Jump to content



κολλάει το pc μου


Recommended Posts

παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι μήπως ξέρετε τι πρόβλημα έχει το laptop μου...

έτσι όπως καθόμουν ξαφνικά έκλεισε χωρίς να το πειράξω και το ξανάνοιξα...

από τότε που μου έκλεισε άρχισε και μου κόλα σε όλα τα παιχνίδια και γενικός έψαξα για ιούς δεν έχω ούτε το net m φταίει μήπως ξέρετε τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατεβάσεις ένα προγραμματάκι όπως το Coretemp, που δε χρειάζεται κάποια εγκατάσταση (απλό εκτελέσιμο).

Οι σύγχρονοι επεξεργαστές αν ξεπεράσουν μια 'ασφαλή' θερμοκρασία τότε 'κλείνουν' για να μην προκληθεί ζημιά (να καούν δηλαδή).

Επίσης κατεβάζουν συχνότητα/τάση (throttling) για να μετριάσουν τη θερμοκρασία το οποίο προκαλεί, μέσα σε άλλα, το κόλλημα στα παιχνίδια που περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατεβάσεις ένα προγραμματάκι όπως το Coretemp, που δε χρειάζεται κάποια εγκατάσταση (απλό εκτελέσιμο).

Οι σύγχρονοι επεξεργαστές αν ξεπεράσουν μια 'ασφαλή' θερμοκρασία τότε 'κλείνουν' για να μην προκληθεί ζημιά (να καούν δηλαδή).

Επίσης κατεβάζουν συχνότητα/τάση (throttling) για να μετριάσουν τη θερμοκρασία το οποίο προκαλεί, μέσα σε άλλα, το κόλλημα στα παιχνίδια που περιγράφεις.

αν περάσει ο επεξεργαστής την θερμοκρασία και μετά το αφήσω να κροίσο δεν θα φτιάξει επειδή εχθές m το έπαθε

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε επίσης αν την ώρα που σου κολάει το μηχάνημα το λαμπάκι του δίσκου δουλευει υπερωρίες. Παίζει να εχει πρόβλημα ο σκληρός δίσκος και να σου προκαλει καθυστερήσεις οπότε ενα check disk ή HDDRegenerator να σου λύσει το πρόβλημα.Επίσης δοκίμασε να ξεκινήσεις με κάποιο live cd ώστε να ξεκινησει το μηχάνημα χωρίς την χρήση του σκληρου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.