Jump to content



...ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΡΑ με AverTV usb 2.0 plus (2005) σε XP...


japancrazy1

Recommended Posts

Αγαπητοι μου φιλοι μετα το καθιερωμενο φορματ πηγα να εγκαταστησω τον οδηγο της οπως παντα...(φορματ εγινε λογω αλλαγη μητρικης Gigabyte P41-ES3G)...ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ!ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΣΕ ΑΛΛΟ pc ΜΙΑ ΧΑΡΑ...εδω τιποτα...πιο συγκεκριμενα!

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΣΚΕΥΗ:

attachment.php?attachmentid=26383&stc=1&d=1266762783

  • Επειδη απο πισω της εχει ενα led μπλε που δειχνει αν ειναι σε λειτουργια...αυτο οταν δεν μπορει να παιξει εχει ελαχιστο φωτισμο και οταν παιζει εχει full φωτισμο...ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΤΡΕΜΟΠΑΙΖΕΙ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΒΓΑΖΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΣΠΑΣΤΙΚΟ ΘΟΡΥΒΟ TΩΝ Xp!

attachment.php?attachmentid=26384&stc=1&d=1266763200

  • ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟ SITE ΤΗΣ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ DRIVERS ΟΠΩΣ φαινεται εδω αλλα τιποτα...σας παρακαλω βοηθηστε λιγο γιατι ειναι κριμα ειχα δωσει το 2005 στο πλαισιο 103 ευρωπουλα και δεν θελω να παω σε κατι αλλο ενω δουλευει...λετε να ειναι τα usb της μητρικης?περιεργο ομως γιατι ολα τα αλλα υποστηριζονται κανονικα.....:089::089::089:

post-12256-1442175641,6532_thumb.jpg

post-12256-1442175641,726_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΛΕΥΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΩΡΑ ΣΤΑ BIOS...καποιος να ξερει τι παιζει δεν μπορει θα τρελαθω!!!

Λοιπον ακουστε το εξης κουλο...πειραξα την επιλογη στα bios

USB 1.0 Controller - Enabled

USB 2.0 Controller - Disabled *******

USB Mouse Function - Enabled

USB Keyboard Function- Enabled

USB Storage Function - Enabled

  • Ανοιγω και δοκιμαζω βγαζω το usb της AVERmedia,ενω ποντικι,πληκτρολογιο,belkin network usb,camera ειναι κανονικα συνδεδεμενα!και τι γινεται δουλευει για λιγο η tv με καναλια βγαζοντας το μηνυμα οτι και καλα καντε enabled την επιλογη για να απολαμβανετε ταχυτητα του usb 2.0 και μετα αφου δεν δουλευαν τα υπολοιπα κλεινει και αυτη με error...

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια εχω και εγω και μου εχει μεινει αμανατι απο τοτε που εγκατελειψα τα xp...

Τεςπα ψαξε μεσα στο bios ολα τα μενου που σχετιζονται με usb (latency κλπ) και παιξε με τις ρυθμισεις τους.

Σιγουρεψου οτι οι drivers που κατεβασες ειναι για xp.

mirtiano added 4 Minutes and 52 Seconds later...

Για δοκιμασε να απενεργοποιησεις το usb 1.0 controler και ενεργοποιησε το usb 2.0 controler και κοιτα τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια εχω και εγω και μου εχει μεινει αμανατι απο τοτε που εγκατελειψα τα xp...

Τεςπα ψαξε μεσα στο bios ολα τα μενου που σχετιζονται με usb (latency κλπ) και παιξε με τις ρυθμισεις τους.

Σιγουρεψου οτι οι drivers που κατεβασες ειναι για xp.

Drivers tuner δεν παιζει να ειναι γιατι βαζω και τους μαμα...αυτη ειναι η βλακεια οντως..εχτες εγκατελειψα τα WINDOWS 7 μονο για αυτην καθως το belkin το εβρισκε αερα με drivers xp...και ερχομαι παλι τωρα στα απαρχαιωμενα κ@λοοο windows για να μας ξηγιεται ετσι...ρε σεις δεν ειναι το οικονομικο...παω και παιρνω μια gigabyte με 17 ευρω και ΤΑΧΥΤΕΡΗ με PCI...ειναι το ****το της υποθεσης!!!οταν λες latency??θα γραφει ετσι?αν μπορει καποιος ας ανεβασει μια photo απο διαδικτυο(bios) με την επιλογη που νομιζει οτι θα βοηθησει...

japancrazy1 added 3 Minutes and 21 Seconds later...

