Jump to content



Απορία σχετικά με μνήμες ddr3


ahilleas100

Recommended Posts

θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με μια απορία αυτή η mitriki...

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Msi-770-C45-Am3-Amd770-Ddr3-770-C45.htm δέχεται μνήμες μέχρι 1600 hz αν εγώ πάρο αυτές για παράδειγμα http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/PNY-Ram-4Gb-Kit-Ddr3-2000-Xlr8-KCDIM4GBN-16000-3-XL.htm

παιζουν απλα παιζουν στην συχνοτητα των 1600 η δεν παιζουν καθολου πρεπει δηλαδη η μητρικη να παιζει μνημες 2000 hz ?

Link to comment
Share on other sites

αναλογως τον επεξεργαστη τι memory controller εχει πχ ο 920 ι7 εχει νομιζω 1066 αν εσυ εχεις μνημες 2000mhz θα στις παιξει στα 1066 απο κει κ περα το overclocking το κανεις για να παιξεις τις μνημες στα 1600 η στα 1800 αναλογως κ που τον θες.εχω τις ιδιες μνημες κ τις παιζω στα 1800 με τον επεξεργαστη στα 3.3 ghz,κατι αντιστοιχο ισχυει κ για τους amd.

Link to comment
Share on other sites

Στα 1600 θα μπορέσεις να τις 'τρέξεις' σίγουρα ακόμα κι αν χρειαστεί να βάλεις χειροκίνητα τους χρονισμούς.

Για ποιό λόγο όμως να πάρεις 2000άρες; Δεν ξέρεις κατά πόσο θα 'παίξουν' σε χαμηλά latencies στα 1600 και οι AMD δε φημίζονται για την αύξηση των επιδόσεων καθώς αυξάνεται η συχνότητα των μνημών.

Αν δε σου φαίνεται πολύ μεγάλη η διαφορά χρημάτων μπορείς να πας στις Mushkin Redline.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν μίλησα για συγκεκριμένες μνήμες το έθεσα ως παράδειγμα γιατί μια φορα τώρα που θα κάνω την αναβάθμιση θέλω να κρατήσουν τουλάχιστον οι μνήμες για αρκετό καιρό μιας και μνήμες μια φορα παίρνεις και μετά τις αλλάζεις σχετικά αργά....αλλα για παραδειγμα η διαφορα 2000 hz και 1600 θα ειναι μεγαλη ?

Link to comment
Share on other sites

Στους AMD καλύτερα μικρότερη συχνότητα και χαμηλότεροι χρονισμοί.

Όλα βέβαια είναι ανάλογα με τα λεφτά.

Αν βρεις π.χ. 1600άρες με CL9 στα ίδια λεφτά με 2000άρες CL9 τότε προφανώς προτιμάς τις 2000άρες ακόμα και αν η διαφορά στις επιδόσεις είναι μηδαμινή.

Γνώμη μου, ή παίρνεις 1333άρες (ή 1600άρες αν βρεις) στα 80-90 ή αν φθάσεις στα 110+ ευρώ παίρνεις τις Redline.

Διαφορά σε ταινίες, internet, μουσική προφανώς δε θα δεις. Σε παιχνίδια και συγκεκριμένες εφαρμογές κάτι θα γίνει αλλά οι διαφορές θα είναι αμελητέες.

Αν ασχοληθείς με overclocking και benches τότε εκεί θα υπάρξει διαφορά.

Διαλέγεις και παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εχω κι εγώ μια απορία. Έχω ένα κιτ 2x1Gb Corsair XMS3 Dominator DDR3 1600Mhz και επεξεργαστή Core 2 duo E8500 σε μητρική Asus P5q3 deluxe wi-fi, και μου βλέπει τις μνήμες στα 1066. Γιατί? είναι λόγο του επεξεργαστή? πως το διορθόνω αυτό? Αξίζει να το διορθοσω?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι τρέχει στα 1066 είναι πιθανότατα γιατί δεν υπάρχει καταχώρηση στο SPD των μνημών σύμφωνη με το Jedec standard.

Θα πρέπει να μπεις στο menu του BIOS και να ρυθμίσεις τις μνήμες σου.

Τώρα για το αν αξίζει είναι αναλόγως.

Αφού υπάρχει η δυνατότητα καλό θα ήταν να το κάνεις έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οσο αναφορα τον Core i5 μεχρι ποιους χρονισμους υποστηριζει? εγω εχω βαλει πανω kingston DDR3 2x2GB dual channel στα 1333mhz με CL7,εχω αλλες δυο θεσεις κενες,μπορω να βαλω αλλες δυο μνημες π.χ 2x2Gb στα 1600mhz με cl7? η θα εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Aν και το δευτερο kit τρεχει με τα ιδια timings και το ιδιο ρευμα φανταζομαι δεν θα υπαρξει προβλημα, επισης πρεπει να ξερεις οτι ολη η μνημη θα τρεχει στην ταχυτητα των πιο αργων μνημων δηλ. στα 1333MHz.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.