα οικονομικά μου δν είναι καλά....για αυτό τον λόγο σκέφτομαι να αγοράσω έναν intel core δυο πάλι αλλα περισσότερα hz...γύρο στα 70 euro και να αγοράσω και ddr2 "μνιμουλες" με 69 euro από το πλαίσιο a-data 1066 2*2gb etc θα τα συνδυάσω και τα 2 και θα μου μείνει και ο παλιός επεξεργαστής για πειράματα overcklocking μιας και θέλω να μπω στο πνεύμα !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.