Jump to content



Προτάσεις αγοράς NVIDIA VGA


spdrosin1416003315

Recommended Posts

Σήμερα η VGA μου (Asus 8800 GTS 640 MB) παρέδωσε ξαφνικά πνεύμα μετά από 3,5 χρόνια και πρέπει άμεσα να παραγγείλω την αντικαταστάτριά της. Τα παιχνίδια που παίζω δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικά (PES, CS, Savage 2, Urban Terror - τα 2 τελευταία είναι σε Ubuntu/Linux) αλλά θα ήθελα να υπάρχει μια σχετική άνεση για κάποιο άλλο "βαρύτερο". Θέλω αποκλειστικά και μόνο NVIDIA καθότι οι ΑΤΙ έχουν πρόβλημα στους οδηγούς τους σε Linux. Και φυσικά αν είναι και πιο προσιτή η τιμή της ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Νομίζω πάω για GTS 250. Δε μου κατέβηκε από το κεφάλι ξαφνικά, αλλά από λίγο ψάξιμο (και σε άλλα forums) εκεί καταλήγω. Οπότε σε αυτά τα χρήματα νομίζω θα είμαι ικανοποιημένος. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως η GTS250 είναι πρακτικά μια 8800GT, δηλαδή θα είναι σαν την κάρτα που είχες, άντε και λίγο καλύτερη. Δεν ορκίζομαι όμως κιόλας γιατί έχω χάσει τη μπάλα με όλες τις μετονομασίες που έχει κάνει η NVidia. Ίσως να κάνω λάθος και να την μπερδεύω με την GTS240.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως η GTS250 είναι πρακτικά μια 8800GT, δηλαδή θα είναι σαν την κάρτα που είχες, άντε και λίγο καλύτερη. Δεν ορκίζομαι όμως κιόλας γιατί έχω χάσει τη μπάλα με όλες τις μετονομασίες που έχει κάνει η NVidia. Ίσως να κάνω λάθος και να την μπερδεύω με την GTS240.

Κοντά είσαι. Νομίζω πως είναι λίγο καλύτερη από την 8800GTX. Δηλαδή 2 φορές καλύτερη από την προηγούμενή μου που ήδη με υπερκάλυπτε.

Link to comment
Share on other sites

Η 250 είναι σαν τις GTS 512/GTX περσινα ξινα σταφυλια δηλαδή.

Δεν αξίζει φίλε μου. Αν θες κατι πραγματικά καλο και δυνατο παρε την GTX465.

Aλλιώς μείνε με αυτό που έχεις, που ετσι και αλλιώς, στα παιχνιδια που παίζεις τωρα, σε καλυπτει.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κατι πραγματικά καλο και δυνατο παρε την GTX465.

Aλλιώς μείνε με αυτό που έχεις, που ετσι και αλλιώς, στα παιχνιδια που παίζεις τωρα, σε καλυπτει.

Αν θέλω κάτι πραγματικά ακριβό μάλλον θα πάρω την GTX465. Χαχα.

Κρατάω το δεύτερο που είπες - νομίζω με υπερκαλλυμένος.

Edit: Λοιπόν παιδιά κατέληξα: θέλω την Gigabyte την υπερχρονισμένη, αλλά τη δεύτερη (βελτιωμένη) έκδοσή της (revison 2.0): Gigabyte GV-N250OC-1GI (rev. 2.0)

Με λίγο Google τη βρήκα στο newegg και σε καλή τιμή. Το έχω ακούσει πολλές φορές το site, αλλά δεν έχω μπει ποτέ. Κάνω λογαριασμό και παραγγέλνω; Είναι ασφαλές; Σε περίπτωση βλάβης τί γίνεται με RMA;

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε, δεν παιρνεις απο Ελλαδα? Μπορει να εχεις κανενα θεμα με τελωνειο..

Νομιζω το καταστημα ειναι αμερικη...

Μόλις μου είπαν σε άλλα φόρουμς πως το εν λόγω μαγαζί έτσι κι αλλιώς δε στέλνει Ελλάδα και ξενέρωσα. Πού θα τη βρω την υπερχρονισμένη τη revision 2.0;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα λίγο εδω. Ειναι αποτελεσματα απο χιλιαδες καρτες και ολες είναι overclocked.

