Jump to content



Πολυπριζα ασφαλειας


alcohol

Recommended Posts

Λεω να παρω ενα πολυπριζο ασφαλειας αν και δεν εχω καταλαβει τι ακριβως αυτο προσφερει σε σχεση με τα κοινα πολυπριζα.

Αυτα που λενε για προστασια απο αυξομειωσεις τασεως ή βραχυκυκλωμα δεν υποτιθεται οτι τα κανουν τα κατα πολυ ακριβοτερα ups?

Και αλλη μια ερωτηση, οταν εχουμε το pc συνδεδεμενο σε ενα κοινο πολυπριζο και το κλεισουμε αλλα χωρις να το βγαλουμε απο τη πριζα και χωρις να κλεισουμε το διακοπτη του πολυπριζου, ειμαστε ασφαλισμενοι απο πιθανες αυξομειωσεις τασης?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βοηθήσω και πολύ αλλά θα έλεγα να πάρεις κάποιο της APC και μόνο. Με πολύμπριζο trust με δήθεν προστασία υπέρτασης και με ups line interactive με σταθεροποιητή και προστασία υπέρτασης το pc μια χαρά κάηκε από κεραυνό... Τώρα υποτίθεται το APC σε καλύπτει από τέτοια. Κατά τα άλλα για να εξασφαλιστείς στο 100% μάλλον μόνο με ένα upc online σώζεσαι. Εγώ τώρα ελπίζω ότι με το APC πολύμπριζο και με το UPS ότι έχω εξασφαλίσει τα pc μου...

Link to comment
Share on other sites

οταν εχουμε το pc συνδεδεμενο σε ενα κοινο πολυπριζο και το κλεισουμε αλλα χωρις να το βγαλουμε απο τη πριζα και χωρις να κλεισουμε το διακοπτη του πολυπριζου, ειμαστε ασφαλισμενοι απο πιθανες αυξομειωσεις τασης?

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να κλείνεις και το κουμπί από το τροφοδοτικό πίσω σε περίπτωση που δεν θες να κλείνεις το πολύμπριζο γιατί μπορεί να έχεις και άλλα πράγματα πάνω και για οικονομία ρεύματος (ελάχιστη…). Λογικά σε περίπτωση κεραυνού πάλι μπορεί να πάθεις ζημιά. Από απλές αυξομειώσεις της τάσης δεν νομίζω ότι κινδυνεύεις. Αν προσέξεις πάντως, αν π.χ η μητρική σου έχει κανένα φωτάκι πάνω, ακόμα και κλειστό άμα έχεις το pc σου αυτό συνεχίζει να ανάβει οπότε περνάει ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Λεω να παρω ενα πολυπριζο ασφαλειας αν και δεν εχω καταλαβει τι ακριβως αυτο προσφερει σε σχεση με τα κοινα πολυπριζα.

Αυτα που λενε για προστασια απο αυξομειωσεις τασεως ή βραχυκυκλωμα δεν υποτιθεται οτι τα κανουν τα κατα πολυ ακριβοτερα ups?

Και αλλη μια ερωτηση, οταν εχουμε το pc συνδεδεμενο σε ενα κοινο πολυπριζο και το κλεισουμε αλλα χωρις να το βγαλουμε απο τη πριζα και χωρις να κλεισουμε το διακοπτη του πολυπριζου, ειμαστε ασφαλισμενοι απο πιθανες αυξομειωσεις τασης?

ο ρολος του πολυμπριζου ασφαλειας ειναι σε μια πιθανη αυξομειωση να καει η ασφαλεια του αντι για κατι αλλο.

ο ρολος του ups ειναι να μετατρεπει το εναλλασομενο σε στατικο συν την προστασια.

Τωρα αν υπαρχει προβλημα με on τον psu και κλειστο τον υπολογιστη πιστευω πως οχι, αν και προτεινεται να κλεινει

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να κλείνεις και το κουμπί από το τροφοδοτικό πίσω σε περίπτωση που δεν θες να κλείνεις το πολύμπριζο γιατί μπορεί να έχεις και άλλα πράγματα πάνω και για οικονομία ρεύματος (ελάχιστη…). Λογικά σε περίπτωση κεραυνού πάλι μπορεί να πάθεις ζημιά. Από απλές αυξομειώσεις της τάσης δεν νομίζω ότι κινδυνεύεις. Αν προσέξεις πάντως, αν π.χ η μητρική σου έχει κανένα φωτάκι πάνω, ακόμα και κλειστό άμα έχεις το pc σου αυτό συνεχίζει να ανάβει οπότε περνάει ρεύμα.

Μα επειδη το εχω προσεξει το φωτακι, γιαυτο κανω το ερωτημα.

Στο ιδιο πολυπριζο υπαρχουν τα συνηθισμενα(η οθονη, τα ηχεια, το router) αλλα η οικονομια ρευματος δεν ειναι σημαντικη σε σχεση με το κινδυνο να καει το pc σου...

Ποιος καθεται και κλεινει το pc του και απ το διακοπτη του psu? Ολοι μας το κλεινουμε μόνο μεσω των Windows (Εναρξη-Τερματισμος). Παντως εγω δεν το κανω και για τον λογο πως κατεβαινει η ασφαλεια μου.