Για δοκιμασε να απενεργοποιησεις το usb 1.0 controler και ενεργοποιησε το usb 2.0 controler και κοιτα τι θα γινει.

Λες να μην το εκανα...αλλα η πουτ@ν@ η gigabyte αν απενεργοποιησεις τον διαυλο USB 1.0 ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ απενεργοποιει και ολα τα υπολοιπα που ποσταρα παραπανω!κατσε να δεις τι εχει να γινει μεχρι το βραδυ...με ταναλια θα βγαινουν οι πυκνωτες ενας ενας:mad::mad:

japancrazy1 added 4 Minutes and 7 Seconds later...

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙ ΝΑ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ USB 1.0 KAI ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ USB 2.0 ή κατι αλλο τελοσπαντων???

Link to comment
Share on other sites

Επισης για δοκιμη βγαλε οτι ειναι σε usb συνδεμενο εκτος πληκτρολογιο και ποντικι.

Μετα βαλε μονο την tv χωρις να βαλεις καμερα και belkin wifi.

Aν σου δουλεψει κανονικα ετσι τοτε υπαρχει διενεξη με καποιο απο τα υπολοιπα που βαζεις.αυτο για να το δεις καλλιτερα κανε και απεγκατασταση των προγραμματων/driver που συνοδευουν τα υπολοιπα (καμερα και wifi).

mirtiano added 3 Minutes and 16 Seconds later...

Mηπως μια αναβαθμιση του bios ?

Link to comment
Share on other sites

Επισης για δοκιμη βγαλε οτι ειναι σε usb συνδεμενο εκτος πληκτρολογιο και ποντικι.

Μετα βαλε μονο την tv χωρις να βαλεις καμερα και belkin wifi.

Aν σου δουλεψει κανονικα ετσι τοτε υπαρχει διενεξη με καποιο απο τα υπολοιπα που βαζεις.αυτο για να το δεις καλλιτερα κανε και απεγκατασταση των προγραμματων/driver που συνοδευουν τα υπολοιπα (καμερα και wifi).

mirtiano added 3 Minutes and 16 Seconds later...

Mηπως μια αναβαθμιση του bios ?

Ειναι καινουργια...μπορω να κανω αλλα δεν θελω να το διακυνδυνεψω!!!αν εφταιγαν και οι αλλες συσκευες θα το εκανα!αυτο που ειπες εγινε αλλα και μονη της *******!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω παρομοια μητρικη και το bios που εχω ειναι τελειως διαφορετικο,οποτε δεν μπορω να σε διευκολυνω σε αυτο,εκεινο που φοβαμαι ειναι οτι αυτο το μοντελο δυστυχως δεν το εχει υποστηριξει σωστα η avermedia που εχει δωσει ολη της την προσοχη στα επομενα ψηφιακα μοντελα...

mirtiano added 11 Minutes and 13 Seconds later...

Διαβασε ξανα τις οδηγιες εγκαταστασης και ιδιαιτερα εκει που αναφερεται στον τροπο γειωσης της μητρικης με το σασι,μηπως κατι σου ξεφυγε ή εγινε λαθος κατα την εγκατασταση.

Μερικες φορες τετοια προβλημματα προερχονται και απο τετοιες περιπτωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω παρομοια μητρικη και το bios που εχω ειναι τελειως διαφορετικο,οποτε δεν μπορω να σε διευκολυνω σε αυτο,εκεινο που φοβαμαι ειναι οτι αυτο το μοντελο δυστυχως δεν το εχει υποστηριξει σωστα η avermedia που εχει δωσει ολη της την προσοχη στα επομενα ψηφιακα μοντελα...

Διαβασε ξανα τις οδηγιες εγκαταστασης και ιδιαιτερα εκει που αναφερεται στον τροπο γειωσης της μητρικης με το σασι,μηπως κατι σου ξεφυγε ή εγινε λαθος κατα την εγκατασταση.

Μερικες φορες τετοια προβλημματα προερχονται και απο τετοιες περιπτωσεις...