και προσεξε λιγο το overclock gain chart

http://hwbot.org/hardware.compare.do?type=gpu&id=1042_1&id=1043_1&id=1474_1&id=1255_1

Διόρθωσε αν θέλεις το link σου. Δε δουλεύει.

Edit: Προσπάθησα να μπω στην κεντρική σελίδα, να βρω μόνος μου αυτό που μου δείχνεις, αλλά δε μπαίνει καν, οπότε προφανώς η ιστοσελίδα έχει "πέσει".

Περί τίνος πρόκειται;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η 8800 GTS 640MB ήταν η δικιά μου. Κρίμα.

Δεν μ' ενδιαφέρει το overclocking σαν "άθλημα". Η κάρτα που θα πάρω σίγουρα και με καλύπτει θα είναι η GTS250 κι επειδή βλέπω πως "παίζουν" και υπερχρονισμένες εργοστασιακά με μικρή διαφορά στην τιμή του, λέω "γιατί να μη χτυπήσω μια τέτοια" ;

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους για μια φορά τυχερός:

H Gigabyte GTS 250 1GB rev. 2.0 που έψαχνα, μόλις χθες εξαντλήθηκε στο pc1.gr. Τους πήρα το πρωί τηλέφωνο και μου είπανε πως δεν αναμένεται άμεσα. Bέβαια είχε και τιμή υψηλή (150 ευρώ) κι γι' αυτό το σκεφτόμουν αυτές τις μέρες. Τα 2 τοπικά μαγαζιά που ρώτησα στο Βόλο μου είπανε πως info-quest δεν φέρνει το συγκεκριμένο μοντέλο παρά μόνο τη rev. 1.0. Οπότε λέω, "πριν μπω skroutz.gr δε ρίχνω μια ματιά στο e-shop.gr"; Και τί να δω; GV-N250OC-1GI (rev. 2.0). Eλπίζω μόνο από την αγωνία και τη βιασύνη μου να την παραγγείλω, να συμπλήρωσα τα στοιχεία μου σωστά. Χαχα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κανεις το εξης παρε την 8800GTS που εχεις βγαλε την ψυκτρα καθαρισε την απο παστες κτλ.Μετα αναψε το φουρνο στους 200 για 30 λεπτα,σβησε το φουρνο και βαλε μεσα την καρτα για 45 λεπτα και πιθανον να φτιαξει.Τη προηγουμενη βδομαδα εκλασε η 8800GTS G80 οπως η δικια σου και εκανα την ιδια διαδικασια και τωρα παιζει παλι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κανεις το εξης παρε την 8800GTS που εχεις βγαλε την ψυκτρα καθαρισε την απο παστες κτλ.Μετα αναψε το φουρνο στους 200 για 30 λεπτα,σβησε το φουρνο και βαλε μεσα την καρτα για 45 λεπτα και πιθανον να φτιαξει.Τη προηγουμενη βδομαδα εκλασε η 8800GTS G80 οπως η δικια σου και εκανα την ιδια διαδικασια και τωρα παιζει παλι μια χαρα.

Θα το δοκιμάσω, αφού τίποτα δεν έχω να χάσω, αλλά πού το βρήκες αυτό το κομπογιαννίτικο; :120:

Link to comment
Share on other sites

αλλά πού το βρήκες αυτό το κομπογιαννίτικο; :120:

Την ίδια απορία έχω και εγώ... Τι υποτίθεται ότι κάνει έτσι; Μου θυμίζει την ιστορία με τους σκληρούς δίσκους και την κατάψυξη πάντως... :D

Link to comment
Share on other sites

Οι καρτες αυτες με τις G80 gpu ειχαν προβληματα ψυχρων κολλησεων που παρουσιαζοντουσαν σε αυτα τα χρονικα διαστηματα αυτη η μεθοδος επιδιορθωνει αυτη τη βλαβη αν ειναι αυτη βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Οι καρτες αυτες με τις G80 gpu ειχαν προβληματα ψυχρων κολλησεων που παρουσιαζοντουσαν σε αυτα τα χρονικα διαστηματα αυτη η μεθοδος επιδιορθωνει αυτη τη βλαβη αν ειναι αυτη βεβαια.

Μάλιστα. Θα το δοκιμάσω το βράδυ λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.