Jump to content



Overclocking 965 c3 Help


Ψυχτρας

Recommended Posts

Γεια σας...

Οπως λεει και ο τιτλος λεω να ανεβασω λιγο τον Phenom μου o οποιος ειναι ο 965 black edition C3 step..Το C3 το ειδα στο Bios σημερα...Ξερετε που περιπου μπορει να φτασει με την mobo της υπογραφης μου;

Ξεκινησα ως εξης...Εδωσα 1.375 vidd voltage και και 18.5 multi και εχει παει στα 3.7.Τον στρεσαρα 20 λεπτα με το OCCT και ανεβασε max 44 βαθμους.Error κανενα.Idle ειμαι 31 βαθμους.

Προχωραω;

-------Το vcore ειναι το vidd σ'αυτη τη mobo η το cpu voltage;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αν μπορειτε βοηθειστε απο δω κ περα και δεστε λιγο τις μνημες αν ειμαι οκ...Τα 3.9 τα επιασα σταθερα με 1.43 ρευμα...Τα 4.00 που ειμαι τωρα χρειαστηκε να μεταβω στα 1.5 ρευμα για να ειμαι σταθερος.Πειραζω μονο cpu voltage και Multi και τιποτα αλλο...Fsb ακομα τιποτα...Μηπως δε χρειαζοταν τοσο cpu voltage και χρειαζοταν κατι αλλο;Εδω παντως ειμαι σταθερος.

Οι μνημες μου ειναι καλα;Exω αυτες της υπογραφης μου...Τις εβαλα 1:4...To command rate 1T η 2Τ;

Θερμοκρασιες max σε stress test 52 βαθμοι...

vicns.th.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν κάνεις EDIT τώρα τις φωτό σου και τις ανεβάζεις σε κάποιο site στυλ imageshack και περνάς τα thumbs εδώ, ώστε να μην βλέπουμε τόσο μεγάλες φωτό και δημιουργείται πρόβλημα με την ανάγνωση.

Κάντο σύντομα, αλλιώς θα χρειαστεί να τις αφαιρέσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να δεις αύξηση επιδόσεων, χρειάζεται να αρχίσεις να αυξάνεις και το FSB, το 200 δηλαδή.

Για το αν το ρεύμα που έδωσες, φτάνει ή όχι μπορείς να το κάνεις αν τρέχεις απαιτητικά CPU Bench.

Αν δεις ότι το σύστημα τραβάει, ανεβάζεις και άλλο FSB σε μικρά βήματα τη φορά (2-3Mhz).

Εννοείται ότι πάντα τσεκάρεις και θερμοκρασίες, αν και τα 52 τα θεωρώ οριακά για να μην αρχίσει να βγάζει προβλήματα λόγω ζέστης.

Όταν αρχίσουν τα restart ή οι μπλε οθόνες έχεις φτάσει στα όρια και θέλει ή καλύτερη ψύξη για να συνεχίσεις ή και άλλο cpu voltage ή κατέβασμα των ρολογιών για να σταθεροποιηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να δεις αύξηση επιδόσεων, χρειάζεται να αρχίσεις να αυξάνεις και το FSB, το 200 δηλαδή.

Για το αν το ρεύμα που έδωσες, φτάνει ή όχι μπορείς να το κάνεις αν τρέχεις απαιτητικά CPU Bench.

Αν δεις ότι το σύστημα τραβάει, ανεβάζεις και άλλο FSB σε μικρά βήματα τη φορά (2-3Mhz).

Εννοείται ότι πάντα τσεκάρεις και θερμοκρασίες, αν και τα 52 τα θεωρώ οριακά για να μην αρχίσει να βγάζει προβλήματα λόγω ζέστης.

Όταν αρχίσουν τα restart ή οι μπλε οθόνες έχεις φτάσει στα όρια και θέλει ή καλύτερη ψύξη για να συνεχίσεις ή και άλλο cpu voltage ή κατέβασμα των ρολογιών για να σταθεροποιηθείς.

Ευχαριστω για την απαντηση...Τις μνημες δηλαδη τις εχω ρυθμισει σωστα οπως τις βλεπεις;Μπορω να ξεκινησω fsb τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μας ακριβως ποιο μοντελο ειναι για να δουμε με τι timings και ρευμα παιζουν και ποσα στικακια εχεις γιατι βλεπω οτι παιζουν σε single channel.

Tα screenshots να ειναι JPEG και μπορεις να τα ανεβαζεις σαν attachment στο φορουμ, θα φαινονται σαν μικρες εικονιτσες στο τελος του post σου, οπως το παρακατω.

stealth

post-7559-1442175656,7292_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα την βλεπω, αν μπορουσες να βαλεις τα timings σε 9-9-9-27 και να παιξεις στα 1600ΜΗz θα ηταν ακομα καλυτερα, μπορεις να τις δωσεις μεχρι 1.9V.Aν μπορει να παιξει 1Τ αφησε την εκει.

Αυτο που σου λεει ο viper ειναι να χαμηλωσεις τον CPU multiplier και να ανεβασεις το FSB, π.χ. να βαλεις multi 18 και σιγα-σιγα να προσπαθησεις να ανεβασεις το FSB στα 222MHz για να φτασεις παλι στα 4.0GHz.

Βεβαια μετα θα μπλεξεις και με τους πολλαπλασιαστες της μνημης, αν υποτεθει οτι μπορει να φτασει τοσο η μητρικη, στα 222MHz FSB με πολλαπλασιαστη 1/4 οι μνημες θα ανεβουν στα 888ΜΗz DDR3 1766 και ισως δεν μπορουν να παιζουν τοσο ψηλα και να σε κοψουν οποτε θα πρεπει να τις χαμηλωσεις.

Κανονικα θα επρεπε πρωτα να βρεις ποσο FSB μπορει να κανει η μητρικη, μετα ποσο μπορει να ανεβει ο επεξεργαστης και τελος μεχρι που μπορουν να φτασουν οι μνημες για εισαι σιγουρος τι κανεις.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ανεβασα fsb και μαλλον με εκοβαν οι μνημες γιατι δεν bootαρε με τιποτα κ ας ανεβαζα ρευμα...Μολις εδωσα στις μνημες 1.8 ρευμα bootαρε καρφι(Ειναι πολυ;;;).

Cpu Voltage 1.51.

Εδω ειμαστε τωρα.

vicr.th.png

vic1r.th.png

Σορυ,αλλα δε μπορω να βρω πως το βαζω attachment.....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σε βρισκω, με τοσο ρευμα στον επεξεργαστη τι θερμοκρασιες εχεις?Το bios τι θερμοκρασιες σου δειχνει?

Σορυ,αλλα δε μπορω να βρω πως το βαζω attachment.....

Λιγο πιο κατω απο εκει που γραφεις το post εχει ενα κουμπακι που λεει "Μanage Attachments", το πατας, στο καινουργιο παραθυρο που θα ανοιξει και απο την αναζητηση βρισκεις το screenshot, μετα πατας "upload" και εισαι ενταξει.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σταθεροποιηθηκα εδω...ανεβαινει κ αλλο αλλα δε θελω να τον βλεπω ζεστο...

Τωρα max θερμοκρασιες σε stress test 50

ρευμα 1.41

Μόνο εγώ δεν βγάζω τίποτα από αυτή τη φωτό?Είναι πολύ μικρή!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.