Jump to content



Σύνδεση PC, LCD-LED TV και 100Hz. Γίνεται;


panblock

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες,

Δώστε μου τα φώτα σας σε κάτι. Έχουμε και λέμε:

Έχω αυτή την κάρτα γραφικών (Sapphire 4670 1G DDR3 PCI-E) και πρόσφατα πήρα και αυτή την τηλεόραση (Philips LED 5000). Η τηλεόραση υποστηρίζει Full HD ανάλυση, 100Hz και Natural Motion. Όμως όταν είναι συνδεδεμένο το PC με την TV (DVI --> HDMI) δεν μπορώ να έχω πάνω από 60Hz και δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί και το Natural Motion.

Το ότι δεν βγάζει πάνω από 60Hz είναι θέμα κάρτας γραφικών; Με καλύτερη κάρτα θα μπορούσα να έχω 100Hz;

Είναι μήπως θέμα TV; Ή πάντα όταν συνδέουμε οποιoδήποτε PC με οποιαδήποτε TV παίρνουμε μέχρι 60Hz;

Αν αντί για το PC έβλεπα ταινίες μέσω Blu-Ray Player ή PS3, θα είχα 100Ηz;

Link to comment
Share on other sites

Τα 100 Hz σε ταινιες τι τα θες? Οι ταινιες ιδανικα υποτιθεται θελουν 24 οσο και τα καρε ανα δευτερολεπτο του φιλμ και το desktop χρησιμοποει συνηθως τα 60. Και εγω το πισι μου σε μια sony bravia την εχω με την 5870, και τα 100 Hz της τηλεορασης δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε. Υποτιθεται οτι η tv παρεμβαλει τα ενδιαμεσα καρε με την επιλογη motionflow στην sony αλλα το αποτελεσμα ειναι μετριο ως μαπα. Δεν νομιζω οτι καρτες γραφικων η ps3, xbox βγαζουν rehresh rate ανω των 60, παρα μονο με τα 3d που θελει 2*60=120, ουσιαστικα 60 για καθε ματι αν δεν κανω λαθος. Γενικα πιστευω οτι τα 100 Hz ειναι μαρκετιστικο κολπο οπως και οι υποτιθεμενες led.

Link to comment
Share on other sites

AkisD γνωρίζω πως δημιουργούν οι εταιρείες συνήθως τα 100Hz (με ενδιάμεσα όμοια καρέ) και πιθανώς να έχεις δίκιο, το αποτέλεσμα είναι λίγο διαφορετικό από ότι έχουμε συνηθίσει. Όμως σε ταινίες με γρήγορη δράση το juddering είναι πιο σπαστικό από την "περίεργη" εικόνα. Τέλος πάντων, είναι τι θέλει ο καθένας. Για αυτό ρωτάω αν γίνεται να δω σε 100Hz και αποφασίζω.

apotsi έχω το πρόβλημα που αναφέρει και ο φίλος σε εκείνο το forum. Το Natural Motion και τα 100Hz είναι μονίμως απενεργοποιημένα. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει μήπως αν το βάλω στα 24 Hz ενεργοποιηθούν οι επιλογές... Θα το δοκιμάσω το βράδυ.

Με PS3 ή Blu-Ray Player πάλι το ίδιο πρόβλημα θα έχω; Ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω το HTPC μου με μιά 4870, όταν το έβαλα στα 24Hz, δούλευαν τα Windows λες και είχα κανένα Πεντιουμ 1 στα 100. Π΄ληγαινε αργά το ποντίκι, αργούσαν να ανοίξουν τα παράθυρα, κτλ, κτλ...

Το έχω αφήσει στα native της τηλεόρασης (1920x1080 @ 60Hz) και έχω βρεί την υγειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ μια χαρά είναι και οι ταινίες στα 60Hz (εκτός από το μερικές φορές ενοχλητικό juddering) αλλά να σου πω την αλήθεια νιώθω και λίγο λαλάκας που έδωσα παραπάνω λεφτά να πάρω 100Hz TV...

Link to comment
Share on other sites

--> Με PS3 ή Blu-Ray Player πάλι το ίδιο πρόβλημα θα έχω; Ξέρει κανείς; <--
Λογικά το ίδιο θέμα θα έχεις. Μπορείς όμως να το δεις πολύ εύκολα από το πλήκτρο INFO (ή κάποιο αντίστοιχο της τηλεόρασής σου) που σου δείχνει σε τι mode δουλεύει και στα πόσα Hz.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω το HTPC μου με μιά 4870, όταν το έβαλα στα 24Hz, δούλευαν τα Windows λες και είχα κανένα Πεντιουμ 1 στα 100. Π΄ληγαινε αργά το ποντίκι, αργούσαν να ανοίξουν τα παράθυρα, κτλ, κτλ...

Το έχω αφήσει στα native της τηλεόρασης (1920x1080 @ 60Hz) και έχω βρεί την υγειά μου.

Αυτο συμβαινει γιατι παιζει με 24 καρε το δευτερολεπτο-το ελαχιστο δηλαδη που χρειαζεται το ματι για να ομαλοποιησει την κινηση- που οντως ειναι σαν τον πεντιουμ 1. Στις ταινιες υποτιθεται ειναι καλυτερα αλλα και εγω το αφησα στα 60 hz και ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την βρήκα την λύση ώστε να ενεργοποιηθεί το Natural Motion και το 100 Clear LCD.

Όταν κάνεις "Add Device" και θέλεις να προσθέσεις το PC σου σαν συσκευή, δεν κάνεις "Add Computer" αλλά "Add Blu-Ray Player". Τότε μπορεις να ενεργοποιήσεις κανονικά τις παραπάνω επιλογές.

Όσο για το πόσο αληθοφανές, 3D, ψεύτικο, ζωντανό ή καταπληκτικό φαίνεται, περι ορέξεως ουδής λόγος. Άποψή μου είναι ότι φαίνεται διαφορετικό, λίγο περίεργο ίσως, όμως το Natural Motion βοηθά στις γρήγορες σκηνές.

Link to comment
Share on other sites

Πας στο Home (στο "σπιτάκι" στο τηλεκοντρόλ) και έχει "Add your Devices". Και σε ρωτάει τι συσκευή θέλεις να βάλεις. Έχει καμιά δεκαριά επιλογές. Άμα επιλέξεις "Computer" οι επιλογές που λεγαμε παραπάνω είναι κλειδωμένες. Εγώ έβαλα "Blu-Ray Player" και είναι όλα ΟΚ.

Ακόμη δεν έχω απόφασίσει πάντως τι ρυθμίσεις θα κάνω... Σκέφτομαι μήπως αφήσω την TV στα 24Hz αλλά έχει δίκιο ο apotsi. Σέρνεται το PC. Μου φαίνονται όμως λίγο καλύτερες οι ταινίες. Μπορεί να είναι και η ιδέα μου βέβαια... Έπηξα εχτές βράδυ. Άλλαζα όλη την ώρα ρυθμίσεις και μπορεί να χάζεψα στο τέλος... :)

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου Philips υπάρχει ένα κουμπί Home στο τηλεκοντρόλ (ένα σπιτάκι είναι). Εκεί μέσα θα δεις μια επιλογή "Add your Devices"

Ελπίζω να τα θυμάμαι καλά και να μην λέω μπαρούφες, γιατί είμαι στη δουλειά τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.