Εσυ λοιπον μου λες πως αν δεν κλεισει το πολυπριζο απο το διακοπτη του, οι συσκευες που ειναι πανω κινδυνευουν απο κεραυνο.

Ο ιδιος κινδυνος υπαρχει ακομα κι αν το πολυπριζο ειναι "ασφαλειας"?

ο ρολος του πολυμπριζου ασφαλειας ειναι σε μια πιθανη αυξομειωση να καει η ασφαλεια του αντι για κατι αλλο.

ο ρολος του ups ειναι να μετατρεπει το εναλλασομενο σε στατικο συν την προστασια.

Τωρα αν υπαρχει προβλημα με on τον psu και κλειστο τον υπολογιστη πιστευω πως οχι, αν και προτεινεται να κλεινει

Τα sites που τα πουλανε αναφερουν οτι με τα πολυπριζα ασφαλειας εχεις προστασια απο αυξομειωση τασης, κεραυνους, βραχυκυκλωμα. Ψευδονται?

Δεν αντιλαμβανομαι τι σημαινει στατικο και εναλλασομενο ρευμα παντως το οτι σου παρεχουν ρευμα για λιγη ωρα, ωστε μετα απο διακοπη να μην χασεις τα δεδομενα σου, αυτο δεν με ενδιαφερει.

Η ιδια ερωτηση κι εδω, με ενα πολυπριζο ασφαλειας εξακολουθεις να κινδυνευεις απο αυξομειωση τασεως αν δεν κλεισεις το διακοπτη του?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ψευδονται αυτος ειναι ο ρολος του πολυμπριζου

ναι προστατευει απο αυξομειωση τασης γιατι οπως εγραψα και παραπανω θα καει η ασφαλεια του αντι για το τροφοδοτικο οποτε δεν κινδυνευεις.

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυπριζο ασφαλειας προστατευει απο αυξηση τασης κυριως και οχι απο πτωση. Ο λογος ειναι οι πυκνωτες που εχει δεν επαρκουν για συμπληρωσουν ρευμα οταν εχουμε πτωση. Βεβαια συνηθως κοβουν το κυκλωμα και σου κλεινει το pc ενω σε αντιθετη περιπτωση με ενα απλο πολυπριζο θα ζοριζοταν απιστευτα το τροφοδοτικο. Παντως προσφερουν πολυ μεγαλυτερη ασφαλεια απ τι ενα κοινο πολυπριζο.

Και θα συμφωνησω με τον melissa να προτιμησεις APC. Εχω δυο εδω και μια 6ετια και δεν εχουν παθει τπτ. Και δυο φορες που εχασα την m/b την εχασα απο κεραυνο που περασε απο το router στην lan. (πλεον wifi και ας παει για καψιμο το router).

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ψευδονται αυτος ειναι ο ρολος του πολυμπριζου

ναι προστατευει απο αυξομειωση τασης γιατι οπως εγραψα και παραπανω θα καει η ασφαλεια του αντι για το τροφοδοτικο οποτε δεν κινδυνευεις.

Και το βραχυκυκλωμα? ο κεραυνος?

Ενα πολυπριζο ασφαλειας προστατευει απο αυξηση τασης κυριως και οχι απο πτωση. Ο λογος ειναι οι πυκνωτες που εχει δεν επαρκουν για συμπληρωσουν ρευμα οταν εχουμε πτωση. Βεβαια συνηθως κοβουν το κυκλωμα και σου κλεινει το pc ενω σε αντιθετη περιπτωση με ενα απλο πολυπριζο θα ζοριζοταν απιστευτα το τροφοδοτικο. Παντως προσφερουν πολυ μεγαλυτερη ασφαλεια απ τι ενα κοινο πολυπριζο.

Mαλιστα, συμπεραινω λοιπον οτι καλο ειναι να εχουμε πολυπριζο ασφαλειας αντι κοινου πολυπριζου, πρεπει ομως να διευκρινιστει κατι βασικο, τι γινεται οταν δεν βρισκομαστε στο pc? Θα πρεπει να κλεινουμε το πολυπριζο απ το διακοπτη του?

Και θα συμφωνησω με τον melissa να προτιμησεις APC. Εχω δυο εδω και μια 6ετια και δεν εχουν παθει τπτ. Και δυο φορες που εχασα την m/b την εχασα απο κεραυνο που περασε απο το router στην lan. (πλεον wifi και ας παει για καψιμο το router).

Τι ειναι το apc? ups?

Wifi εχω κι εγω αλλα το κυριο pc μου ειναι καλωδιομενο. Δηλαδη εσυ στο κυριο pc σου εχεις ασυρματη συνδεση?

Δυο φορες κεραυνος?! Σε ρετιρε μενεις?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα πολύμπριζα ασφαλείας προστατεύουν απο αυξομείωση τάσης αλλά όχι και έντασης . Επίσης , τα καλα , έχουν σταθεροποιηση σε κάθε μια μπρίζα και όχι μόνο στην είσοδο οπότε δεν παίζει η τάση κάθε φορά που ανάβεις το φωτιστικό που έχεις στο ίδιο πολύμπριζο ή τηνκαφετέρια οπότε δεν την "ακουει" η μητρική ή ο επεξεργαστης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.