KOITA ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ...οντως ειναι παλιο μοντελο και παντα κοιτουσε την αξιοπιστια για αυτο την περασαν οι αλλες στην στροφη...για το θεμα τωρα της γειωσης εκανα κατι....σε μερικα τρυπακια (μητρικη) εβαλα πλαστικα ποδαρακια κανα δυο,αυτα που ειναι για μητρικες...στα υπολοιπα ΒΙΔΕΣ...θα μου πεις γιατι δεν εβαλες σε ολα βιδες?απλα σε αυτα δεν εχει τρυπα το σασι...και σκεφτικα να τα βαλω μηπως καμια μερα γινει τιποτα....για ασφαλεια....και παλι ομως ρε συ...τα αλλα usb συσκευες να δουλευουν περιφημα και αυτο οπου και να το βαλεις ξηγιεται ετσι....τι να πω....καμια φορα λενε αστο ετσι και μια μερα που δεν θα το σκεφτεσαι θα το δεις να λειτουργει!ναι αλλα ρε φιλε εγω δεν μπορω να περιμενω!!!:101:

Link to comment
Share on other sites

AT YOUR OWN RISK!!!!

Βάζεις την κάρτα--->Control panel--->System--->Hardware--->Device manager--->Universal Serial Bus controllers--->Βρίσκεις την κάρτα--->δεξί κλικ--->uninstall--->κάνεις uninstall τους drivers--->restart--->περνάς τους drivers--->βάζεις την κάρτα--->μας λες τι έγινε...:040:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε κοντο καλωδιο usb αν παιρνει μονο απο κει τροφοδοσια.Αυτη στα ΧΠ επρεπε να δουλευει με τους τελευταιους drivers και ακολουθωντας τις οδηγιες(γιατι μερικα usb προιοντα ειναι κομπλεξικα).Και το βιοσ της μητρικης βαλτο μαμα.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα μερικες τρυπες σε αλλες καρτες ολες,σε αλλες μονο συγκεκριμενες βιδες πρεπει να κανουν σωμα στο σασι.Κατι τετοιο σιγουρα θα ανεφερεται στις οδηγιες εγκαταστασης.Για αυτο σου λεω κατσε μια στιγμη που το μυαλο ειναι ηρεμο και καθαρο,μαζι με το καφεδακι και ριχτου μια δευτερη ματια μηπως σε καποιο τετοιο σημειο αντι βιδα μπηκε πλαστικο και δεν γειωνεται καποιο κυκλωματακι κλπ.Δεν ειναι αναγκη να βγαλεις τα πλαστικα αν τελικα συμβαινει κατι τετοιο.Κολυτηρακι και καλωδιακι απο τα σημεια αυτα στην πλησιεστερη βιδα.

Link to comment
Share on other sites

AT YOUR OWN RISK!!!!

Βάζεις την κάρτα--->Control panel--->System--->Hardware--->Device manager--->Universal Serial Bus controllers--->Βρίσκεις την κάρτα--->δεξί κλικ--->uninstall--->κάνεις uninstall τους drivers--->restart--->περνάς τους drivers--->βάζεις την κάρτα--->μας λες τι έγινε...:040:

το εκανα....θα σε στεναχωρησω!!!οσο για το θεμα γειωσης βιδωσα και βιδες με παξιμαδι στις κενες θεσεις...τιποτα....κατι αλλο ειναι ρε ****το...θελει να παιξει λιγο με τα νευρακια μ.....αλλα δεν θα του περασει του μπο@ρδελου!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έχω πάθει και εγώ στο παρελθόν με διάφορα προϊόντα usb(ένα από αυτά ήταν σίγουρα αυτό το μπλε sagem usb modem που έδινε ο ΟΤΕ -δεν ξέρω αν το δίνει ακόμα). Συνήθως αυτό γίνεται όταν ο κατασκευαστής λέει να εγκαταστήσεις πρώτα τους drivers και μετά να συνδέσεις τη συσκευή, αλλά από απροσεξία κάνεις το ακριβώς αντίθετο. Η μόνη σίγουρη λύση που έχω βρει προσωπικά είναι το format......... :(

