Jump to content



Βοήθεια Για Water Cooling!!!


DarkJL

Recommended Posts

Επειδή τώρα λέω σιγά σιγά να αρχίσω να ασχολούμαι με το water cooling και το moding αν το λέω καλά. Θέλω την βοήθειά σας για το από ποιο κατάστημα να αγοράσω τα εξαρτήματα(να υπάρχει online κατάστημα) και ποιά ακριβώς είναι η λειτουργία κάθε εξαρτήματος ξεχωριστά για να αρχίσω να μαθαίνω. Επίσης θέλω να πω ότι το όλο αυτό σύστημα θα το στήσω πάνω στο Coolermaster Cosmos S(αν παίζει ρόλο αυτό). Υδρόψυξη που αξίζει να βάλω; Σκέφτομαι για επεφεργαστή και κάρτα γραφικών σίγουρα και δεν ξέρω αν αξίζει να βάλλω και αλλού εσεις τι λέτε; Για να ξέρετε περιμένω τις καινούριες κάρτες της nVidia GTX280 γι'αυτό μην μου προτείνετε για gpu τίποτα ακόμα. Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στο ΟΟS!

Σε αυτο τον τομεα του Forum θα βρεις αρκετες πηγες που θα σου λυσουν μερικες απο τις αποριες σου.

http://www.outofspecs.gr/forum/forumdisplay.php?f=42

Για να σου προτεινει κατι καποιος πρεπει εσυ να βαλλεις οριο χρηματων..(budget).

οτιδηποτε αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Λοίπον ξέκιναμε με τα πόλυ βάσικα:

Σώληνακια: Νόμιζω είναι πολύ έμφανες η χρήση τους :p

Άντλια: Είναι ύπευθηνη για την ρόη του νερού μέσα στα άλλα έξαρτηματα

Μπλόκς: Είναι αύτο που εύθυνετε για την ψύξη κάπιου έξαρτηματος π.χ. έπεξεργαστη. Σύνηθως και πάντα πρέπει να έπιλεγουμε αύτα που είναι που έχουν ΧΆΛΚΙΝΗ ΒΑΣΗ για κάλυτερη ψύξη

τανκ/μπέτονι: είναι έκει απο όπυ ξέκινα και κάταληγει το νέρο.

Ράδιατερ: Εύθυνεται για την ψύξη του νέρου που όπως είναι λόγικο άφου πέρναει άπο τα δίαφορα πάρτς βράζει

Ή κάλυτερη κάτ έμενα δίαταξη είναι

τανκ---->άντλια----> ράδιατερ------>έπεξεργαστης------->γράφικα------>τανκ....

και κάποια πάρτς που θα πρότεινα:]

Part # Product Description Qty Price Total ex-pmp-21

ex-pmp-20.jpg

Hydor SELTZ L 35 II Water Pump (450 GPH) $64.00 $64.00

ex-rad-93 ex-rad-93.jpg

Danger Den Black Ice GT Stealth 360 X-Flow Radiator - Black

$64.93 $64.93 ex-res-123

ex-res-123.jpg

MagiCool Plexi 3 Port Reservoir - 250 $39.95 $39.95 ex-tub-186 ex-tub-186.jpg

Feser Tube Active UV Hose - 1/2" ID (3/4"OD) Anti-Kink Tubing - Clear / UV Blue $2.75 $27.50 ex-blc-341

ex-blc-341.jpg

Fluid XP+ Vortex XP Liquid Cooling Universal CPU Block (FXPVOR2) $79.99 $79.99 Subtotal: $276.37

Μέταφορικα:

USPS Express Mail International$93.98FedEx Priority (1-3 days)$162.12FedEx Economy (2-10 days)$157.10 Λίνκ στο άπο που τα βρίσκεις:www.frozencpu.com

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: ΠΑΝΤΑ μέσα στο σύστημα μπέννει ΜΟΝΟ ΆΠΕΣΤΑΓΜΕΝΟ ΝΕΡΟ

liquid_cooling127.jpg

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ρε συ μαχαιροβγαλτη?Πραγματικα πιστευεις πως καποιος απο Ελλαδα εχει λογο να δωσει τοσα λεφτα για μεταφορικα προκειμενου να αγορασει parts απο ΑΜΕΡΙΚΗ ?