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αυτό γίνεται όταν ο κατασκευαστής λέει να εγκαταστήσεις πρώτα τους drivers και μετά να συνδέσεις τη συσκευή, αλλά από απροσεξία κάνεις το ακριβώς αντίθετο. Η μόνη σίγουρη λύση που έχω βρει προσωπικά είναι το format......... :(

Κοιταξε να δεις απο φορματ ερχομαι...απο το device manager μια χαρα το κανει unistall...σε αυτα ειμαι νοικοκυρης δεν παω στα κουτουρου!!πρεπει οταν βαζεις το usb Και δεν εχεις εγκαταστησει drivers τιποτα,σου βγαζει προσθεση νεου υλικου...πρεπει να πατησεις ακυρο και μετα στην εγκατασταση μου το ξαναπεταει συνεχως..το αφηνω το αφηνω το αφηνω υπομονη ο κωστακης..κανει restart Και μπαινω...τι λεει?προσθεση νεου υλικου,το σκοτωνεις ή δεν το σκοτωνεις τελικα?δεν αντεχω αλλο ρε σεις...

Link to comment
Share on other sites

πρεπει οταν βαζεις το usb Και δεν εχεις εγκαταστησει drivers τιποτα

Όχι. Πρέπει ΠΡΩΤΑ να εγκαταστήσεις drivers και μετά να συνδέσεις τη συσκευή, αλλιώς χάθηκε η μπάλα. Και μετά μόλις το βάλεις, τα windows το βρίσκουν σωστά κατευθείαν. Εκτός αν σου λέει κατά την εγκατάσταση πότε να την συνδέσεις. Σε αυτήν την περίπτωση αγνοείς ή κλείνεις όλα τα παράθυρα που πετάνε τα windows και συνεχίζεις την εγκατάσταση. Ούτε πρόσθεση νέου υλικού, ούτε τίποτα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Πρέπει ΠΡΩΤΑ να εγκαταστήσεις drivers και μετά να συνδέσεις τη συσκευή, αλλιώς χάθηκε η μπάλα. Και μετά μόλις το βάλεις, τα windows το βρίσκουν σωστά κατευθείαν. Εκτός αν σου λέει κατά την εγκατάσταση πότε να την συνδέσεις. Σε αυτήν την περίπτωση αγνοείς ή κλείνεις όλα τα παράθυρα που πετάνε τα windows και συνεχίζεις την εγκατάσταση. Ούτε πρόσθεση νέου υλικού, ούτε τίποτα δηλαδή.

παλικαρι μου το ιδιο λεμε...και αυτο εγινε!!!να σε καλα!!απλα να πω ρε παιδι μου αλλαξα ΟS παει στο διαο....γιατι μου φερεται ετσι?δεν της φερθηκα με τον καλυτερο τροπο αυτα τα λιγα χρονια.....σαν γκομενα ξηγιεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια ειναι η λυση!!!!σου δινω την msi και μου δινεις την avermedia!!!!!!!!!!!!!:040:

Ρε που καταντησαμε θα παρω κινεζικο πραγμα ενω ειχα στα χερια μου Made in TAIWAN......ε-λ-ε-ο-ς!!!!!λειτουργησε ρε καλη μ τι σου εχω κανει....αντεεεεε και τι δεν εχω κανει...μονο φιλι δεν της εχω σκασει στο αλουμινιο πανω!!!:101:

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ????...4 το πρωι και τιποτα ακομα!!!

Λεω να παω σε κατι σαν αυτο και αμεσως κοτσαρω και WINDOWS 7 πανω...δεν λυνεται με κανενα τροπο....πριν ειχα μια Intel μητρικη ολα μια χαρα....δηλαδη στην gigabyte τι την χαλασε το περιβαλλον???ημαρτον....

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ????...4 το πρωι και τιποτα ακομα!!!

Λεω να παω σε κατι σαν αυτο και αμεσως κοτσαρω και WINDOWS 7 πανω...δεν λυνεται με κανενα τροπο....πριν ειχα μια Intel μητρικη ολα μια χαρα....δηλαδη στην gigabyte τι την χαλασε το περιβαλλον???ημαρτον....

Δεν διάβασα όλα τα Posts αλλά δοκίμασες διαφορετική θύρα usb? ή άλλο καλώδιο; Συνήθως αυτό είναι θέμα τροφοδοσίας... :101:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.