Για ποιον λογο απο τη στιγμη που πλεον τα περισσοτερα αν οχι ολα τα parts που απαρτιζουν μια υδροψυξη μπορει να τα βρει και απο Ελλαδα...

Εσυ στην Κυπρο ισως να μην μπορεις να βρεις αλλα εδω τουλαχιστον υπαρχουν επιλογες σε αντιθεση με καποια χρονια πριν που ηταν πολυ δυσκολο και πολλοι ακτεφευγαν σε αγορες απο εξωτερικο και συνηθως μαλιστα απο Ευρωπη και οχι Αμερικη,πλην σπανιων εξαιρεσεων...

Επειδη βλεπω πωφς καθε φορα προτεινεις parts απο Αμερικη,θα ταν προτιμοτερο ειτε να βρισεκεις καταστηματα απο Ελλαδα ειτε στην τελικη να προτεινεις μονο τα προιοντα και οχι το απο που θα μπορει καποιος να τα προμηθευτει...

my 2 cent

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ρε συ μαχαιροβγαλτη?Πραγματικα πιστευεις πως καποιος απο Ελλαδα εχει λογο να δωσει τοσα λεφτα για μεταφορικα προκειμενου να αγορασει parts απο ΑΜΕΡΙΚΗ ?

my 2 cent

Νομίζω γίνεσαι υπερβολικός ...........να δες το ΆΠΕΣΤΑΓΜΕΝΟ ΝΕΡΟ "

το αφησε να το πάρει απο εδω............:D

Πέρα απο την πλάκα τώρα εν μέρη αυτό που λέει ο τρελομέρμηξ είναι σωστό .Καλό είναι οταν δίνουμε μια βοήθεια σε κάποιον με την μορφή πρότασης για αγορά ,να απαντάμε με βάση την προσωπική καλή εμπειρία,την καλή αξιολόγηση του προιόντος απο άλλους χρήστες η αξιόπιστα sites ,τον καλύτερο δυνατό λόγο τιμής απόδοσης,ευκολία αγοράς,κτλ

Απο την άλλη δεν μπορείς να πείς σσε κάποιον μην ποστάρεις απο εκει η απο εδώ .Ο ενδιαφερόμενος μπορεί αν αξιολογήσει τις προτάσεις ,να κάνει την σχετική έρευνα και τελικά να αποφασίζει τι ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του

Link to comment
Share on other sites

Ναι έκει την σκέφτηκα την τσέπη του

Όχι ρε άπλως με την πτώση του δόλαριου πίστευω οτι αν είναι μπορεί να τα πάρει απο Άμερικη και άκριβως για το ότι απο κει πέρνω και γω είναι που το σύστησα μπορώ κάλλιστα να του προτείνω 50000000 άλλα κάταστηματα και σιτσ που να μην εχω ξανακούσει στην ζώη μου

Άκριβως έπιση έγω Κύπρο μένω γι'αυτο και δεν έχω την δύνατοτητα να άγοραζω πάρτς απο Έλλαδα έκτος φύσικα κάπιον πέιρπτωσεων αν πάι κάνενας σύγγένης

Νόμιζω οτι σύμβαδιζει με τις οδήγιες του 11

Πάντως μόλις πόσταρα και κάπια πάρτς απο έλληνικα μάγαζια

Ρε συ τι πιο άκριβο μου λες??? άφου απο πλαίσιο βγαίννει 205Ε χώρις λάστιχακια κ.τ.λ. και άπο Άμερικη βγαίννει 235 δήλαδη μίλαμε του έχω βάλει και 50Ε σε ράκορ και σώληνες

Έλεος

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.